Недеља, 15.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Србија, БиХ и Црна Гора имају око 6.000 мегавата из фосилних горива

Душан Живковић Фото Д. Мијатовић

„Електропривреда Србије” (ЕПС) као носилац енергетске транзиције, не само у Србији већ и шире има капацитет и спремна је да наметне „правила игре” и постави темеље за принципе финансирања пројеката у региону, изјавио је јуче генерални директор ЕПС-а Душан Живковић на Међународном научно-стручном форуму „западни Балкан у енергетској транзицији” у Привредној комори Србије.

„Финансирање енергетске транзиције, која је наш реалитет, изазов је са којим се већ суочавамо. Одрживост транзиције кроз механизме ЦБАМ и ЕТС, који би требало да поспеше финансирање процеса транзиције, није и неће бити једноставно и верујем да ће се тражити трећи механизам финансирања како би региону омогућили одрживу и праведну транзицију”, нагласио је Живковић.

Он је на панел-дискусији „Енергетска транзиција електропривреда у региону” подсетио да Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора тренутно имају око 6.000 мегавата из фосилних горива и да замена тих капацитета мора да подразумева добру регионалну сарадњу и координисане активности, наводи се у саопштењу ЕПС-а. „Кључно је да имамо заједничке ставове ка Енергетској заједници, Европској комисији, пошто су у питању велике количине угљен-диоксида, десетине милијарди евра улагања, уз императив одржавања енергетске сигурности и чињеницу да се истовремено од електропривреда и менаџмента компанија очекује профитабилност”, закључио је Живковић. 
На панел-дискусији у оквиру Међународног научног стручног форума „западни Балкан у енергетској транзицији”, која је одржана у Привредној комори Србије, учествовали су и директори и представници електропривреда Републике Српске, Босне и Херцеговине и Црне Горе.

 

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.