Србија, БиХ и Црна Гора имају око 6.000 мегавата из фосилних горива
„Електропривреда Србије” (ЕПС) као носилац енергетске транзиције, не само у Србији већ и шире има капацитет и спремна је да наметне „правила игре” и постави темеље за принципе финансирања пројеката у региону, изјавио је јуче генерални директор ЕПС-а Душан Живковић на Међународном научно-стручном форуму „западни Балкан у енергетској транзицији” у Привредној комори Србије.
„Финансирање енергетске транзиције, која је наш реалитет, изазов је са којим се већ суочавамо. Одрживост транзиције кроз механизме ЦБАМ и ЕТС, који би требало да поспеше финансирање процеса транзиције, није и неће бити једноставно и верујем да ће се тражити трећи механизам финансирања како би региону омогућили одрживу и праведну транзицију”, нагласио је Живковић.
Он је на панел-дискусији „Енергетска транзиција електропривреда у региону” подсетио да Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора тренутно имају око 6.000 мегавата из фосилних горива и да замена тих капацитета мора да подразумева добру регионалну сарадњу и координисане активности, наводи се у саопштењу ЕПС-а. „Кључно је да имамо заједничке ставове ка Енергетској заједници, Европској комисији, пошто су у питању велике количине угљен-диоксида, десетине милијарди евра улагања, уз императив одржавања енергетске сигурности и чињеницу да се истовремено од електропривреда и менаџмента компанија очекује профитабилност”, закључио је Живковић.
На панел-дискусији у оквиру Међународног научног стручног форума „западни Балкан у енергетској транзицији”, која је одржана у Привредној комори Србије, учествовали су и директори и представници електропривреда Републике Српске, Босне и Херцеговине и Црне Горе.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.