Вујић: Стање у правосуђу редовно, смањује се број учесника у штрајку
Министар правде Ненад Вујић изјавио је данас да се рад правосуђа враћа у редовно стање јер све већи број радника, који су ушли у тзв. генерални штрајк, обавештавају председнике судова и главне јавне тужиоце да од тога одустају.
Вујић је за Танјуг прецизирао да је свега два одсто од укукпно 12.500 запослених у правосудној администрацији било у штрајку у његовом "пику", те да се тај број сада смањује.
Према његовим речима, запослени у правосуђу који су у штрајку и не раде имају право на давања везана за социјално и пензијоно осигурање, али не и на зараду.
Подсетио је да је штрајк започео 5. маја и да је тим поводом послао обавештење председницима судова и главним јавним тужиоцима, у вези са применом Члана 10 Закона о штрајку, по коме радник за дане у којима је у штрајку нема нема право на накнаду.
Он је додао да је једним делом повод за штрајк био регрес за годишњи одмор и исплата топлог оброка, што је, како каже, немогуће реализовати.
"То је врло јасно дефинисано у судској пракси и у пресудама Врховног суда, да је то у коефицијенту, за плате тако да то није могуће остваритии", навео је министар.
Напоменуо је да је раднике у правосуђу подсетио на "случај теткица" у предшколским установама, у коме су запослени изгибили спор, те су морали да плаћају судске трошкове који нису били мали.
Министар је истакао да је, невезано за штрајк радника у правосуђу, донео одлуку да у праксу уведе обилазак и састанке са представницима судова и главним јавним тужиоцима, као и запосленима у судској и тужилачкој администрацији, будући да постоје планови за доношење измена Закона о судским такасама.
Он је рекао да судске таксе нису велике и да оне нису мењане од 2009. године, као и да измене Закона не подразумевају њихово драстично повећање.
Повећање ће, како каже, бити само за неких 10, одсто, али да је главни циљ измена Закона у прерасподели средстава прикупљених од судских такси.
"Значи, судске таксе које су, на пример, 1.000 динара, биће 1.100 и тако даље. Главна измена је да се у прерасподели средстава, која се прикупе од судских такси, 40 одсто иде за запослене, односно за јачање њиховог материјалног положаја, а данас је то 20 одсто. Хоћемо да пробамо на тај начин, у неком краћем временском периоду тим људима на неки начин побољшамо материјални положај и то није везано за штрајк", рекао је Вујић.
Нагласио је да је то договор који је већ постигнут у претходном кабинету министарства правде са репрезентативним синдикатима, који нису укључени у актуелне обуставе рада.
Говорећи о својим овлашћењима као министра правде, Вујић је рекао да многи замишљају да министар правде може нешто да нареди судијама и тужиоцима, што је апсолутно недозвољено, забрањено и кажњиво.
"Судије су независне, тужиоци су самостални. Али оно о чему министар правде брине и мора да брине, то су услови рада, као на пример о судским зградама, јер то су државне зграде. Министар правде такође мора да брине и о запосленима у правосудној администрацији јер су они под директном његовом надлежношћу. И зато имам и те посебне разговоре са њима, да би чуо на који начин можемо и да побољшамо њихов положај", навео је Вујић.
Говорећи о блокадама судова и критикама на рад правосуђа у Србији, министар је упозорио да је то јако опасно, јер се, како каже, пресуде не могу доносити на улици и "извикивати".
Појашњава да искључиво суд одлучује о одређивању притвора и да он нема право, као министар правде, да коментраише хапшења и одређивање притвора одређеним лицима, која су била непосредни повод за блокаду судова.
"То је апсолутно на суду, суд располаже и одређеним доказима и документацијом на основу које доноси одлуку и то је у домену слободног судијског уверења. Оно за шта сам се ја огласио то је - недопустива блокада суда. Са једне стране, не може се на улици извикивати пресуда, друго, судије не смеју и не могу да раде под притиском и треће је л' то значи да ће свако ко је незадовољан да легне пред врата суда? То је недопустиво", поручио је Вујић.
Указао је да у блокадама има противуречности, са једне стране судови су блокирани и тужилаштво, док се са друге стране захтева рад институција или ефикасност поступања.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.