Уторак, 17.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

О болничким инфекцијама не зна се довољно

Пацијенте треба заштитити од штетних микроорганизама (Фото: Н. Марјановић)

У „Политици’ је објављен чланак „Болничке инфекције од теорије до праксе” (Погледи, 10. април), а затим и коментар тог чланка (Међу нама, 7. мај). Очекивао сам да ће читаоци добити корисно обавештење јер се о тој теми у дневној штампи ретко опширније пише. У оба чланка махом је реч о политици, а изостају заштитне мере у медицинским установама и да ли су увек идентичне.

Особље медицинских установа спроводи стандардну заштиту којом се смањује ризик од инфекција; тако штити пацијенте, себе и посетиоце. Те мере уважавају савремено знање које произлази из медицинске науке и праксе. На те поступке их обавезују закони и детаљни прописи сваке установе; они се мењају да се унесу иновације.

Микроорганизми (клице) се налазе у ваздуху, тлу и у нашим организмима; једне клице су корисне или индиферентне, а друге штетне. Инфекције настају када клице уђу у тело или су већ у њему, размноже се и настане телесна реакција. Некада и веома мали број клица доводи до инфекције. Нису све особе осетљиве на исту врсту клица; мање су осетљиве вакцинисане особе, а неотпорни су појединци с ослабљеним имунитетом, нпр. оболели од дијабетеса или карцинома. Неке особе поседују заразне клице, а немају изражене знаке инфекције – то су клицоноше. Извори болничких инфекција су пацијенти, медицинско особље, посетиоци, али и клице на предметима у здравственој установи, катетери, уређаји за интравенско инјицирање, прашина, ваздух, капљице избачене кашљем или кијањем, нехотичан убод здравственог радника зараженом иглом, а постоји и низ других извора. Ригорозна борба против инфекција врши се на два начина: предузимају се стандардне мере заштите и врши се борба против преношења одређених зараза.

Циљ стандардних мера је да се смањи пренос евентуалних инфекција додиром пацијента или с контактом крви, телесном течности и оштећеном кожом. Зато се користе рукавице, а после њиховог скидања руке се увек перу 10 секунди водом и сапуном.

Сузбијање преношења заразе врши се, заједно уз стандардне мере заштите, с циљем да се смањи ризик преношења болести. Једне болести шире се ваздушним путем, друге контактом с оболелим, опремом или предметима у његовом непосредном окружењу.

Постоји низ болести и стања када се предузима изолација болесника уз специјални опрез, укључујући и опекотине тела услед контакта с топлотним, радијацијским, хемијским или електричним извором оштећења. Термалне опекотине настају услед влажног (водена пара, кључала вода) или сувог (пламен или ужарен метал) извора топлоте. Од хемијских агенса, алкалије доводе до најтежих и дубоких опекотина. Први степен опекотина захвата само површни слој коже, други степен захвата дубљи слој уз стварање пликова и појаву бола. Опекотине трећег степена оштећују све слојеве коже, укључујући корен длаке и знојне жлезде. Величина опекотина изражава се у процентима укупне површине тела и разликују се критичне и мале. На мању опекотину особа стави чисту суву крпу, а медицинско особље на опекотину првог степена ставља хладну компресу и особи даје аналгетик (ибупрофен или парацетамол) ради смањења бола. Када су у питању опекотине другог степена с површином мањом од 10 одсто, лекар процењује дисајне органе, циркулацију, покретљивост болесника, уклања одећу (ако већ то није учинио болесник или пратилац) с оштећене коже, скида прстење. Болеснику се даје антитетанусни серум, евентуално инфузија течности, мали пликови се не дирају, изгорело ткиво се стерилно одстрањује, антибактеријска крема се ставља на спаљене и очишћене делове, опекотина се прекрива стерилном газом, а пацијент се обучи да је мења и чисти спаљена места сваких 12 сати, да би на крају ставио стерилни покривач. За опекотине на лицу третман је мало другачији.

Особи с тешким термалним оштећењем нужан је хитан смештај у центар за опекотине како би се избегли тешко телесно оштећење и смрт. Старије особе се чешће срећу с тежим опекотинама јер су чешће и дуже изложене пожарима. Преживљавање особа с тешким опекотинама последњих неколико деценија повећава се услед напретка лечења у специјализованим центрима. Највећа смртност услед опекотина настаје због сепсе, а изазивају је инфекција ране или дисајно оштећење. Раније су се тешке инфекције опекотина често дешавале и изазивале сепсу. Стање се поправило када је установљено да изгорело ткиво треба одстрањивати. Модерни центри за опекотине конструишу се тако да се смањи пролазност здравствених радника и посетилаца кроз јединицу за опекотине. Зараза се ређе преноси од једног до другог болесника, ако они леже у одвојеним собама с посебним ваздушним изводом, а премештање болесника у друге просторе ради дијагностичких процедура се укида – ти поступци се врше у соби у којој пацијент лежи. Поред заштитних мера које пружа медицинско особље, контрола инфекције тј. ригорозно праћење инфекције рана, ротација примене антибиотика и остале специфичне мере доприносе мањој смртности особа с тешким опекотинама.

Када би се грађанство и медицински радници чешће упозоравали или подсећали на болничке инфекције болесника, медицинског особља и посетиоца, мање би било непажње с било које стране. Те инфекције могу довести до тешких последица у све три поменуте групе.

Др Рајко Игић,

аутор књиге „Основи геријатрије”

 

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Slavica
Bolničke.infekciju često su zabranjena tema.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.