Стојчић: Пред Скупштином Београда 22 урбанистичка документа
Главни урбаниста Града Београда Марко Стојчић изјавио је да је на дневном реду данашње седнице Скупштине Београда укупно 22 урбанистичка документа, од којих је 15 о изради планских документа.
Стојчић је, образлажући пред одборницима тачке дневог реда од 1. до 22, рекао да је најважнија измена Одлуке о плану генералне регулације за читав град Београд.
"Тема ове измене је континуално планирање, прилагођавање са важећим плановима, усвојеним умеђувремену променама закона. Оно што је, по мени, занимљиво то је нова привредна зона у Беларици, уз Батајнички пут. То је стратегија Града да се по ободу развијају привредне зоне, како би се подстакла привредна активност и да се то просто изгурава из центра града", рекао је Стојчић.
Он је навео да је веома важна измена Одлуке за просторни план општине Сурчин да би се дошло до тога како ће стварно изгледати у будућности та општина.
"Да можемо да план усвојимо из више фаза како би што пре дошли до нечега на самом терену и разрешили много питања које муче општину Сурчин деценијама. Даље имамо једну важну измену плана, а то је уређење насеља Бусије, план детаљне регулације дуго се очекује и коначно ће грађани из Бусија моћи да реализују све оно што им годинама недостаје и можда бих истакао одлуку за израду просторног плана општине Младеновац, слично као и за општину Шурчин", навео је Стојчић.
Додао је да град Београд израђује просторне планове за све приградске општине у идеји да приградске општине добију све оно што им припада, а то су општински центри, пешачке зоне и адекватне зелене павршине.
Одговарајући одборницима опозиције поводом тема које су тражили да се уврсте на дневни ред, а што градска скупштина није прихватила, Стојчић је истакао да је нетачна информација да је Градски завод за заштиту споменика културе укључен у поступак везан за зграду Генералштаба.
"Не значи да у будућности неће бити, тако да то је дезинформација. У сваком случају, све што се ради и што ће се радити везано за тај простор биће израђено у складу са законом", истакао је главни градски урбаниста.
Када је реч о изградњи подземне гараже у Скерлићевој, нагласио је да то ни на који начин неће угрозити Народну библиотеку, фундусе Народне библиотеке и књига.
"Оно што вам одговорно говорим, пошто сам неко ко, између осталог, и координише радове на изградњи јавне гараже у Скерлићевој улици, да ни у једном сегменту сама гаража не угрожава нити фундус нити објекат библиотеке, нити у било ком смислу било шта што се дешава у Скерлићевој улици може имати везе са Народном библиотеком. То су биле дезинформације појединих запослених", рекао је Стојчић.
Говорећи о водоводу на Цветановој ћуприји, Стојчић је навео да је реч о нелегалном водоводу који су изградили власници парцела и да је он функционисао неко време, а да никада није примљен од стране Водовода и канализације и да га он никада није одржавао, с обзиром на то да Град није био инвеститор те мреже.
"Водовод је почео да се квари и Београдски водовод и канализација надљудским напорима покушава да одржи ту водоводну мрежу у функцији, да сви грађани, иако је таква ситуација, имају пијаћу воду", рекао је Стојчић.
Он је истакао да је план Града Београда да у што бржем поступку, паралелно са изградњом канализацијне мреже, почне се изградњом и нове, потпуно нове водоводне мреже на који ће адекватно бити прикључени објекти.
Одговарајући на захтев опозиције да се расправља о безбедности зграда у Београду, Стојчић је истакао да су сви стамбени објекти одговорност власника објеката, било да је реч о стамбеним кућама или стамбеним зградама.
"Тако да где год видите да је неки проблем, апелујте на председнике скупштине станара, они су обавезни да координишу све станаре који су у обавези и према свом објекту и према окружењу да држе свој објекат безбедним", указао је Стојчић.
Осврћући се на захтев опозиционих одборника који су тражили да се на дневни ред стави расправа о инспекцијском надзору свих предшколских установа, Стојчић је истакао да је инспекцијски надзор извршен на већем делу вртића.
"Не могу да вам кажем тачно да ли су баш сви прегледани, али највећи број вртића јесте, где су уочени неки пропусти. Вртићи су или ограђени или су те ствари саниране или у поступку санације. Тако да још једном и за ову ствар молим да се не шири паника према родитељима", истакао је Стојчић.
Он је нагласио да је управо зато скинут део плафона у Безистану, како не би дошло до ексцеса и да је тај простор ограђен, а да је Град Београд тужио телевизије које су објавиле да је плафон пао сам.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.