Врховни суд САД почео саслушања о ограничавању права на држављанство по рођењу
ВАШИНГТОН – Врховни суд Сједињених Америчких Држава почео је саслушања о извршној наредби америчког председника Доналда Трампа којом се ограничава право на држављанство на основу места рођења.
Документ који је Трамп потписао првог дана на власти предвиђа да деца родитеља који нису држављани САД неће имати аутоматско право на америчко држављанство.
Ова одлука је изазвала бројне тужбе и блокирана је од савезних судова у неколико држава јер наводно крши Устав САД.
Током саслушања, судије су изразиле забринутост у вези са уставношћу Трамповог декрета и могућим последицама његове примене. Очекује се да ће судска одлука бити донета до краја јуна или почетка јула, преноси The Hill.
Неколико судија је изразило сумњу да ли би појединачне окружне судије требало да имају моћ да замрзну извршне мере широм земље, али су такође изразили забринутост због последица Трампове извршне наредбе.
Троје нижих савезних судија рекло је да наредба крши 14. амандман на Устав.
Трампова администрација је затражила од судија да размотре законитост таквих забрана, које су биле главна препрека Трамповој агенди.
Судије су такође наговестиле да би могле да покушају да пронађу средње решење, издавањем смерница које би дозволиле такве привремене блокаде само за одређене врсте случајева или захтевањем додатних информација о суштини извршне наредбе.
Трамп је претходно позвао Врховни суд да укине право на држављанство деци илегалних имиграната.
"Држављанство по рођењу није било намењено људима који иду на одмор да би постали стални држављани Сједињених Америчких Држава и доводе своје породице са собом, све време се смејући какви смо кретени! Сједињене Америчке Државе су једина земља на свету која то ради, из ког разлога, нико не зна - али нарко-картели то воле! Ми смо, зарад политичке коректности, глупа земља, али, у ствари, ово је потпуна супротност политичкој коректности и то је још једна ствар која доводи до дисфункције Америке", навео је Трамп на својој друштвеној мрежи Truth Социал.
Према његовим речима, 14. амандман на Устав САД, који гарантује држављанство свима рођенима у земљи, "није имао никакве везе са илегалном имиграцијом", већ је усвојен након Грађанског рата 1861–1865. године како би се заштитила деца ослобођених робова.
"То није имало никакве везе са илегалном имиграцијом људи који су желели да преваре нашу земљу, из свих делова света, што су радили годинама. Имало је везе са резултатима Грађанског рата и бебама робова за које су наши политичари, исправно, сматрали да им је потребна заштита. Молим вас, објасните ово Врховном суду Сједињених Држава", упозорио је амерички председник.
Он је подвукао да тада није било људи "који су се сливали у нашу земљу из целе Јужне Америке и остатка света" и да се закон односио на "бебе робова".
Амерички лидер је пожелео Врховном суду срећу у разматрању „овог веома важног случаја“.
Трампова администрација је у марту затражила од Врховног суда да дозволи спровођење извршне наредбе којом се укида право на америчко држављанство по месту рођења, оспоравајући три судске забране које су претходно издате у неколико држава.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.