Мостови културног наслеђа између Кине и Србије
Изложба „70 година пријатељства народа Кине и Србије – Мостови културног наслеђа” представљена је у Кинеском културном центру, који је овим догађајем обележио годину дана од отварања. Ова установа поставку богату уникатним кинеским и српским занатским рукотворинама приредила је са „Етно-мрежом”, чија је председница Виолета Јовановић и директорка „Наледа” истакла да је посебна привилегија што се изложбом обележава прва годишњица рада Кинеског културног центра јер је за само годину дана ово место постало препознатљиво по представљању културе Кине, али и мост комуникације, размене и сарадње два народа.
– „Етно-мрежа” у Кинеском културном центру види стратешког партнера, а изложба обухвата елементе нематеријалног културног наслеђа обе земље, што је изузетно важно јер потврђује чување и неговање тог наслеђа – истакла је Јовановићева.
Она се присетила и да су пре годину дана имали част да поводом посете кинеског председника нашој земљи уприличе изложбу у Народном музеју коју су посетиле супруге председника Кине и Србије.
– Сарадња се наставила и ове године поводом Дана жена, када смо у амбасади Кине одржали радионицу за даме запослене у амбасади – казала је Јовановићева.
На значај изложбе указала је у обраћању и директорка Фонда за развој Србије Татјана Матић. Она је навела да се симболично налазимо на Тргу пријатељства Србије и Кине, што подсећа на трајност наших односа.
– Културно наслеђе гради мостове међу људима, оно нас учи да у нашим разликама препознамо лепоту и снагу – истакла је Матићева и додала да Фонд за развој подржава ове активности кампањом „Поносни пред светом”.
Она је захвалила „Етно-мрежи” на промоцији женских заната, традиције и предузетништва јер се те рукотворине користе и као протоколарни поклони, негују наше наслеђе и представљају га свету.
– Данас на овом месту показујемо да култура није само сећање, она је и будућност. Култура је суштинска потврда између наша два народа – казала је Матићева.
О овој поставци која је уприличена и у част седам деценија пријатељства народа Кине и Србије и сарадњи наше две земље говорили су, такође, директор Кинеског културног центра Џанг Аимин и саветник за културу у амбасади Кине Танг Дашенг.
Кинески културни центар, како су они истакли, званично је отворен за време државне посете кинеског председника Си Ђинпинга Србији прошле године.
А циљ изложбе је активно спровођење важних споразума постигнутих између председника Кине и председника Србије, као и даље продубљивање културне размене и сарадње између наше две земље и јачање друштвених темеља пријатељских односа два народа.
На поставци се може видети више од стотину дела нематеријалне културне баштине из Кине и Србије. То су изузетне рукотворине међу којима пажњу плене вез, предмети од пустоване вуне, ткање, велики ћилим, грнчарија, хаљине, мараме, костими, чарапе… Ови ручни радови упућују на разнолико народно стваралаштво и традиционалну уметност.
Изложбу су обишли и министар спорта Зоран Гајић и амбасадор Народне Републике Кине у Србији Ли Минг.
Представљене рукотворине биће део сталне поставке овог центра.
Сваки експонат – било да је реч о кинеској ношњи или наших предмета од пустоване вуне – чува дубоку историјску меморију која се преноси кроз генерације.
Водећи организатор догађаја била је амбасада НР Кине у Србији.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.