Петак, 13.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Толеранција на насиље код деце у порасту, 51,9 одсто њих оправдава насиље

(Фото Фрипик)

Толеранција на насиље код деце у Србији је у порасту, а 51,9 одсто њих чак и оправдава насиље, поручено је данас у Београду на јавном слушању Одбора за права детета на тему "Неопходност увођења дневног боравка за децу у сукобу са законом, родитељима, школом или заједницом и оснивања посебне установе намењене лечењу и оспособљавању". 

Јавно слушање у Народној Скупштини Србије, отворила је председница Одбора за права детета и председница Народне скупштине Ана Брнабић, која је нагласила да је Одбор у потпуности посвећен превенцији и спречавању свих облика насиља које укључују децу, као и да су у том контексту препознати проблеми деце која су у сукобу са законом.

"Сврха овог слушања је прикупљање информација у вези са овом темом", рекла је Брнабић и истакла да је Одбор у том циљу позвао на јавно слушање представнике из ресорних министарства и организација цивилног друштва које пружају услуге социјалне заштите.

Министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић рекла је да је тема данашњег слушања веома важна и осетљива будући да је реч о деци која су из неког разлога начинила погрешан корак, а које је потребно вратити на прави пут.

"Данас смо овде да се бавимо јако важном темом, јако осетљивом темом, да говоримо о деци која су из различитих разлога дошла у сукоб са породицом, са заједницом, са законом, о деци коју систем често види тек након што погреше нешто у животу, о деци која неретко долазе пред институције, дакле тек када направе погрешан корак", рекла је Жарић Ковачевић.

Она је нагласила да се мора имати свест да та деца нису преступници по својој природи, већ су најчешће жртве врло сложених породичних, друштвено-економских околности или у неким случајевима и здравствених проблема.

Сви смо апсолутно сагласни са тим да заједнички у тесној сарадњи апсолутно свих сектора морамо да учинимо све што можемо да се поправи укупан квалитет пре свега поштовања дечјих права, која су прокламована Конвенцијом Уједињених нације о правима детета, али и другим актима. То се односи на сву децу", рекла је она.

Друштво у Србији, истиче, мора да креира системско решење проблема, односно да створи систем који види, разуме и активно помаже свој деци која имају проблем да се врате на прави пут.

Према њеним речима ниједно дете не сме бити безнадежно и препуштено само себи.

"Ми морамо да размотримо најбоље могуће моделе кроз које ће наша земља испунити дужности и оно што је најважније да кроз те моделе Република Србија учини и уради оно што је у најбољем интересу деце и заједнице у целини", истакла је министарка.

Навела је да према последњим расположивим подацима из 2022. године Републичког завода за социјалну заштиту, на евиденцији Центара за социјални рад било је укупно 14.219 малолетника са проблемима у понашању и у сукобу са законом.

"Удео малолетника који имају мање од 14 година и налазе се испод старосне границе кривичне одговорности, у овом броју константно је висок и износ из 17,7 одсто", упозорила је Жарић Ковачевић.

Заштитник грађана Зоран Пашалић рекао је да његова институција са великим задовољством прати и подржава увођење дневног боравка за децу која имају сукоб са родитељима, школом, заједницом и  са својим вршњацима.

Напоменуо је да је највећи облик или најчешћи облик насиља код деце управо међувршњачко насиље.

"Оно што је најстрашније, то је толеранција на насиље код деце у порасту. У порасту је за 10 одсто, а 51,9 одсто деце чак и оправдава насиље", навео је Пашалић.

 
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.