Понедељак, 16.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Мајкрософт признао да је продавао системе АИ Израелу током рата у Гази

(Фото/ Пиксабеј)

ВАШИНГТОН – Америчка компанија Мајкрософт признала је да је продала напредне услуге вештачке интелигенције и клауд рачунарства израелској војсци током рата у Гази и помогла у напорима да се лоцирају и спасу израелски таоци.

 Међутим, компанија је такође саопштила да до данас није пронашла доказе да су платформа Азур и технологије вештачке интелигенције коришћене за циљање или наношење штете људима у Гази.

Непотписани блог пост на корпоративној веб-страници Мајкрософта је прво јавно признање компаније о учешћу у рату, у којем је убијено више од 52.000 Палестинаца. Компанија је признала сарадњу са ИДФ скоро три месеца након што је истрага Асошијејтед преса открила детаље о блиском партнерству америчког технолошког гиганта са израелским Министарством одбране, при чему је војна употреба комерцијалних производа вештачке интелигенције порасла скоро 200 пута од октобра 2023. године.

АП је известио да израелска војска користи Азур за транскрипцију, превођење и обраду обавештајних података прикупљених путем масовног надзора, који се затим могу укрштено проверити са израелским интерним системима за циљање омогућеним вештачком интелигенцијом и обрнуто.

 У саопштењу компаније се наводи да је израелској војсци обезбедила софтвер, професионалне услуге, складиштење у Азур клауду и услуге вештачке интелигенције Азур, укључујући превођење језика, као и да је сарађивала са израелском владом на заштити националног сајбер простора од спољних претњи.

Мајкрософт је саопштио да је такође обезбедио ''посебан приступ нашим технологијама изван услова наших комерцијалних споразума” и ''ограничену хитну подршку” Израелу као део напора да се помогне у спасавању више од 250 талаца које је Хамас отео 7. октобра.

 ''Пружили смо ову помоć уз значајан надзор и на ограниченој основи, укључујуćи одобравање неких захтева и одбијање других. Верујемо да је компанија следила своје принципе на промишљен и пажљив начин, како би помогла у спасавању живота талаца, а истовремено поштовала приватност и друга права цивила у Гази”, саопштио је Мајкрософт.

Компанија је такође признала да ''нема увид у то како купци користе наш софтвер на својим серверима или другим уређајима”, додавши а да не може да зна како би њени производи могли да се користи преко других комерцијалних добављача услуга на клауду.

Група садашњих и бивших запослених у Мајкрософту, организација ''Без Азура за апартхејд”, позвала је у петак компанију да јавно објави комплетан извештај. ''Веома је јасно да њихова намера овом изјавом није да се заправо позабаве забринутошћу својих радника, веć да направе ПР трик како би осветлили свој имиџ који је нарушен њиховим односом са израелском војском”, рекао је Хосам Наср, бивши радник Мајкрософта, који отпуштен у октобру након што је помогао у организовању неовлашћеног бдења у седишту компаније за Палестинце убијене у Гази.

Емелија Пробаско, виша сарадница Центра за безбедност и нове технологије на Универзитету Џорџтаун, рекла је да је признање вредно пажње јер је мало комерцијалних технолошких компанија тако јасно поставило стандарде за глобални рад са међународним владама.

''Налазимо се у изванредном тренутку када компанија, а не влада, диктира услове коришћења влади која је активно укључена у сукоб.

То је као да произвођач тенкова каже земљи да може да користи наше тенкове само из ових специфичних разлога. Ово је нови свет”, рекла је она, преноси Танјуг.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Демос Кратеин
Још је Едвард Сноуден лепо објаснио да Амери прате цели свет.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.