Субота, 14.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Држава намерава да уведе националне уџбенике

(Фото А. Васиљевић)

Предвиђеним изменама Закона о уџбеницима држава потврђује да није одустала од намере да уведе националне уџбенике за такозване идентитетске предмете у предуниверзитетском образовању, да планира да скроји нову ђачку литературу без конкуренције, која ће морати да буде први избор учитеља и наставника као основно наставно средство, а чиме ће се направити нови предак на тржишту уџбеника.

Нацртом измена и допуна закона којим се уређује припремање, одобравање, избор, издавање, повлачење и праћење школских издања која се користе за наставу и учење у школама на републичком нивоу предвиђено је да се за мање од годину и по дана, већ од септембра 2026. године, у ђачким рукама нађу први уџбеници од националног интереса.

То ће, најпре за основце, бити национални уџбеници за предмете: српски језик, српски језик и књижевност, свет око нас, природа и друштво, историја, географија, музичка култура и ликовна култура, за ученике који се образују на српском матерњем језику. Истовремено, за исте ове предмете, али за основно образовање на мањинским језицима предвиђено је увођење и обавезно коришћење додатка уз уџбенике од посебног интереса за националне мањине, с тим да су овде уместо српског предмети: матерњи језик и матерњи језик и књижевност.

– Циљ увођења уџбеника од националног интереса у закон јесте очување националног идентитета, културне баштине и језика. Ови уџбеници обезбедиће јединствен приступ наставним садржајима који су од суштинског значаја за развој националне свести ученика. Одређивање предмета од националног интереса омогућава доследну и квалитетну наставу у области језика, књижевности, друштвених и уметничких наука. Посебна заштита уџбеника за националне мањине доприноси очувању њиховог језичког и културног идентитета у оквиру образовног система – наводи се у образложењу предложених измена закона.

Оне се не заустављају само на основном образовању већ утиру пут даље, ка средњем, јер омогућавају да „уџбеник од националног интереса може бити прописан и за предмете у средњем образовању и васпитању, на основу одлуке коју доноси влада”. Допунама закона предвиђено је да националне уџбенике и додатке за мањине издаје јавни издавач, а да их штампа кућа чији је оснивач држава и која је регистрована за делатност штампања научне, стручне и уџбеничке литературе. Према томе, биће то посао за јавна предузећа „Завод за уџбенике” и „Службени гласник”.

Предлогом закона прецизирано је да јавни издавач образује ауторски тим за припрему уџбеника од националног интереса и од посебног интереса за националне мањине, и то појединачно за сваки предмет. Дефинисано је да „ауторски тим чине лица са интегритетом и ауторитетом у области за коју су изабрани”. Ради благовремене припреме, издавач националних уџбеника биће у обавези да јавни позив за избор ауторског тима упути у року од 15 дана од дана ступања на снагу новог закона. Планирано је и да се постепено прелази на коришћење нових националних уџбеничких издања за идентитетске предмете у основној школи, и то за ученике првог и петог разреда од школске 2026/27. године, за основце другог и шестог разреда од 2027/28, затим за ђаке трећег и седмог разреда од 2028/29, и напослетку за четвртаке и осмаке од школске 2029/30. године.

– Уџбеник од националног интереса и уџбеник од посебног интереса за националне мањине користе све школе на територији Републике Србије. Остале уџбенике школа бира из каталога уџбеника и о избору уџбеника обавештава савет родитеља – прописано је новим правилима.

То ће у пракси значити да се родитељи ученика, као и до сада, неће питати, нити одлучивати о томе из којих ће уџбеника учити школарци, али и да ће приватни издавачи у блиској будућности у тржишној утакмици моћи да буду такмаци међу собом када је реч о школским издањима за оне наставне предмете који нису „идентитетски”. Приватним издавачима уџбеника отуда, преостаће да буду конкуренција када је реч о уџбеницима за предмете као што су дигитални свет и енглески језик у млађим разредима осмолетке, а у старијим: други страни језик, биологија, математика, физика, хемија и техника и технологија.

Раније одобрени уџбеници за основно образовање који су сада у употреби за предмете српски језик, српски језик и књижевност, матерњи језик, матерњи језик и књижевност, свет око нас, природа и друштво, историја, географија, музичка култура и ликовна култура остају у употреби до почетка коришћења нових од националног интереса, а након тога ће бити обрисани из каталога, предвиђено је изменама закона.

Данас прва трибина у оквиру јавне расправе

Прва од четири заказане трибине о новинама које доноси предлог будућег закона о уџбеницима, најављено је, биће одржана данас од 13 до 15 часова у великој сали Уставног суда у Београду. Друга трибина планирана је већ сутра у Новом Саду. Трећа и четврта заказане су у два града истог дана наредне седмице, у среду 28. маја, у Краљеву и Крагујевцу. Расправа за општу и стручну јавност о Нацрту измена и допуна Закона о уџбеницима, коју је покренуло Министарство просвете, трајаће до 4. јуна.

Националне читанке постају обавезне и за основце у дијаспори

Националне читанке нису исто што и национални уџбеници. Оне су за сада једина законом прописана – обавезна – наставна средства у основним и средњим школама на републичком нивоу, мада су их до сада од државе добили само основци првог и другог разреда. Нацртом измена Закона о уџбеницима употреба националних читанки се шири и ван граница Србије, јер је предвиђено да оне буду неизоставне и за све ученике који основно образовање стичу у иностранству по посебном програму на српском језику. Ове читанке, како у закону пише, користе се „у циљу развијања личног и националног идентитета, свести и осећања припадности Републици Србији, поштовања и неговања српског језика и матерњег језика, традиције и културе српског народа и националних мањина, развијања интеркултуралности, поштовања и очувања националне и светске културне баштине”. Средства за финансирање припреме и наваке националне читанке за све ученике који основно и средње образовање стичу на српском језику, обезбеђују се у буџету Републике Србије, прописано је законом. Једна допуна у новом нацрту предвиђа да „начин и рокове доделе уџбеника и националне читанке, као и враћање уџбеника, који се финансирају средствима из буџета утврђује министар”, а ако то буде и озваничено, више неће бити дилеме да се националне читанке подељене ученицима – не враћају школи.

 

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

stara skola
nemoj da bude kao za sluzenje vojnog roka, planiramo...planiramo... pa nista
Никола Крајишник
То је одавно требало тако урадити. Образовање о домовини почиње у вртићу. Браво.
Слађана Точиловац Шаљић
Подршка.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.