Субота, 14.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Мастиловић: Уз образовање потребно и учење о алатима ВИ у свакој струци

(Фото Пиксабеј)

На основу података Фондације за развој науке процењује се да ће у Србији у наредних пет година због развоја вештачке интелигенције нестати 70.000 радних места, а тим поводом Александар Мастиловић из Привредне коморе Србије оценио је да се такве промене неће догодити презентованом брзином, али је нагласио да је ипак важно да се образовни сектор прилагоди новим условима на тржишту рада.

Вештачка интелигенција, ипак, неће толико брзо мењати ствари на тржишту рада као што је то презентовано у појединим свакодневним контактима, рекао је Мастиловић из Центра за дигиталну трансформацију ПКС.

"Дође нека технологија о којој разговарамо као да друге не постоје, у овом случају вештачка интелигенција. Мислим да се ствари неће тако брзо мењати као што је представљано у неким свакодневним контактима", рекао је Мастиловић и нагласио да је Србија у праћењу трендова вештачке интелигенције одговорила више него добро. 

Мастиловић је као добру ствар истакао то што је свака технолошка револуција на крају довела до повећања броја радних места.

Према његовим речима, наједноставнији пример за оно што говори је чињеница да шездесетих година нико није могао да замисли занимање програмер, а поготово популарност коју су програмери имали у овој деценији.

На питање да ли су школе у Србији спремне да промене начин рада и да припреме радну снагу за наредних пет година, он је одговорио да у процесу трансформације постоје и добри и лоши примери и да су се одређене реформе у образовном систему већ десиле, али је и оценио да је потребно да се догоди и револуција.

Према његовим речима, у образовним установама потребно је променити циљеве учења и видети шта је младима након завршеног образовања потребно за тржиште рада.

"Мислим да је генерално глобално гледано, сем изузетка неких водећих универзитета, и даље главна вештина којом тренирамо младе у процесу образовања да добро памте и самим тим смо показали да нисмо добро реаговали на прву револуцију која се десила појавом Гугла и Јахуа", навео је Мастиловић гостујући на РТС када је подсетио да је вештачка интелигенција напреднија и не само да може да потражи информацију, већ може  да је обради и сумаризује, што су до сада могли само људи.

Мастиловић је подсетио на основни документ којим започиње стратегија развоја вештачке интелигенције у Србији за петогодишњи период који предвиђа читав низ активности и утиче практично на све ресоре да се пробуде. 

Најважније ће бити, како је додао, да се постави законски оквир који ће превенирати злоупотребе и неетичко коришћење вештачке интелигенције. 

"Планирано је да се Закон о вештачкој интелигенцији такође усвоји током године и да буде усклађен са актом о вештачкој интелигенцији ЕУ што нам омогућава да имамо компатибилност са значајно већим тржиштем", казао је Мастиловић.

Према његовим речима, осим едукације кадрова, потребно је направити план како ће се практично, у сваку струку убацити вештачка интелигенција.

"Ако хоћете, озбиљно да се бавите послом, било којим, дословно од новинарства, медицине, инжењерства, друштвених наука, природних наука, практично морате знати да користите алате вештачке интелигенције па чак и најосновније, да вам направе презентацију да не губите време, да бисте били конкурентни", казао је он и додао да је некада за креирање презентације у Power Поинт програму било потребно неколико сати а данас постоје алати који то раде практично за два до три минута. 

"Европа не одмиче тако брзо како би било за очекивати. Србија је у случају праћења трендова вештачке интелигенције одговорила више него добро. Наравно, то не значи да треба да се опусти. Имамо већ одговоре кроз Центар за дигиталну трансформацију, подршку привреди да мала и средња предузећа почну да користе вештачку интелигенцију за оптимизацију пословних процеса и производње", казао је он. 

Према речима Мастиловића, управа такође реагује у том правцу, Канцеларија за ИТ такође, Влада Србије потписала споразум са Француском, ради се на изградњи суперкомпутера који ће практично бити хардверски сервис за све могуће примене. 

"Имамо 15 сертификованих мастер програма што на приватним што на државним факултетима техничким, природно-математичким. Они су већ или потпуно вештачка интелигенција или вештачка интелигенција у комбинацији са другим звањима", навео је он. 

Мастиловић је рекао да сви треба да буду спремни на то да се свет мења пребрзо, никада брже.

"Верујем да шта год да данас дипломирате, завршите, било које звање да имате, бар једном у току 40 година каријере имаћете значајну промену - потпуну промену свог деловања. То значи да смо осуђени на целоживотно учење и зато праћење техничких трендова није ствар љубави према технологијама или неком тренду или хајпу него чиста нужност да бисмо обезбедили положај на тржишту рада", казао је он.

  Вештачка интелигенција, каже, доноси нову парадигму и да ће једноставна програмерска занимања бити замењена. Уз добре алате програмер са искуством од 15 до 20 година, може да замени тим младих програмера.

"Оно што ме брине је то ко ће бити сениор програмер за 15 година ако одустанемо од школовања програмера. Морамо да водимо рачуна да би за 15 година они који данас не добијају шансу требало да буду 'возачи' вештачке интелигенције. Можда не треба да их учимо да програмирају, али треба да знају да командују вештачком интелигенцијом да програмира", навео је Мастиловић.

 
Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Божидар Анђелковић
Уместо таблице множења деца ће у првом разреду учити таблицу родова, јер множења, бар што се тиче људске популације, више неће бити. На месту слике Дарвина, у кабинетима биологије висиће слика Сороша. Дарвин нас је учио како је настао човек, Сорош како ће нестати. Деца су наша будућност, ако их буде.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.