Недеља, 15.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Кинески Ј-10Ц авиони оборили три француска „рафала”, МИГ-29 и Су-30 па акције произвођача скочиле 20 одсто

Француски авион „рафал” (Фото EPA/LUCAS DOLEGA)

Након што је Пакистан саопштио да су уз помоћ кинеских Ј-10Ц авиона оборили пет индијских ловаца, укључујући три француска „рафала”, МИГ-29 и Су-30, акције „Дасоа”, компаније која производи „рафале” су пале, док су кинеске скочиле више од 20 одсто.

Дешавања у Кашмиру многи су поздравили као још један "дип сик" тренутак за Кину. Овога пута у одбрани, пише "Блумберг".

Између 2020. и 2024. године, Кина је чинила свега 5,9 одсто светског извоза оружја у поређењу са америчких 43 процента, показују подаци Међународног института за истраживање мира. Уз то, готово две трећине кинеског извоза иде у Пакистан.

Сада, са дешавањима у Кашмиру, сва је прилика да ће Кина ускоро успети да заграби добар део америчког "колача" продајом својих ловаца и пројектила Глобалном југу. Земља је већ сада главни снабдевач оружјем западне Африке, чак 36 одсто укупног увоза тамо је кинеско. А афричко тржиште је уносан посао - "Дасо" је тамо "зарадио" 17 одсто прихода.

Француски "Дасо" и немачки "Рајнметал" тренутно горе - захваљујући напорима Европе да се наоружа и упозорењима Беле куће да више не рачунају на америчку заштиту.

Али, наводи "Блумберг", један од разлога зашто ове европске компаније добро послују је тај што их нема много. Европа се деценијама ослањала на САД и одбрамбена индустрија је сада у процесу реструктурирања. Кина је тај процес завршила 2010-их када је смањила увоз руског оружја, преноси РТ Балкан.

За извознике оружја, нема боље рекламе од успеха у сукобу. Тако се дугогодишње пријатељство Кине са Пакистаном исплатило - Исламабад је одлично изрекламирао војну моћ Пекинга, закључује "Блумберг".

Коментари9
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

драган лучић
О кинеској роби, коме још није јасно: Ако је истог квалитета онда је јефтинија, ако је исте цене, онда је квалитетнија.
Јaца
Значи пушкарања у Кашмиру су се десила искључиво зарад кинеског маркетинга?
Joca
Ma evo verujem im, pride nije za poredjenje , rafal je 4 puta skuplji od su30 a od miga neuporedivo...
Vjačeslav
Faktor: pilot, raketa, radar.
Perko
Оборени су и руски авиони па то нико не потенцира, Сухој 30 и МИГ 29. Иначе и француском Дасоу и кинеском АВИЦу расту акције на историјски максимум, уз уобичајен флуктуације. Заправо произвођачу кинеског Ј10 већ који дан цена акција пада, док Дасоу расте, али опет све је то нормално, што ће рећи да је Блумбергов текст писан пре неколико дана. Само што су Пакистан и Кинези ово искористили за добру рекламу, док Србији свакако не би било могуће да купи Ј10 јер би попили неке санкције.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.