Среда, 18.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Вујић: Стање у правосуђу редовно, смањује се број учесника у штрајку

(FOTO TANJUG/ MINISTARSTVO PRAVDE/ZORAN NIKOLIĆ/bs)

Министар правде Ненад Вујић изјавио је данас да се рад правосуђа враћа у редовно стање јер све већи број радника, који су ушли у тзв. генерални штрајк, обавештавају председнике судова и главне јавне тужиоце да од тога одустају.

Вујић је за Тан‌југ прецизирао да је свега два одсто од укукпно 12.500 запослених у правосудној администрацији било у штрајку у његовом "пику", те да се тај број сада смањује. 

Према његовим речима, запослени у правосуђу који су у штрајку и не раде имају право на давања везана за социјално и пензијоно осигурање, али не и на зараду.

Подсетио је да је штрајк започео 5. маја и да је тим поводом послао обавештење председницима судова и главним јавним тужиоцима, у вези са применом Члана 10 Закона о штрајку, по коме радник за дане у којима је у штрајку нема нема право на накнаду.

Он је додао да је једним делом повод за штрајк био регрес за годишњи одмор и исплата топлог оброка, што је, како каже, немогуће реализовати.

"То је врло јасно дефинисано у судској пракси и у пресудама Врховног суда, да је то у коефицијенту, за плате тако да то није могуће остваритии", навео је министар.

Напоменуо је да је раднике у правосуђу подсетио на "случај теткица" у предшколским установама, у коме су запослени изгибили спор, те су морали да плаћају судске трошкове који нису били мали.

Министар је истакао да је, невезано за штрајк радника у правосуђу, донео одлуку да у праксу уведе обилазак и састанке са представницима судова и  главним јавним тужиоцима, као и запосленима у судској и тужилачкој администрацији, будући да постоје планови за доношење измена Закона о судским такасама.

Он је рекао да судске таксе нису велике и да оне нису мењане од 2009. године, као и да измене Закона не подразумевају њихово драстично повећање.

Повећање ће, како каже, бити само за неких 10, одсто, али да је главни циљ измена Закона у прерасподели средстава прикупљених од судских такси.

"Значи, судске таксе које су, на пример, 1.000 динара, биће 1.100 и тако даље. Главна измена је да се у прерасподели средстава, која се прикупе од судских такси,  40 одсто иде  за запослене, односно за јачање њиховог материјалног положаја, а данас је то 20 одсто. Хоћемо да пробамо на тај начин, у неком краћем временском периоду тим људима на неки начин побољшамо материјални положај и то није везано за штрајк", рекао је Вујић.

Нагласио је да је то договор који је већ постигнут у претходном кабинету министарства правде са репрезентативним синдикатима, који нису укључени у актуелне обуставе рада.

Говорећи о својим овлашћењима као министра правде, Вујић је рекао да многи замишљају да министар правде може нешто да нареди судијама и тужиоцима, што је апсолутно недозвољено, забрањено и кажњиво.

"Судије су независне, тужиоци су самостални. Али оно о чему министар правде брине и мора да брине, то су услови рада, као на пример о судским зградама, јер то су државне зграде. Министар правде такође мора да брине и о запосленима у правосудној администрацији јер су они под директном његовом надлежношћу. И зато имам и те посебне разговоре са њима, да би чуо на који начин можемо и да побољшамо њихов положај", навео је Вујић.

Говорећи о блокадама судова и критикама на рад правосуђа у Србији, министар је упозорио да је то јако опасно, јер се, како каже, пресуде не могу доносити на улици и "извикивати".

Појашњава да искључиво суд одлучује о одређивању притвора и да он нема право, као министар правде, да коментраише хапшења и одређивање притвора одређеним лицима, која су била непосредни повод за блокаду судова.

"То је апсолутно на суду, суд располаже и одређеним доказима и документацијом на основу које доноси одлуку и то је у домену слободног судијског уверења. Оно за шта сам се ја огласио то је - недопустива блокада суда. Са једне стране, не може се на улици извикивати пресуда, друго, судије не смеју и не могу да раде под притиском и треће је л' то значи да ће свако ко је незадовољан да легне пред врата суда? То је недопустиво", поручио је Вујић.

Указао је да у блокадама има противуречности, са једне стране судови су блокирани и тужилаштво, док се са друге стране захтева рад институција или ефикасност поступања.

 
Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Sloba Novski
Treba otpustiti te sto su bili u strajku, neka se dokazu u privatnoj praksi ili da rade za privatne kompanije. Barem, pravnika imamo ko pleve!

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.