Стамбено-пословни комплекс са кулом до 75 метара
Кула до 75 метара у комплексу некадашњег Београдског памучног комбината (БПК) биће највиши објекат будућег „Делта ленда”, стамбено-пословног комплекса, који већ годинама планира да гради компанија „Делта рил естејт” између Поенкареове, Јована Авакумовића, Булевара деспота Стефана и Митрополита Петра. Она је замишљена као омаж некадашњем димњаку у бившој првој индустријској зони Београда и постаће просторно обележје палилулског блока, открио је нацрт плана детаљне регулације за тај део града који је изложен на јавни увид до 10. јуна. Високи објекат који би требало да буде позициониран на једној од четири грађевинске парцеле у зони мешовитих градских центара у којој су планирани станови, комерцијални и јавни садржаји попут четири депанданса предшколске установе и библиотеке, новина је у односу на елаборат за рани јавни увид истог плана од јула прошле године. Тада о изградњи високих објеката на простору од 9,23 хектара колико је обухваћено планом није било речи.
– У односу на претходне верзије, одређене измене су резултат даљих анализа урбанистичких потенцијала локације и потреба будућих корисника. Планирана кула, као саставни део комплекса од приближно 300.000 квадратних метара бруто развијене површине, предвиђена је као вишенаменски објекат који ће допринети функционалности и динамичности простора – „Делтин” је одговор на наше питање зашто се решење изменило у односу на оно што је јавност могла да види 2024.
У нацрту чији је део и Анализа и потврда испуњености критеријума за изградњу високог објекта сада је наведено да са становишта „урбанистичко-архитектонских критеријума локација има потенцијале за изградњу високих објеката, уз одређена ограничења”.
– Објекти висине око 75 метара, мањих пропорција и основе, складно би се уклапали у силуету овог дела Београда. Објекат висине од око 50 метара изграђен у предметном блоку налазио би се изван главних градских визура и својом висином и волуменом не би се истицао у панорами града – пише у анализи и додаје да су визуре са планираног високог објекта на град потенцијал за јавни видиковац.
Аутор пројекта куле је, кажу у компанији Мирослава Мишковића, архитекта Ивана Летић, директорка пројектовања „Делта рил естејта”.
Висина свих других објеката који буду саграђени у комшилуку Полицијске управе за град Београд не би требало да прелази висину од 32 метра, односно осам спратова и један повучени.
На ограђеној локацији после рушења дотрајалих фабричких хала попут оних у којима је била „Сутјеска”, у више наврата претходних година је горела, остали су објекти бившег БПК-а и старе кланице. Они неће бити порушени упркос томе што је у условима Градског завода за заштиту споменика културе, од 26. јула 2024. године, наведено да простор у оквиру границе ПДР-а није утврђен за културно добро, не налази се у оквиру просторно културно-историјске целине нити у оквиру претходно заштићене целине и не садржи појединачна културна добра. Јер, како су из „Делте” прецизирали за наш лист прошлог лета, реч је о објектима који су представљали главну и управну зграду прве београдске индустрије меса, који ће бити сачувани у потпуности.
– Такође, биће сачуване и фасадне равни на објектима у зони Београдског памучног комбината. Они ће имати пословну намену и представљаће аутентичне пословне просторе – навели су тада у „Делти”. У досадашњим визуелизацијама будућег „Делта ленда” који се годинама најављује, а помаци на локацији постали су видљиви пре две године када је почело рушење, ти објекти постоје у изворном изгледу.
И у делу Улице Јована Авакумовића биће задржано постојеће вишепородично становање. На парцелама на којима ће се градити нови објекти доминираће стамбена намена, док је у објекту на парцели три, на којој треба да буде високо здање уз Деспота Стефана, планирана искључиво пословна. Укупна површина будућег комплекса, према нацрту ПДР-а који је израдила фирма „Revolution Architects” из Београда, јесте 217.000 квадратних метара, број станова ће са 448 бити повећан на 1.450, становника за 2.805, са постојећих 895 на 3.700, док ће број запослених бити смањен на 1.900. У подземној гаражи планирана је изградња око 2.500 паркинг-места.
Са овим пројектом вредним више од 450 милиона евра „Делта” ће се вратити у станоградњу. Последњи комплекс такве намене, „Белвил”, подигла је пре 16 година у Новом Београду и од тада је градила пословне зграде, шопинг молове и хотеле и овде и у региону.
И „Делта ленд” је првобитно требало да буде шопинг мол – на месту БПК-а који је Мишковићева компанија купила 2007, а пре тога и парцеле „Сутјеске”. Али то се није десило ни четири године касније за када су најављивали почетак изградње великог тржног центра. У међувремену у Београду су подигнути бројни шопинг молови, тако да није изненађење то што је компанија променила планове за атрактивну палилулску локацију у близини Дунава, будућег линијског парка, Панчевачког моста, на траси прве линије метроа, као и „малог метроа” – чији је део и тунел. Он ће повезати Савску и Дунавску падину и за његову изградњу припремни радови су почели. Због позиције улаза у тунел из Улице Јована Авакумовића, наведено је у нацрту ПДР-а, биће могуће само скретање ка центру града, што ће довести до измена траса одређених линија јавног превоза. Како се може видети на графичким прилозима, планирана су и два кружна тока, један у продужетку Улице Јована Авакумовића, а други на супротном крају „Делта ленда” у Поенкареовој улици после укрштања са Митрополита Петра. Предвиђена је и двосмерна бициклистичка стаза дуж Булевара деспота Стефана и Јована Авакумовића.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.