Понедељак, 23.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Од понедељка учење на даљину на ФОН-у и Економском факултету УБ

Студенти у блокади тврде да предавања неће почети без њихове сагласности
Факултет организационих наука (Фото Д. Јевремовић)

Круни се јединство факултета у блокади Универзитета у Београду (УБ) када је о организовању наставе реч. Нису сви одједном, већ један по један из статуса кво прелазе у режим успостављања какве-такве наставе у отежаним околностима на рубу пропасти академске године али и аутономије универзитета на клизавом терену финансијског фијаска. Факултет организационих наука (ФОН), а за њим и Економски (ЕКОФ), после вишемесечне паузе први су у престоници преломили да ће од понедељка, 19. маја, организовати наставу на даљину док се не стекну услови за неометано активно извођење наставе у седишту установе.

Тиме ће бити прекинут безмало шестомесечни дисконтинуитет образовања, а одлуке да тако буде донели су само два дана након саопштења УБ у коме се напомиње да је континуитет образовања јавни интерес а студенти, наставници и управе факултета позивају да заједно обезбеде услове за завршетак школске године, упис нове генерације студената и опстанак универзитета. Ту се и подсећа да су запослени финансијски и егзистенцијално угрожени а факултети и универзитет у целини на удару. Већ пола године наставе и испита на факултетима нема јер нису могли да се организују у условима блокада, али сад, ево – могу.

– У протеклих шест месеци, факултети и универзитети у Србији постали су не само места образовања већ и кључне тачке отпора студената против системске неправде, корупције и урушавања владавине права. Факултети који су пружили јавну и принципијелну подршку иницијалним студентским захтевима постали су мете инспекцијских надзора, финансијских казни и медијских дискредитација. Блокада, као метод борбе студената, мобилисала је ширу академску заједницу, отворила простор за јавни дијалог о друштвеним вредностима и одговорности, те показала да високо образовање није простор пасивности, већ темељ друштвене савести. Међутим, продужено одржавање студентских блокада, у актуелним околностима све интензивнијих притисака, носи са собом озбиљне ризике даљег урушавања образовног система и опстанак УБ – констатује се у саопштењу деканског колегијума ФОН-а, као и да је потребно стратешки размишљати о даљим корацима који неће угрозити систем високог образовања.

Наставно-научно веће (ННВ) овог факултета одлучило је да од понедељка почне надокнада одложене наставе, и то по асинхроном моделу, што значи да би наставници и сарадници објављивали материјале за предмете на онлајн платформама „Тимс” и „Мудл”, а у термину за консултације били доступни на факултету. Календари наставе би се притом редовно разматрали и кориговали у складу са актуелним околностима.

И ФОН и Економски факултет, дословно истим речима, указали су да подржавају „залагања студената за функционалне институције и вредности које подразумевају одговорност, владавину права, транспарентност и солидарност”. Најављено успостављање наставних активности на оба ова факултета ослања се на сагласност Министарства просвете да се искористе сви капацитети и искуства остваривањем наставе на даљину, док се не стекну услови за несметано извођење активне наставе у седишту установе.

У образложењу одлуке ФОН-а, између осталог, наводи се да су одржани састанци студената у блокади са руководством и наставним особљем факултета и да су „студенти показали заинтересованост за проналажење решења за реализацију наставних активности”. Такође се истиче и да ће факултет активно радити и бити отворен за коришћење свих могућности предвиђених законом и другим релевантним прописима ради олакшавања материјалног положаја студената и решавања питања у вези са статусом студената (питање статуса мировања, студентских домова, кредита, стипендија, потребног броја ЕСП бодова за упис у наредне године студија...).

Нису тиме задовољни студенти овог факултета у блокади већ су „дубоко разочарани”, како су обнародовали на „Инстаграму”. Сматрају да је одлука ННВ-а донета „крајње нетранспарентно, без консултација са студентима и мимо њихове воље”. Оцењују и да је овакво деловање највишег стручног тела ФОН-а у супротности са оним за шта би требало да се залаже академска заједница.

– Ова одлука није став студената пленума ФОН-а. Крај неће бити када то одлуче појединци или режимски медији – крај ће бити када то ми одлучимо. Настава неће почети без наше сагласности, јер нема повратка на „нормално” док се прикривају истина, одговорност и правда. Не постоји нормално док смо под ударом механизама репресије. Не идемо ни корак назад док се плагијатори постављају за министре, а професорима укида плата за научни рад... – наводе студенти ФОН-а у блокади и уверавају да њихова одлучност није сломљена, већ ојачана, а да ће на сваки покушај манипулације одговорити још чвршће, организованије, јасније. Упоредо с оваквим упозорењима и најавама, сва је прилика, све се више осипа број студената који блокирају факултете. А о концу сваке приче о високом образовању виси да студирање није обавезно, да факултети постоје због студената који хоће да студирају, да је високо образовање важније него раније јер је његова улога кључна за напредовање друштва, добробит свих грађана, економски раст, иновације... – а да је Србија међу државама са најмање високообразованих становника.

Шанса за успешан завршетак ове академске године

Уз напомену да је ради заштите права студената, обезбеђења услова за опстанак Универзитета у Београду, као и опстанак и аутономију факултета, неопходно да се школска 2024/25. година успешно заврши, ННВ Економског факултета одлучило је да се од понедељка успостави онлајн настава. Објашњено је да ће наставне активности у наставку пролећног семестра бити реализоване на даљину, прилагођене како студентима који желе да наставу похађају у реалном времену по утврђеном распореду часова, тако и онима којима одговара да у одложеном времену приступе припремљеним наставним материјалима. Након тога, најављено је, уследиће организација шест редовних испитних рокова, као и апсолвентски рок. ЕКОФ је саопштио и да ће активно подржавати сва решења којима би се студентима који одлуче да не наставе са активностима у академској 2024/25. години очувао статус и сва права која проистичу из тог статуса и у наредној школској години и отворен је да о томе директно разговора са студентима. Али позвао је студенте да „у пуној мери искористе могућности за успешан завршетак ове школске године, а све актере у високом образовању – универзитетску заједницу, студенте и државу, да кроз дијалог приступе решавању дубоке кризе у којој се наше друштво и високо образовање у Србији налазе”. Студенти ЕКОФ-а у блокади најавили су „важан пленум” за данас, а тема је „Наставак блокаде”, написали су на „Инстаграму”.

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.