Бећировић и Комшић траже да Еуфор хапси званичнике РС
Од нашег сталног дописника
Бањалука – Размимоилажење три националне политике у БиХ поново се манифестовало у институцијама – бошњачки и хрватски чланови Председништва БиХ, Денис Бећировић и Жељко Комшић, прегласали су српског члана тог тела Жељку Цвијановић и усвојили закључке у којима су позвали Еуфор да пружи логистичку и оперативну подршку домаћим полицијским агенцијама у хапшењу највиших званичника Републике Српске.
Цвијановићева је, како јављају медији, на ту одлуку најавила вето, што значи да ће даља судбина усвојених закључака зависити од подршке у Народној скупштини РС. Непотврђивањем вета, закључци би ступили на снагу, што би био званичан позив БиХ упућен Еуфору да асистира у хапшењу званичника РС. Да би вето био потврђен, неопходна је двотрећинска већина у републичком парламенту, што подразумева потребу за подршком и дела опозиције. Њихови лидери су пре неколико дана с бошњачким партијама потписали такозвану Платформу за мир, што се сматра настојањем прављења нове парламентарне већине у Сарајеву и реконфигурације Савета министара БиХ.
Иако је Еуфор већ одбацио могућност да излази изван повереног мандата, као што је и Интерпол одбио захтев Суда БиХ да распише међународнe потернице – уз оцене да је реч о политичком процесу – Сарајево инсистира на привођењу председника РС Милорада Додика, председника републичког парламента Ненада Стевандића и премијера Радована Вишковића, којима је Суд БиХ одредио притвор јер се нису одазвали на разговор након што је Скупштина РС усвојила четири закона. Тим законима поједина овлашћења заједничких органа враћена су на ниво ентитета. На тај корак власти у Републици Српској определили су се након изрицања првостепене пресуде председнику Додику, коме је забрањен политички рад на шест година на основу Кривичног закона БиХ који је наметнуо немачки дипломата Кристијан Шмит, чији легитимитет не признају у РС.
Додатно подизање политичке температуре доносе догађаји попут покушаја хапшења Додика у Источном Сарајеву од стране Сипе, пресретања службене колоне премијера Вишковића у Брчком, као и догађај у касарни „Козара”, када је покушано да се званичницима РС онемогући присуство на обележавању Дана Војске РС. У Бањалуци све ово тумаче као доказ политике наметања и урушавања демократије и домаћег дијалога, док у Сарајеву доминира уверење да РС свесно понижава државне институције.
Бећировић и Комшић су спорне закључке усвојили у оквиру тачке дневног реда коју су назвали „разматрање унутарполитичке ситуације у БиХ поводом напада органа власти ентитета Република Српска на уставни поредак БиХ”, преноси „Глас Српске”.
Председник Народне скупштине РС Ненад Стевандић рекао је да бошњачке политичке партије не желе никакав договор у БиХ, већ би да мењају власт Српске и да за то искористе међународни фактор и, како је навео, опозицију из РС. Стевандић је нагласио да су се бошњачке странке одрекле било каквих разговора и мирнодопских решења са званичним представницима РС.
„Позив Републике Српске на разговор свих парламентарних политичких странака у БиХ показао је ко је за сукобе, а ко за мир, ко је за преговоре, а ко за напетост и са те стране смо све извели на чистину”, рекао је Стевандић.
Истакавши да је суверенитет Српске и њене власти на њеној територији беспрекоран, он је додао да на сваком делу РС постоји надлежност њених институција јер је сваки сантиметар укњижен у Геодетској управи на РС.
„То се не може мењати никаквим насиљем, ни правним ни било којим другим. Република Српска ће наставити да се на миран и демократски начин бори за своје интересе, али ће показати да је увек за разговоре и преговоре, а никад са сукобе”, поручује Стевандић.
Он је нагласио да и САД, па чак и поједине земље са којима Српска о неким питањима није сагласна, заговарају политичке преговоре и договор унутрашњих политичких фактора. Председник Српске Милорад Додик позвао је недавно председнике свих парламентарних странака на нивоу БиХ, и власти и опозиције, на састанак (најављен за данас) у Добоју, у складу са порукама послатим на седници Савета безбедности УН да излаз из уставно-правне кризе у БиХ треба да пронађу домаћи политичари.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.