Обележена 33. годишњица злочина над војницима ЈНА у Тузли
Од нашег сталног дописника
Бањалука – Прошле су 33 године од напада на колону Југословенске народне армије (ЈНА) у Тузли, једног од најтрагичнијих догађаја у раној фази рата у БиХ. На Брчанској Малти у Тузли и Градском гробљу Пучиле у Бијељини обележена је годишњица од страдања 54 припадника ЈНА у „Тузланској колони”. На месту злочина и ове године окупили су се чланови породица невино страдалих.
„Бистрик, Велики парк, Скендерија, Добровољачка, Тузланска колона, на свим местима образац исти – убијени су војници ЈНА и за све те злочине нико није одговарао”, изјавио је Виктор Нуждић, вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.
Колона, која је по претходном договору мирно напуштала тузланску касарну, упала је у унапред припремљену заседу – сценарио идентичан оном из Добровољачке улице у Сарајеву, који се одиграо неколико дана раније. У нападу на Брчанској Малти у Тузли, убијена су 54 војника ЈНА, 78 их је рањено, 44 заробљена, од којих је петорица касније убијена, а остали су злостављани и мучени. Злочин је директно преносила тузланска телевизијска станица.
Председник Борачке организације Републике Српске Радан Остојић рекао је да су Срби, који су кренули у Тузлу на јучерашње обележавање претресени као терористи од стране федералне полиције и да велико присуство припадника безбедности показује колико су добродошли. Он каже да су у Тузлу дошли са по једном ружом и свећом воштаницом.
Славко Новаковић, преживели учесник Тузланске колоне, апелује на власти Тузле да омогуће да се на месту страдања војника ЈНА у Тузланској колони изгради споменик. Председница Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Исидора Граорац подсетила је да су 2012. поднели захтев за постављање спомен-плоче, али да дозволу нису добили. Она је навела да су дошли у Тузлу да се заједно с осталима присете и одају помен страдалим младим војницима и цивилима, подсетивши на породицу Ђурић у којој су страдали отац и два сина.
Око 3.000 припадника паравојних муслиманских формација је из заседе на Брчанској Малти напало колону ЈНА из свих расположивих средстава, подсећају бањалучки медији. Отворена је ватра на цивилна, војна и обележена санитетска возила. Напад је трајао више од пола сата, а колона је на крају остављена у пламену, буквално и метафорички, као порука о почетку рата у том делу БиХ. Последице су биле дугорочне и дубоке – од 1992. до 1995. с подручја тузланске регије страдало је 1.265 Срба, док их је 80.000 заувек протерано са овог простора. Иста судбина задесила је и српски народ у Федерацији БиХ, одакле је протерано преко пола милиона Срба.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.