Петак, 20.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Компанија „Росатом” понудила решење за јачање енергетске независности земље

(Pixabay)

Компанија „Росатом” представила је на Међународном научно-стручном форуму „Западни Балкан у енергетској транзицији модерне нуклеарне технологије и понудила решење за јачање енергетске независности земље, саопштило је данас Министарство науке, технолошког развоја и иновација. Директорка представништва државне корпорације „Росатом” у Србији Марија Деурић у рекла је да „Росатом” поздравља тежњу Србије да ојача енергетски систем земље и диверсификује енергетски биланс увођењем нуклеарне производње, која ће служити као поуздан, ефикасан и безугљенични извор енергије. „Уверени смо да ће изградња нуклеарне електране омогућити стварање услова за дугорочни друштвено-економски просперитет земље и ојачати њену енергетску независност. Нуклеарна електрана ће такође помоћи у доприносу спровођењу климатске стратегије Србије, која предвиђа смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште за скоро 70 одсто до 2050. године”, истакла је Деурић, преноси Танјуг.

Како каже, „Росатом” је спреман да понуди својим српским партнерима комплетан спектар решења, од нуклеарних електрана мале снаге базираних на реакторима РИТМ-200 до енергетских блокова велике снаге генерације 3+. „Наше технологије су већ показале своју поузданост и ефикасност како у Русији, тако и на страним објектима”, додала је она, саопштило је

Директор Института за нуклеарна истраживања „Винча” Славко Димовић изразио је жељу за сарадњом са компанијом „Росатом” зарад изградње нуклеарне електране. „Ја бих волео да се ангажује руско државно предузеће 'Росатом' које запошљава више од 400.000 људи и немам никакав проблем да кажем да је руска технологија најнапреднија везано за градњу нуклеарних електрана. Једино Русија има затворен нуклеарни горивни циклус и једина има способност и знање да експлоатише руду урана, да прави и обогаћује гориво, да изграђује нуклеарне реакторе и да даје кредитн аранжман”, нагласио је Димовић.

Шеф кабинета Нуклеарне електране Пакш 1 у Мађарској Пал Ковач, навео је рад ове нуклеарне електране као пример на који адекватно коришћена нуклеарна енергија може значајно допринети енергетској стабилности државе. „Морамо отворено да комуницирамо са друштвом и са јавношћу, како бисмо им омогућили да схвате добробити нуклеарне енергије и прихвате било који облик њеног коришћења. Тек након тога ћемо моћи да говоримо о детаљима и техничким питањима”, рекао је Ковач.

Државна секретарка Министарства науке, технолошког развоја и иновација Србије Марија Гњатовић је оценила је енергетску транзицију у региону као приоритет и главно питање стратешке безбедности и стабилности. „Сведоци смо глобалне неизвесности и убрзања климатских промена. Енергетска стабилност и независност су кључни изазови али и шанса за паметну трансформацију и енергетску транзицију. Наука и иновације су више него икада раније стубови за промене и паметну енергетску трансформацију, а то препознаје и глобална научна заједница. Један од примера је усвајање резолуције Уједињених нација која се односи на међународну декаду науке за одрживи развој”, рекла је Гњатовић.

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.