Понедељак, 23.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Нова „златна грозница”: литијум у центру минералне стратегије САД

Његова вредност лежи у примени коју има у најважнијим технолошким и енергетским процесима данашњице
(Pixabay)

У ери глобалне трке за енергетску независност и технолошки развој, Сједињене Америчке Државе (САД) одлучиле су да крену у озбиљну потрагу за сировинама које покрећу савремени свет. Откако је започео други мандат, Доналд Трамп је ставио посебан акценат на литијум, бакар, никл, кобалт и остале сировине кључне за данашњу економију.

Бела кућа је прошлог петка додала још десет рударских пројеката у САД на листу за убрзано издавање дозвола како би повећала производњу критичних минерала на сопственом тлу. Рудници литијума, бакра, никла, уранијума, паладијума, сребра и других минерала, иза којих стоје велике мултинационалне компаније као што су „Гленкор” и „Рио Тинто”, добили су тзв. ФАСТ-41 статус. У питању је савезна иницијатива покренута 2015. године која омогућава брже одобравање инфраструктурних пројеката од стратешког значаја и тренутно тај статус има 20 рудника. Литијум ће се копати у Невади и Арканзасу, бакар у Аризони, антимон и злато у Ајдаху, а сребро у Монтани.

Убрзавање процедура не значи заобилажење закона. Напротив, циљ је, како наводи Бела кућа, ефикаснија администрација уз очување еколошких и друштвених стандарда. Покренута је и дигитална платформа путем које грађани могу у реалном времену пратити напредак пројеката.

За разлику од фосилних горива која су обележила индустријско доба, стратешки минерали су од суштинске важности за зелену транзицију. Литијум је кључни елемент у производњи батерија за електрична возила, складиштење енергије из обновљивих извора, паметне телефоне, рачунаре, али и у војној индустрији. Његова вредност лежи у примени коју има у најважнијим технолошким и енергетским процесима данашњице.

Амерички стратези добро разумеју ову динамику. Осим што САД желе да осигурају домаћу производњу литијума, улажу и у технолошке ланце вредности – од прераде и рециклаже, до развоја батеријских технологија и подршке домаћим произвођачима електричних аутомобила. Очекују се бројни позитивни ефекти: нова радна места, развој инфраструктуре, инвестиције у пратеће услуге и опоравак локалних заједница.

И Си-Ен-Ен извештава о Трамповој „опсесији критичним минералима”, која иде дотле да је поставио океан као следећу границу рударске експанзије. У априлу је потписао извршну наредбу којом даје зелено светло комерцијалној експлоатацији сировина из океанских дубина у америчким, али и интернационалним водама. На хиљаде метара испод површине мора леже огромне количине бакра, кобалта, никла, мангана и других минерала.

Ова одлука изазвала је бурне реакције еколога, али и геополитичка питања – ко полаже право на ресурсе са дна океана? Многе земље траже јачу међународну регулативу и мораторијум на рударство у дубоким водама, док САД желе да заузму лидерску позицију у овом сектору.

Још један показатељ америчке одлучности у глобалној борби за сировине је недавно потписани споразум са Украјином. Након вишемесечних преговора, Вашингтон и Кијев договорили су заједнички инвестициони фонд (50:50) за експлоатацију украјинских резерви литијума, графита, титанијума и ретких земљаних елемената.

Украјина види овај споразум као сигнал трајне америчке подршке и могућност за обнову привреде. С друге стране, руски председник Владимир Путин најавио је да би Русија могла понудити сопствене ресурсе за заједничке пројекте, укључујући оне на „новим територијама” – алудирајући на окупиране делове Украјине.

Бржи процеси, веће инвестиције и ширење на глобалне партнере – све то указује да је започела нова „златна грозница”, али овај пут у потрази за минералима који граде зелену будућност.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.