Субота, 12.07.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

„Хеда Габлер“ премијерно изведена у ЈДП-у

Из представе „Хеда Габлер“ (Фото: Небојша Бабић)

Иако је прошло више од једног века од прве изведбе драме „Хеда Габлер“ Хенрика Ибзена, ова комплексна јунакиња и даље нам је блиска и препознатљива. Судбина Хеде Габлер с краја 19. века усмерава огледало ка нама, данас и овде, наводећи нас да се запитамо да ли смо постали свеснији и способнији да се суочимо са тамом у себи. Представа „Хеда Габлер“ Норвежанина Хенрика Ибзена, у режији Иве Милошевић, премијерно је изведена синоћ на великој сцени „Љуба Тадић“ Југословенског драмског позоришта у Београду. Комад је превела Софија Биланџија, драматург је Весна Радовановић, сценограф Горчин Стојановић, костимограф Лана Цвијановић, композитор Владимир Пејковић, а сценски говор обликовала је Љиљана Мркић Поповић.

Студиозна Ива Милошевић наглашава да комад говори о питањима кризе смисла живота и да, иако написано крајем 19. века, ово дело још увек кореспондира са савременим тренутком. Своди се на тежњу за остваривање савршеног привида за јавност. Хеда је неко ко проживљава кризу смисла свог живота и бира свој крај проналазећи парадоксалну лепоту слободе.

"Ово је био озбиљан глумачки задатак јер и комад и ликови нуде лепезу онога што у себи можемо да пронађемо. Жао ми је што представу не могу да гледам из перспективе публике, јер се на сцени дешавају „тектонски потреси“ свих ликова", примећује Јована Беловић, која тумачи Госпођу Хеду Тесман уз констатцију да та улога захтева посебну врсту присутности. Јоакима Тасића, игра комплексног Јергена Тесмана и тврди да се комад бави мушком себичношћу. Милица Михајловић доноси лик Госпође Јулијане Тесман, оценила је да је за њу најузбудљивије искуство било посматрање Јоване Беловић како гради лик Хеде. Сматра да је то глумачки подвиг: од прве читајуће пробе, до оваквог резултата ту има и тајанственог и интуитивног. Млада глумица Ленка Петровић оживеће ролу Госпође Тее Елвстед.

Њен колега Марко Јанкетић који игра Ејлерта Левборга истакао је да је одговорност играти велике класике, док је глумица Катарина Вељовић која тумачи служавку Берту приметила да су јој „уста пуна лепих речи“, како за представу, тако и за цео креативни процес. Небојша Миловановић тумачи улогу Судије Брака.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Коста
Зашто се и даље зове Југословенско драмско позориште? Као да су преспавали цео ХХ век.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.