Субота, 14.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ђурић: Очекујемо милионе туриста и рекордан број учесника на Експо 2027

Марко Ђурић (Фото/ Министарство спољних послова)

Експо 2027 имаће трансформативни утицај на Београд, који припрема велике надоградње инфраструктуре, а очекујемо милионе туриста и рекордан број земаља учесница, изјавио је данас министар спољних послова Србије Марко Ђурић.

''Експо 2027 је визионарска иницијатива коју предводе председник Александар Вучић и министар финансија Синиша Мали, који су подржали кандидатуру Србије за домаћина догађаја. Експо 2027 ће бити глобално средиште за умрежавање, економију, културу, бизнис и спорт. Одушевљени смо што су САД потврдиле учешће великим павиљоном, представљајући своја достигнућа и могућности'', рекао је Ђурић у интервјуу за УСА Тудеј.

Говорећи о српско-америчким односима, Ђурић је истакао везе две земље које датирају из 1882, напомињући да су САД главни партнер Србије у услугама, а економска размена се мери милијардама.

''Током протекле деценије, Србија је више него удвостручила своју економију, модернизујући кључне индустрије. Прошле године, ИТ је први пут у историји надмашио пољопривреду по доприносу БДП-у. Водеће америчке компаније Мајкрософт, Гугл, НЦР, Ривијан и Филип Морис успоставиле су операције и производњу, укључујући центре за истраживање и развој, чинећи Србију регионалним центром'', рекао је министар.

Шеф српске дипломатије је нагласио да јединствени геополитички положај Србије, глобални домет и мрежа партнерстава и пријатељстава нуде слободан приступ и европском тржишту и Евроазијској економској унији, додавши да је Србија једина земља у Европи са споразумима о слободној трговини у великом броју афричких и азијских земаља.

''Ова стратешка предност привукла је велике глобалне инвестиције и компаније из Европе, САД и шире, што је резултирало тиме да Србија последњих година осваја 65 одсто свих страних директних инвестиција у југоисточној Европи'', рекао је он.

Ђурић је истакао важност Српско-америчког пословног савета у Вашингтону, чије је формирање надгледао, а који уједињује главне америчке инвеститоре у Србији и региону.

Он је рекао да се овај савет залаже за јаче везе између САД и Србије, кроз позиве на стратешке дијалоге и склапање Споразума о стратешком партнерству у области енергетике из септембра 2024.

Ђурић је рекао да се недавно састао са америчким министром трговине Хауардом Лутником, чија се визија за обнављање америчког економског лидерства поклапа се са циљем Србије да ојача своју регионалну улогу. 

''Заједно можемо проширити присуство ван југоисточне Европе на Африку и Азију, где Србија има јаке везе. Србија је богата природним ресурсима, држећи 11 одсто светских налазишта литијума — виталног за разне индустрије'', рекао је Ђурић. 

Он је напоменуо да је Србија посвећена балансирању економског раста са одрживошћу, а да ове године циљ достизања највише стопе раста у Европи, после прошлогодишњег сврставања међу три најбрже растуће економије. 

''Позивам америчке инвеститоре и посетиоце да из прве руке доживе Србију. Са безвизним уласком и директним летовима из Њујорка и Чикага, Србија је добро повезана са САД и надамо се да ћемо ускоро додати линију Мајами-Београд'', рекао је Ђурић.

Он је истакао важност Српског конгресног кокуса у САД, који се више него удвостручио у последњих неколико година, што одражава растуће интересовање међу америчким законодавцима. 

''Ово је подстакнуто економским напретком Србије и повећаним ангажовањем српско-америчке заједнице, која служи као витални мост између наших народа'', рекао је Ђурић.

Он је одао признање чланици америчког Конгреса Клаудији Тени, копредседници Српског кокуса, као и конгресмену Ерику Сволвелу и другим двостраначким члановима Конгреса, који деле посвећеност јачању сарадње између САД упркос различитим ставовима о унутрашњим питањима.

Ђурић је споменуо и културно-историјске везе две земље, истичући рад српских радника на планини Рашмор, доприносе Николе Тесле и важност Српске православне цркве у САД.

 
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.