Соларна револуција у Пакистану, сваки седми киловат долази са Сунца
Удео соларне енергије у производњи електричне енергије у Пакистану током 2024. године достигао је 14,3 одсто што је скоро двоструко више у односу на Кину где проценат сунчевих киловата износи 8,4 процента. У поређењу са суседном Индијом резултат је још убедљивији јер се тамо из соларних панела добија је 7,4 одсто киловата електричне енергије.
Према споразуму са ММФ-ом Пакистан је значајно повећао тарифе за струју и гас како би подржао добављаче који се боре у тешко задуженом сектору.
Пакистанци сада у просеку плаћају више од четвртине више за струју, што покреће борбу за инсталирање соларних модула.
Соларна енергија је прошле године чинила преко 14 одсто снабдевања електричном енергијом Пакистана, у односу на 4 одсто у 2021. години, и заменила је угаљ као трећи највећи извор енергије, наводи британска енергетска компанија Ембер.
То је скоро двоструко већи удео од Кине, водећег светског добављача соларних панела и глобалног лидера у зеленим технологијама, и једна од највиших стопа у Азији, према Ројтерсовој анализи података Ембера.
Земље попут Јужне Африке такође се суочавају са све већим енергетским јазом након што су богати становници усвојили соларну енергију. Али аналитичари посебно пажљиво прате Пакистан због темпа којим је та нација од 250 милиона људи прешла на енергију засновану на сунцу.
У интервјуу за Ројтерс, пакистански министар енергетике Аваис Легари признао је енергетски јаз, али је напоменуо да су тарифе значајно смањене од јуна 2024. године, када је ММФ одобрио смањења.
Такође је указао на велику употребу соларне енергије од стране руралних Пакистанаца, од којих су многи раније имали ограничен приступ мрежи. Многи Пакистанци ван градских подручја инсталирали су мале соларне системе како би задовољили своје потребе за електричном енергијом, које су обично далеко ниже од потреба њихових градских колега.
„Пакистан је заправо прошао кроз соларну револуцију. Мрежа ће из дана у дан бити све чистија, и то је нешто што смо постигли као нација и на шта смо поносни.“
Кина је прошле године извезла 16,6 гигавата соларних капацитета у Пакистан, што је око пет пута више него 2022. године. Просечна цена по вату извезених соларних модула такође је пала за 54 одсто у истом периоду.
Међутим, већина соларних система није конфигурисана да шаље вишак енергије назад у мрежу, што ограничава њихову корист за ширу јавност. Стручњак за обновљиве изворе енергије Сајед Фајзан Али Шах, који саветује владу о усвајању соларне енергије, рекао је да мање од 10 одсто потрошача соларне енергије продаје вишак енергије мрежи.
Претварање енергије генерисане из соларног панела за пренос у мрежу такође захтева опрему попут инвертора, који обично коштају између 1.400 и 1.800 долара, што је отприлике половина средњег прихода домаћинства у Пакистан
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.