Понедељак, 23.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Како им је „баксуз” Миле опет утекао

Не­у­хва­тљив: Ми­ло­рад До­дик Фото М. Спасојевић

Шта је требало да значи долазак седам судских извршитеља Сипе на рампу Административног центра РС у Српском (Источном) Сарајеву? Формалан покушај насилног привођења Додика због притиска бошњачке јавности? Основа да, пошто нису успели, затраже укључивање ино-фактора? Тестирање Додиковог обезбеђења, односно генерална проба за насилну акцију? Стварање повода за оптужницу и против припадника Додиковог најужег обезбеђења?
Брисел нема консензус (Орбан и Сијарто, Фицо, Милановић и Пленковић) и може само да окупи само коалицију вољних (Француска, Немачка и Британија) да настави са ширењем листе оптужених у РС на комплетну владу, посланике СНСД-а и коалиције, да појача претеће присуство Еуфора и умножи потернице. „Свилен гајтан” би се затезао током мало више од годину дана, колико је остало до пријаве кандидата за опште и председничке изборе 2026, а онда забрана свима санкционисанима да се кандидују. На листама пријављених остали би само кандидати нејаке опозиције, који би по Шмитовом изборном закону победили у октобру идуће године. Можда таква ујдурма делује неизводљиво, али ту је лажни в. п., који бонским овлашћењима руши све законске препреке. У интерној бошњачкој ТВ дебати о томе како остварити унитарну БиХ, неко је споменуо неку „ситну” законску потешкоћу, а министар за спољне послове Елмедин Конаковић реаговао је спонтано: „Па зашто имамо Шмита, он ће и то променити !” Наравно, услов новој гарнитури да дође на власт биће кратак и јасан: сагласност да сва јавна имовина у Српској (шуме, реке, оранице) буде пренесена у власништво Сарајева, и да Република Српска буде преименована у „Мањи ентитет” или „Северозападну БиХ”. И то би био крај.
Парадоксално, Трампово дистанцирање од ЕУ и од Бајденове политике „повратка незавршеним пословима у Босни”, има и наличје: Брисел, односно коалиција вољних да се доака Српској измакла је контроли нове администрације САД. Као што би, не мање парадоксално, Шмит, да је за в. п. регуларно изабран у СБ УН, вероватно више држао до ограничења у Уставу БиХ: како је изабран, тако се и понаша. Али, опет да није антиуставним и правним насиљем (фиктивни Суд БиХ) и физичком силом (потерницом за Додиком) насрнуо на руководство, не би ни они њему тако жестоко узвратили. Не би поништили све Шмитове одлуке, уназад и унапред, не би укинули надлежност Тужилаштва и Суда БиХ у Српској, не би привели крају доношење новог Устава Републике Српске, који је у складу с Анексом 4 изворног Дејтона, или важећег Устава БиХ. 
Оно што збуњује Брисел – Додик, Цвијановићева, Стевандић, Вишковић на све јаче ударце штапа из Брисела не повлаче се, него узвраћају још јаче. Не попуштају чак ни на махање шаргарепом, јер више није тако велика и слатка да би се полакомили. ЕУ више није што је некад била, а Шмитове будалаштине које активно подржава његова Немачка, уз асистенцију Француске и Британије, учиниле су да у Српској изгуби и ауторитет и привлачност. Али, шта је ту је, а ту су у првом плану Трамп и Путин о Украјини. Њихов договор не може да барем маргинално не захвати и тангентна питања укључујући западни Балкан и српске земље. Без Си Ђинпинга то може да буде тек мала Јалта, док ће Зеленски и Фон дер Лајенова, уз претходне необавезне консултације, бити тек реда ради позвани да их Лавров и Рубио обавесте о резултатима договора својих шефова.
Додик не одступа ни под максималним притиском коалиције вољних из ЕУ, која иде до претњи киднаповањем и физичком ликвидацијом, него приводи крају процедуру доношења новог Устава РС, који је потпуно усаглашен с изворним дејтонским Уставом БиХ. Брисел ће морати да се врати свом традиционалном оружју: бесконачним и непродуктивним преговорима супротстављених националних страна усмерених на терену од неког представника ЕУ. Тешко да ће то бити Шмит у редизајнираном статусу јер се исувише избламирао на све стране и вероватно ће ради образа Немачке остати да фигурира у Сарајеву до расформирања ОХР-а. 
Нови/стари усмеривач испред ЕУ у БиХ вероватно ће бити вечити и искусни Лајчак, који је још 2007. на састанку ОЕБС-а изјавио: „Систем власти у БиХ никада неће престати да буде компликован, јер је то немогуће у вишенационалној држави каква је БиХ”. Схватио је да унитарна држава нема шансе у БиХ, али и констатацију Џ. Кнауса, с Института за европску стабилност: „Међународне институције у БиХ имају интерес да приказују кризу у БиХ и да би оправдале своје постојање”, чак и да производе кризе. Али, економска и политичка криза сада изједа и раскупусани Запад и Трамп је већ заврнуо славину УСАИД-у, а и ЕУ ће, ако заиста планира да прави јединствене европске оружане снаге и да настави подршку Зеленском, морати да приштеди на ширењу на Балкан и расипању евра на опозицију, медије, НВО... 
Можда у томе лежи прилика да се нешто озбиљно реши у БиХ? Као што сада предлаже да се из ћорсокака изађе узајамним повлачењем одлука које су ситуацију довеле до усијања, Додик је тако још прошле године понудио алтернативне исходе: изворни Дејтон, или нови договор, или споразумни развод. Надовезали су се на ово последње као главно и једино, а не као тек последње и само у крајњој линији, ако неће ни прво ни друго. Понављају: Додик намерава сецесију! Растура БиХ! Хоће велику Србију! Свесрпски сабор окупља српски свет, српске земље. 
А на Башчаршији одјекује „тобе јараби тобе стакула, аман јараби”. Па шта онда? По чему је то светогрђе? Колико се земаља и раставило (Чешка и Словачка) и саставило (ДДР и СР Немачка) на прагу овог века, а БиХ, која никад није била држава, постала је то спољним, али не и унутрашњим признањем 1992, што је изазвало грађански рат. Квебек се референдумом одвајао од Канаде, али се због мањка гласова није одвојио. Зашто се такав референдум не би одржао и у Српској. Можда већина не би хтела да се државном границом одваја од драгих комшија, оних Срба који долазе Шмиту и, како он каже, „дају подршку унитаризацији БиХ, а он им прећуткује имена да их не би изложио непријатностима”. То су, биће, они исти „грађани који сви желе бољи живот”, као да квалитет живота зависи само од кобасица и пива, а не и од заштите од туђе доминације, националне дискриминације, културне хегемоније, од ОХР-а, ПИК-а, Тројке и СДА, ветерана Зелених беретки, исламског тероризма, србомрсца Шмита... 
Али опет, Српска је у БиХ у непосредном додиру с нарогушеним комшијама, у окружењу земаља НАТО-а, у дворишту ЕУ, а руска специјална операција за нас споро напредује ка делти Дунава. Ако се Путин договори с Трампом, зауставиће се на затеченим линијама фронта далеко од нас, а ако се пак не договоре, овај би могао да се окрене према европским савезницима против нас, како се надају у Сарајеву. Притисак на Вучића, Орбана, Фица би се појачао, а Српска би можда могла да се нађе у статусу опседнуте тврђаве, њено руководство у безбедносној самоизолацији пред прогонитељима. 
Шта Русија и Кина хоће и шта могу да предузму да заштите „своје пионире малене у борби за мултиполарни свет”, који су својим страдањем („Намерна сила” и „Милосрдни анђео”) упозорили шта чека и њих. Медведев, задужен за плашење непријатеља, говори да би могли да потопе Лондон и да гађају Берлин, али никад не спомиње да би могли и Сарајево, како би Бањалука могла мирно да спава. А онда је, као бибер по пилаву, пала седница СБ УН. Шмит се спремио да поднесе свој редовни полугодишњи извештај о БиХ, а амбасадори Русије и Кине су га први пут после неколико година подсетили да није в. п. и да нема право ни да узме реч те покренули гашење ОХР-а. Василиј Небензја и Генг Шуанг са сјајном Жељком Цвијановић, председавајућом Председништва БиХ, деловали су као уигран тим и тако комплементарним излагањима обухватили све узроке кризе нестабилности у земљи. А то су: западна ревизија Анекса 4 Дејтона – Устава БиХ, самозвани в. п., а не демократски изабрани председник и спикер парламента Српске, игнорисање Додикових предлога за дијалог. 
Ради се и даље само о оштрим дипломатским упозорењима, а не претњама које гарантују миран сан у мањем ентитету. Али је ваљда довољно да Башчаршија схвати поруку, док се она седморица дротова с почетка текста, пред телевизором ибрете откуд онај баксуз Миле на почасној трибини с Путином и Сијем док Црвеним тргом језде „сармати” и „орешници”. И вајкају се: „Опет нам је утекао преко гране, а нашу потерницу најмоћнији не бендају ни за суву шљиву. И још се бусамо да је БиХ суверена држава и призната у свету.”
*Професор емеритус

Прилози објављени у рубрици „Погледи” одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листа

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.