Среда, 25.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

„Храбриша” помаже борбу против неуротрансмитерских болести

Пројекат овог новосадског удружења пацијената постао је део програма фондације Чен Закерберг посвећеног ретким болестима
Чла­но­ви на­уч­ног са­ве­то­дав­ног од­бо­ра „Хра­бри­ше” Ива­на Бад­ња­ре­вић, проф. др То­мас Опла­ден из Уни­вер­зи­тет­ске бол­ни­це у Хај­дел­бер­гу и др Га­ли­на Сте­ва­но­вић из Бе­ограда на форуму у Загребу

У организацији Удружења пацијената „Храбриша” из Новог Сада, које окупља оболеле од ретких неуротрансмитерских болести и Међународне мреже клиничких експерата и истраживача неуротрансмитерских болести, у Загребу је јуче одржан Форум истраживача неуротрансмитерских болести. Циљ овог стручног скупа је да допринесе размени знања о напретку у истраживањима, дијагностичким алатима и методама лечења, као и да омогући стручњацима да прикупе податке од удружења пацијената и самих пацијената. Србију је на форуму представљала др Галина Стевановић са Клинике за неурологију и психијатрију за децу и омладину из Београда, и професорке Маја Стојиљковић и Кристен Класен Љубичић са Института за молекуларну генетику и генетски инжењеринг Универзитета у Београду. 
Ивана Бадњаревић, оснивач удружења „Храбриша” и мајка девојчице са неуротрансмитерским обољењем која данас добија адекватну терапију, са поносом истиче да је организација овог форума прва међународна активност удружења, јединог у региону које је добило подршку фондације Чен Закерберг, коју су основали супружници др Присила Чен и Марк Закерберг, власник платформе „Мета”. Захваљујући тој подршци, „Храбриша” ће наредних година радити на повезивању научника који истражују неуротрансмитерске болести и лекара специјалиста који лече пацијенте са симптомима ове групе ретких обољења. Њихов пројекат постао је део програма фондације Чен Закерберг посвећеног ретким болестима. 
„Веома је мали број лекара специјалиста који познају неуротрансмитерске болести и прате научна истраживања у свету у овој области. Удружење пацијената ’Храбриша’ ради на томе да наше лекаре и друге специјалисте повеже са светским стручњацима и омогући им да буду на извору информација, јер је то важно како за пацијенте, тако и за њихове породице”, каже Ивана Бадњаревић. 
Иако се њена девојчица успешно бори са ретким неуротрансмитерским обољењем, то ипак није случај са већином малишана, јер је веома тешко утврдити дијагнозу овог поремећаја, с обзиром на то да они спадају у веома ретка обољења која погађају нервни систем и утичу на развој, кретање, говор, понашање и основне животне функције детета. У последњих девет година удружење „Храбриша” регистровало је 29 пацијената са симптомима неуротрансмитерских болести, а подршка коју је ова организација добила од америчке фондације породице Закерберг значајно ће утицати на повећање броја истраживача и лекара који се баве овим болестима и помоћи да квалитет живота оболеле деце буде бољи. 
Удружење „Храбриша” основано je крајем 2016. године, са циљем пружања подршке породицама са децом са неуротрансмитерским обољењима, допа-реактивним дистонијама и другим неурометаболичким обољењима да остваре право на дијагностику и адекватно лечење у Србији и иностранству. Свој назив ово удружење дугује девојчици Ани, која се показала као прави храбриша у борби са ретким неуротрансмитерским обољењем дефицит тирозин хидроксилазе, храбро се изборила за дијагнозу и лечење, иако је на том путу наишла на многе препреке. Управо те препреке, односно жеља да се препреке уклоне и помогне другим породицама да на лакши начин остваре своја права били су главни мотив за оснивање удружења. 
„Урођене неуротрансмитерске болести представљају ретке, метаболичке, генетички условљене и потенцијално излечиве болести, чије клиничке манифестације почињу у детињству. С обзиром на то да клиничка слика није карактеристична и може личити на друга неуролошка обољења, неки пацијенти могу бити откривени скрининг тестом на фенилаланин одмах по рођењу, док је код других неопходна анализа неуротрансмитера или њихових метаболита у цереброспиналној течности. Дефинитивна дијагноза се поставља молекуларно-генетичком анализом. Препознавање неуротрансмитерских поремећаја је веома значајно, јер је рана дијагноза и брза терапијска интервенција највероватније повезана са бољим моторним и когнитивним развојем те иако код неких пацијената терапија не доводи до потпуног повлачења симптома, може значајно побољшати квалитет живота”, наводи Бадњаревићева. 
Она додаје да удружење пружа правну подршку породицама кроз упознавање са важећим законским и подзаконским актима, њихову примену у подношењу захтева за остваривање права из области здравствене и социјалне заштите, као и упознавање са надлежним органима код којих се остварују ова права. Осим тога, „Храбриша” ради на подизању свести о постојању обољења неуротрансмитера, допа реактивних дистонија и других неурометаболичких обољења код деце и информисању о могућностима лечења.

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.