Изложбе, радионице и концерти у Историјском музеју Србије
Поводом обележавања Међународног дана музеја, улаз у Историјски музеј Србије на Тргу Николе Пашића и у Конаку кнеза Милоша на Топчидеру, данас је бесплатан. Радно време изложбеног простора музеја је од 12 до 20 часова, а Конака кнеза Милоша од 10 до 17 сати.
Посетиоци имају прилику да обиђу тематску изложбу „Чекајући сталну поставку” и гостујућу изложбу „Културно наслеђе Ирана и Србије” која је у сарадњи са Културним центром амбасаде Ирана у нашој земљи, отворена у четвртак, 15. маја, а у оквиру које ће данас, од 16 до 18 сати бити одржана сликарска радионица иранског уметника Фазлолаха Афшара.
Подсећамо, у Конаку кнеза Милоша може се погледати стална поставка под називом „Србија 1804 - 1903”.
Међународни савет музеја (ИКОМ) је 1977. године иницирао обележавање Међународног дана музеја, који се од тада обележава разноврсним изложбама и програмима у многим земљама, а овогодишња тема је „Будућност музеја у заједницама које се убрзано мењају”. На тај начин, упућује се позива да се поново сагледа улога музеја као важних друштвених стубова и чувара културног идентитета.
Историјски музеј Србије, уз изложбе, препознатљив је и по организовању концерата под својим кровом, а у сарадњи са Удружењем „Уника арт”.
Уочи овог викенда, наступили су вокални солисти – сопран Јелена Папић Чамџић и тенор Михаило Оташевић. Клавирска пратња била је Теа Димитријевић. На овом осамнаестом концерту класичне и популарне музике у оквиру пете сезоне циклуса „Музиком кроз музеј” програм је употпунио глумац Љубиша Динчић. Он је као наратор говорио текст Ивана Макрагића, и на живописан начин повезао композиције Милана Пребанде, Јосифа Маринковића, Петра Коњовића, Мирољуба Аранђеловића Расинског, Исидора Бајића, Константина Бабића и Станислава Биничког. Публика се уверила да свака нумера има своју сликовиту причу и многе од њих чувају наслеђе, део традиције, културе и обичаја. То су потврдили и називи песама „Низ башчу”, „Стојанке, бела Врањанке”,„Из града у град”,„Под пенџери”, арија из опере „Кнез од Зете”, народна песма „Дилбер Софија”, „Љуби ближњега свога”, „Дивна си”, „Веруј да те љубим”, „Да су мени очи твоје”, арија из опере „На уранку”, „Што се боре мисли моје”... Изведена је и композиција изненађења из нотне архиве Историјског музеја Србије.
Овај, као и сви концерти из циклуса „Музиком кроз музеј” одржан је под покровитељством Министарства културе Републике Србије и Секретаријата за културу града Београда. Они који због ограниченог броја места нису били у прилици да присуствују програму (за који морају да резервишу место слањем поруке на друштвени профил музеја) концерт одржан у петак 16. маја, могу да чују на јутјуб каналу ове установе, где се налазе и снимци раније одржаних музичких догађаја. Ту је и наступ који је трио „Амон” имао седмог маја. Тада су докторанди ФМУ - виолинисткиња Селена Јаковљевић, виолончелисткиња Катарина Станковић и пијанисткиња Дарја Самофалова извеле композиције Гргина и Дворжака, као и једно дело из нотне архиве Историјског музеја Србије.
Подсећамо, у музеју се сваке суботе одржавају богати програми. Тематско вођење „Дипломатија династије Карађорђевић” јуче је одржао Ђорђе Бекчић, историчар. У фокусу је била српска дипломатска историја из времена Првог и Другог српског устанка. Посетиоци су могли да чују какав је био међународни положај Србије под османском влашћу и како се он мењао, ко су били главни српски савезници и која су дипломатска средства користили устаници како би Србију вратили на европску политичку сцену на почетку 19. века. Говорило се и о томе како су странци видели вође српских устанака и њихову борбу.
Следеће стручно вођење планирано је 24. мај у 13 часова. Тема ће бити „Српска дипломатија у време династије Немањић” а говориће Милорад Сретеновић, кустос и Данило Спаић, историчар.Посетиоци ће бити у прилици да сазнају нешто више о дипломатским односима у средњем веку, о улози дипломатије у јачању и ширењу Србије, о њеним односима на Византијом, Угарском и Дубровником, као и о улози владарских бракова у стварању савеза и јачању дипломатских веза. Последње суботе у мају, такође у 13 часова, најмлађи посетици моћи ће да учествују у креативној радионици „Кованице - владарски и хришћански симболи на средњовековном новцу” коју воде кустоскиње Марија Лакић и Олгица Лукановић.
Ова радионица деци ће пружиће могућност да сазнају који српски средњовековни владар је први почео да кује новац, шта је приказано на том новцу и како се новац производио у тим далеким временима. Причаће се о науци која се бави проучавањем новца, као и о томе шта све можемо да сазнамо проучавајући стари новац. На крају радионице, учесници ће добити и један занимљив задатак. Радионица је намењена за узраст од седам до дванаест година, време трајања је 90 минута. Број места је ограничен, цена је 400 динара, пријаве се шаљу на адресу: радионице.имс@гмаил.цом. Музејски садржаји, како потврђују ови програми, намењени су различитим генерацијама.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.