Држава намерава да уведе националне уџбенике
Предвиђеним изменама Закона о уџбеницима држава потврђује да није одустала од намере да уведе националне уџбенике за такозване идентитетске предмете у предуниверзитетском образовању, да планира да скроји нову ђачку литературу без конкуренције, која ће морати да буде први избор учитеља и наставника као основно наставно средство, а чиме ће се направити нови предак на тржишту уџбеника.
Нацртом измена и допуна закона којим се уређује припремање, одобравање, избор, издавање, повлачење и праћење школских издања која се користе за наставу и учење у школама на републичком нивоу предвиђено је да се за мање од годину и по дана, већ од септембра 2026. године, у ђачким рукама нађу први уџбеници од националног интереса.
То ће, најпре за основце, бити национални уџбеници за предмете: српски језик, српски језик и књижевност, свет око нас, природа и друштво, историја, географија, музичка култура и ликовна култура, за ученике који се образују на српском матерњем језику. Истовремено, за исте ове предмете, али за основно образовање на мањинским језицима предвиђено је увођење и обавезно коришћење додатка уз уџбенике од посебног интереса за националне мањине, с тим да су овде уместо српског предмети: матерњи језик и матерњи језик и књижевност.
– Циљ увођења уџбеника од националног интереса у закон јесте очување националног идентитета, културне баштине и језика. Ови уџбеници обезбедиће јединствен приступ наставним садржајима који су од суштинског значаја за развој националне свести ученика. Одређивање предмета од националног интереса омогућава доследну и квалитетну наставу у области језика, књижевности, друштвених и уметничких наука. Посебна заштита уџбеника за националне мањине доприноси очувању њиховог језичког и културног идентитета у оквиру образовног система – наводи се у образложењу предложених измена закона.
Оне се не заустављају само на основном образовању већ утиру пут даље, ка средњем, јер омогућавају да „уџбеник од националног интереса може бити прописан и за предмете у средњем образовању и васпитању, на основу одлуке коју доноси влада”. Допунама закона предвиђено је да националне уџбенике и додатке за мањине издаје јавни издавач, а да их штампа кућа чији је оснивач држава и која је регистрована за делатност штампања научне, стручне и уџбеничке литературе. Према томе, биће то посао за јавна предузећа „Завод за уџбенике” и „Службени гласник”.
Предлогом закона прецизирано је да јавни издавач образује ауторски тим за припрему уџбеника од националног интереса и од посебног интереса за националне мањине, и то појединачно за сваки предмет. Дефинисано је да „ауторски тим чине лица са интегритетом и ауторитетом у области за коју су изабрани”. Ради благовремене припреме, издавач националних уџбеника биће у обавези да јавни позив за избор ауторског тима упути у року од 15 дана од дана ступања на снагу новог закона. Планирано је и да се постепено прелази на коришћење нових националних уџбеничких издања за идентитетске предмете у основној школи, и то за ученике првог и петог разреда од школске 2026/27. године, за основце другог и шестог разреда од 2027/28, затим за ђаке трећег и седмог разреда од 2028/29, и напослетку за четвртаке и осмаке од школске 2029/30. године.
– Уџбеник од националног интереса и уџбеник од посебног интереса за националне мањине користе све школе на територији Републике Србије. Остале уџбенике школа бира из каталога уџбеника и о избору уџбеника обавештава савет родитеља – прописано је новим правилима.
То ће у пракси значити да се родитељи ученика, као и до сада, неће питати, нити одлучивати о томе из којих ће уџбеника учити школарци, али и да ће приватни издавачи у блиској будућности у тржишној утакмици моћи да буду такмаци међу собом када је реч о школским издањима за оне наставне предмете који нису „идентитетски”. Приватним издавачима уџбеника отуда, преостаће да буду конкуренција када је реч о уџбеницима за предмете као што су дигитални свет и енглески језик у млађим разредима осмолетке, а у старијим: други страни језик, биологија, математика, физика, хемија и техника и технологија.
Раније одобрени уџбеници за основно образовање који су сада у употреби за предмете српски језик, српски језик и књижевност, матерњи језик, матерњи језик и књижевност, свет око нас, природа и друштво, историја, географија, музичка култура и ликовна култура остају у употреби до почетка коришћења нових од националног интереса, а након тога ће бити обрисани из каталога, предвиђено је изменама закона.
Данас прва трибина у оквиру јавне расправе
Прва од четири заказане трибине о новинама које доноси предлог будућег закона о уџбеницима, најављено је, биће одржана данас од 13 до 15 часова у великој сали Уставног суда у Београду. Друга трибина планирана је већ сутра у Новом Саду. Трећа и четврта заказане су у два града истог дана наредне седмице, у среду 28. маја, у Краљеву и Крагујевцу. Расправа за општу и стручну јавност о Нацрту измена и допуна Закона о уџбеницима, коју је покренуло Министарство просвете, трајаће до 4. јуна.
Националне читанке постају обавезне и за основце у дијаспори
Националне читанке нису исто што и национални уџбеници. Оне су за сада једина законом прописана – обавезна – наставна средства у основним и средњим школама на републичком нивоу, мада су их до сада од државе добили само основци првог и другог разреда. Нацртом измена Закона о уџбеницима употреба националних читанки се шири и ван граница Србије, јер је предвиђено да оне буду неизоставне и за све ученике који основно образовање стичу у иностранству по посебном програму на српском језику. Ове читанке, како у закону пише, користе се „у циљу развијања личног и националног идентитета, свести и осећања припадности Републици Србији, поштовања и неговања српског језика и матерњег језика, традиције и културе српског народа и националних мањина, развијања интеркултуралности, поштовања и очувања националне и светске културне баштине”. Средства за финансирање припреме и наваке националне читанке за све ученике који основно и средње образовање стичу на српском језику, обезбеђују се у буџету Републике Србије, прописано је законом. Једна допуна у новом нацрту предвиђа да „начин и рокове доделе уџбеника и националне читанке, као и враћање уџбеника, који се финансирају средствима из буџета утврђује министар”, а ако то буде и озваничено, више неће бити дилеме да се националне читанке подељене ученицима – не враћају школи.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.