Уторак, 24.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа
ПРЕДСЕДНИК АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ НА САМИТУ ЕПЗ У ТИРАНИ

Европа послала важну поруку за проширење

Вучић је европске званичнике обавестио о свакодневним нападима на српски народ на КиМ и истакао да ће Србија наставити да инсистира на правима Срба, формирању ЗСО и свему што је потписано
Лидери Европске политичке заједнице разговарали су и о реализацији конкретних пројеката (Фото /„Инстаграм”/будућностсрбијеав)

Мирјана Чекеревац

Током самита из европских институција послата је битна порука да је Европа расположена за проширење више него што је то био случај раније. То је за нас важна порука, која доноси нову енергију, нову амбицију и верујем да можемо да урадимо важне ствари за Србију, рекао је јуче новинарима председник Александар Вучић у Тирани, где је учествовао на Самиту Европске политичке заједнице. Истакао је и да нико није помињао његов пут у Москву, изразивши захвалност Доналду Туску, премијеру Пољске, која је председавајућа ЕУ, „што је био изузетно фер”.

Казао је да је током самита речено и да уколико земље кандидати за чланство у ЕУ буду урадиле свој посао, моћи ће да рачунају на подршку на том путу, те да је то за нас важна порука. Навео је да се на самиту разговарало и о реализацији конкретних инфраструктурних пројеката, као што је изградња гасног интерконектора између Србије и Северне Македоније, и додао: „Разговарали смо и о неким конкретним пројектима који се тичу инфраструктурних веза, а то је интерконектор са Северном Македонијом да бисмо могли да размишљамо о додатним гасним прикључцима у будућности. Разговарали смо и о другим инфраструктурним пројектима, о целој Агенди раста и о Јединственом европском простору за плаћање – СЕПА.” Председник је истакао да је СЕПА значајна за нас и за наше компаније, али и за наше људе који живе и раде у иностранству, због дознака које шаљу у земљу и додао: „Борили смо се за земљу и мислим да смо урадили добар посао.”

Вучић је новинарима рекао да је европске званичнике обавестио о ситуацији на Косову и Метохији и свакодневним нападима на српски народ и истакао да ће Србија наставити да инсистира на правима Срба, формирању Заједнице српских општина и свему ономе што је прихваћено и потписано. Казао је да је за Србију дијалог једино решење и изразио уверење да се ствари мењају и да у ЕУ виде ко је страна која жели инциденте и није спремна на компромис. Истакао је: „Мислим да људи виде ко су ти који суштински изазивају неспокој и инциденте, а не желе стварање трајног мира или доласка до некаквог компромисног решења. На КиМ имамо свакодневне нападе на српски народ. У сваком случају не лака ситуација за наш народ, чинимо и помажемо колико год можемо, али наставићемо да инсистирамо на праву нашег народа, на формирању ЗСО, на ономе што је прихваћено и потписано.”

Вучић је навео да су миграције, односно „одлив мозгова”, и даље важно питање за земље региона, али да је зато важно да се ради више и јаче како би економије расле. Рекао је: „Надам се да ће стабилизација региона и отварање граница међу нама значити много за наше економије, да ће брже расти и да ће сви показатељи расти и да се нећемо суочавати с падом, поготово ако говоримо о економији и великој бризи о младима. ’Одлив мозгова’ је растући проблем у региону, ситуација у Србији је сада много боља него код других. Али, још се суочавамо с тим великим проблемом, као и Албанија, посебно Приштина. Морамо да радимо више, јаче, да нудимо бољу будућност и значајније резултате нашим грађанима. Морамо брже да унапређујемо економије. Ми то радимо, урадили смо много, наша економија расте брже од западноевропских економија, али то није довољно, морамо још брже да радимо, да улажемо много напора.”

Одговарајући на питања новинара, Вучић је рекао да није имао у плану да иде на обележавање 30 година од потписивања Дејтонског споразума у Охајо, али да ће још размислити јер су многи регионални, али и европски званичници потврдили своје присуство. Истакао је: „Мислио сам да не идем у Охајо на ову годишњицу Дејтона, али сад видим да су сви одједном поново одлучили да дођу. Доћи ће и неки од европских званичника, а и Андреј Пленковић је прво рекао да неће па сад каже да хоће. Нисам сигуран ко све иде на обележавање те годишњице, која ће бити за који дан. Имамо 30. годишњицу Дејтона, имамо 30. годишњицу Братунца, Сребренице, онда имамо 30. годишњицу прогона у ’Олуји’, тако да много 30. годишњица имамо, видећемо. Видећемо, имамо много важних ствари и у Србији које морамо да радимо.”

Рекао је да је самит био и прилика да разговара с многим европским званичницима и навео, између осталог, да је имао значајан сусрет и дуг разговор с Антониом Костом, председником Европског савета. Разговарао је, како је навео, с бројним европским лидерима, од новог аустријског канцелара, кога је јуче и упознао, а с којим је разговарао о даљој сарадњи с Аустријом, преко премијерке Италије Ђорђе Мелони, премијера Пољске Доналда Туска, мађарског премијера Виктора Орбана, „са којим ћу имати сусрет, надам се, већ наредне недеље у Србији”.

Председник се, између осталих, састао с турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом, шефицом европске дипломатије Кајом Калас, генералним секретаром НАТО-а Марком Рутеом и другим европским званичницима, и разговарао о стратешким питањима важним за европску будућност. Вучић је рекао да је један од најважнијих састанака био с немачким канцеларом Фридрихом Мерцом, наводећи да се с њим договорио да се ускоро чују и виде. Додао је: „То је велика ствар за Србију, видећемо тачно када ће то бити јер зависи од његових обавеза. Нови немачки канцелар има добар тим, све који се налазе у немачком министарству спољних послова познајем већ деценијама. То су изванредни, изузетни професионалци и верујем да ће донети значајан допринос даљем напретку и развоју наших односа.”

Вучић је на „Инстаграму” навео да је имао добре разговоре и с премијером Шпаније Педром Санчезом, премијером Словачке Робертом Фицом, кнезом Албертом Другим од Монака, председницом Швајцарске Карин Келер Сутер и председником Азербејџана Илхамом Алијевим. Разговарао је и са грузијским премијером Ираклијем Кобахидзеом о изазовима с којима се суочавају две земље и захвалио му на доследној подршци коју Грузија пружа територијалном интегритету Србије. Сусрео се и с председником Савета Европе Аланом Берсеом и с њим разговарао о актуелној ситуацији у Србији, као и о спровођењу реформских процеса и даљем унапређењу демократских стандарда.

Председник је новинарима после самита рекао да се сусрео и с пољским премијером Доналдом Туском, истакавши да је то веома важан сусрет, а раније је о овом и о сусрету с председницом Европског парламента Робертом Мецолом, на „Инстаграму” написао: „Разговарали смо о кључним изазовима Европе и ситуацији у региону западног Балкана и о потреби за очувањем мира у времену све већих глобалних тензија. Разменили смо мишљења о ситуацији у региону западног Балкана и важности европске перспективе засноване на дијалогу, уважавању и реалном сагледавању прилика на терену. Србија је спремна да ради на убрзању свог европског пута уз искрену подршку европских партнера. Вучић је новинарима рекао да се накратко састао и са српским чланом Председништва БиХ Жељком Цвијановић, али и с хрватским премијером Андрејом Пленковићем. Истакао је: „Мислим да смо у кратком времену постигли доста тога и договорили много састанака за наредни период.”

Нико није помињао одлазак у Москву, Туск је био изузетно фер

„Нико није помињао одлазак у Москву. Премијер Пољске, која је председавајућа Европској унији, био је изузетно фер и то не треба заборавити”, рекао је Вучић, одговарајући на новинарско питање. Истакао је: „Нико то није помињао ни на пленарном делу као што сте могли да видите. Нисам ја негде отишао да су људи неприпремљени. Ја сам разговарао и са Емануелом Макроном, као што знате у Јелисејској палати , разговарао сам и са Ђорђом Мелони, неколико дана пре одласка у Москву, обавестио сам их, припремио. Доналд Туск је био страшно фер када се говорило о томе и када је госпођа Каја Калас покренула то питање, он је био изузетно фер. Могу само да кажем хвала пољском премијеру и да то не треба заборавити.”

Председник позвао на скуп у Нишу, да се покаже како пристојна и нормална Србија функционише

Председник је из Тиране, одакле одлази у Ниш, позвао све грађане да у суботу дођу на велики скуп у овом граду на „на коме ће се показати како пристојна и нормална Србија функционише и на коме нико неће бити нападан.”

Одговарајући на питања новинара, рекао је: „Нема ствари коју противници овог скупа нису најављивали. Од насиља, напада, свега другог, али слободног човека не можете да уплашите. Слободарски оријентисане људе не можете да уплашите. И зато сам сигуран да ће та таква слободарска Србија бити сутра у Нишу. Осим мене, сви остали говорници биће из Ниша. Биће одличан и забавни део програма, доћи ће да се представе многе локалне самоуправе, готово све са југа Србије, да представе своје туристичке, културне, спортске и све друге понуде. Ми нећемо да нападамо никакве институције, ни тамо где нисмо на власти, као што је Медијана, ни тамо где јесмо. Никога нећемо нападати, само ћемо показати како пристојна и нормална Србија функционише. У Нишу ћу се сусрести са професорима у истакнутим личностима које су само у последњих 15-20 дана приступиле покрету. Сви ћемо се заједно појавити ту и један од тих новоучлањених из Ниша, један од најбољих научника светских који никада није био члан једне партије. Појавиће се сутра на бини и говорити о будућности Србије.”

Вучић је,одговарајући на питање новинара да прокоментарише што му поједини замерају затварање улица у Нишу, рекао да то замерају они који већ шест месеци блокирају 800 до 900 улица. На питање да прокоментарише наводе појединих медија да су у Батајници виђени аутомобили за које се претпоставља да иду на скуп у Ниш, Вучић је истакао да они који иду на свенародни сабор не возе скупе аутомобиле, већ долазе аутобусима. Казао је: „Ми смо људи који долазимо углавном аутобусима, немамо пара као они. Они кад су ишли у Ниш имали су у једном тренутку 11.750 више возила него претходног викенда, а онда 19.000 и нешто и све један по један долазе у скупим аутомобилима. Ми смо мање богати и наши људи углавном долазе аутобусима.”

Избори у наредних годину и по дана, ни од кога нисам добио никакав захтев

Избори у Србији биће у наредних годину и по дана, када надлежне институције донесу одлуку о томе, рекао је Вучић одговарајући на новинарска питања. Истакао је да од блокадера није добио ни у писменој, ни у усменој форми никакав захтев. Упитан за коментар навода блокадера да је истекао рок за расписивање избора који су њему послали и да ће од 6. јуна радикализовати протесте, казао је:„Могу да раде шта хоће. Само нека гурају, а закон и институције система ће да раде свој посао. Никакав захтев нисам добио, ни од једне надлежне институције, ни од кога. Изгледа да неко није надлежан, али би да буде надлежан за нешто. А надлежној институцији се нису обратили.”

Што се тиче радикализације, рекао је: „Све иде по своме. Немају шта друго, што их је мање, што више и брже пропадају, то ће нервоза да буде све већа. И сад смо схватили да је све време била политика у питању. Дакле, реч је о огољеној политици, најгоре врсте политике која је ушла на факултете, где не сме да буде политике и сада смо дошли до тога да они чак хоће да праве и општинске одборе, изборне штабове на факултетима, што је све супротно закону. Увек сам спреман да размотрим све захтеве, избора ће бити у наредних годину и по дана, у тренутку када надлежне институције буду донеле одлуку о томе, а не ненадлежне организације, не они који никакве прерогативе власти да о томе одлучују немају.”

Кушнеров план важан за нас, није било фалсификовања

План компаније Џареда Кушнера да изгради хотел у Београду на месту некадашњег Генералштаба је изузетно важан за нас, није било никаквих фалсификовања и о томе ћемо разговарати са свима, рекао је јуче Вучић новинарима у Тирани. Знате и сами, то је нешто што се увек дешава, казао је и упоредио оптужбе за фалсификовање са онима које су раније износили противници пројекта „Београд на води” који је изазвао контроверзе и протесте у Србији. Истакао је: „Сада су сви поносни на тај пројекат, а неки некадашњи противници су касније у ’Београду на води’ чак куповали станове, које многи од нас нису себи могли да приуште.”

Коментари4
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Горки
Ко још жели да се укрца у Титаник?
Srpski standard
Uh, koliko je tih "važnih" poruka do sada bilo..Bar jedno 1000.
Niko bitan
Imam i ja važnu poruku: ne zanima me poziv na ručak kad je sve pojedeno i treba da se plati račun.
branislav
Zar ne veruješ u taj njihov"besplatni"ručak pod neodredjenim uvjetima?

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.