Ђурић: Србија лидер у региону по неговању сећања на жртве геноцида
У Новом Саду одржана је трибина "Геноцид - заједничка прича српског и јеврејског народа у двадесетом веку" којој је присуствовао министар спољних послова Марко Ђурић.
Он је рекао да је Србија лидер у овом делу света по култури сећања, те да ће сећања на жртве и наставити да негује.
"Центар за друштвену стабилност, који је и организатор овог догађаја, показао је овим панелом заједно са Фондацијом 'Svetozar Милетић' једну интелектуалну храброст и спремност да се супротставе макијавелизму у политици", навео је Ђурић.
Ђурић је додао и да овај центар и фондација имају снаге да се супротставе бруталној злоупотреби осетљивих и болних тема као што су питања везана за појам и концепт геноцида, али и историјском ревизионизму.
"Данас је у Новом Саду угошћен Ефраим Зуроф, један од највећих живих познавалаца Холокауста, борац за кажњавање одговорних за најтежа дела у ИИ светском рату, то нам пуно значи", казао је Ђурић.
Према његовим речима, чињеница да је Србија лидер у овом делу света када је реч о неговању сећања на жртве Холокауста, оличена је у чињеници да је председник Србије Александар Вучић одликовао и господина Зурофа.
"Наставићемо да негујемо сећање и на праведнике међу народима с обзиром да Срби имају највише оних који су штити Јевреје. Поменули смо и то да више од 21 живог таоца данас и даље чами у Хамасовом ропству, међу којима је и српско-израелски држављанин", рекао је Ђурић и позвао на ослобађање Јалона.
Директор Канцеларије за јавну и културну дипломатију Арно Гујон рекао је да млади о Јасеновцу знају све више и више.
"Држава Србија улаже пуно у културу сећања да не заборавимо шта се дешавало на овим просторима. Пре само осамдесет година имали смо највеће страдање на Балкану, прогон Срба, Јевреја, важно је да нам се то не понови", рекао је Гујон.
Према речима израелског историчара Ефраима Зурофа, геноцид у Јасеновцу тужан је део историје.
"Људи такве злочине крију. Срби морају да уче младе о холокаусту, да гледају филмове, тако нешто не сме да се заборави", рекао је Зуроф.
Почасни конзул Србије у Израелу Александар Николић објаснио је да су трибине попут данашње у Новом Саду значајне јер показују сарадњу компетентних и међународно реномираних установа које се баве геноцидом. "Циљ је да заинтригирамо другу страну у питањима која њу боле и муче, па самим тим да се више заинтересујемо једни за друге. Нема никакве сумње да временска подударност холокауста и геноцида српског народа су нешто што изискује сарадњу", закључио је Николић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.