Среда, 18.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Председавање Србије ЦЕИ усмерено ка процесу европских интеграција

(Фото EPA-EFE/ANDREJ CUKIC)

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је данас да ће председавање Србије Централно-европској иницијативи (ЦЕИ) бити усмерено ка процесу европских интеграција, развоју вештачке интелигенције, биотехнологије, инфраструктурном повезивању и управљању миграцијама.

"Част нам је што у Београду започињемо активну фазу председавања Србије Централно-европском иницијативом у 2025. години. Србија је поносна што има прилику да председава овом најстаријом регионалном иницијативом у југоисточној Европи која већ 36 година афирмише вредности сарадње, дијалога и солидарности", рекла је Брнабић на заседању Парламентарног комитета ЦЕИ које се одржава у Скупштини Србије.

Она је подсетила да је ЦЕИ јединствена по томе што окупља државе чланице Европске уније, као и оне земље које стреме да постану део Европске уније градећи мостове уместо зидова што је, како је истакла, посебно важно у овим временима пуним изазова. 

"Наше председавање је израз наше чврсте опредељености ка европским интеграцијама и доказ наше спремности да регионалну сарадњу унапредимо у корист свих грађана који живе на овим просторима. Управо зато смо се у координацији са партнерима из Мађарске одлучили да преузмемо председавање у 2025. години, што за нас представља прилику, али и одговорност да покажемо да је наша посвећеност ЕУ неупитна, као и да у временима глобалних изазова регионална повезаност представља најефикаснији одговор", нагласила је Брнабић.

Према њеним речима, Србија остаје доследна себи, независна у одлучивању, али дубоко свесна одговорности коју носи као кључни актер стабилности на Западном Балкану. 

"Желимо да будемо глас разума, поуздан партнер и фактор повезивања између различитих интереса. И у складу са овим принципима наше председавање биће усмерено ка конкретним приоритетима који одржавају и регионалне потребе и европске циљеве", рекла је Брнабић.

Министар за европске интеграције Немања Старовић навео је на скупу да је и ова Влада Србије чврсто посвећена приступању Србије у ЕУ и истакао да је то спољнополитички приоритет Србије.

Старовић је казао да тај процес траје веома дуго, али да сада постоји нови импулс и жеља да дође до проширења Европске уније.

Подсетио је да Србија већ 3,5 године чека на отварање кластера 3 и позвао државе чланице ЦЕИ да помогну да се тај процес одблокира, подсећајући да је за отварање тог кластера ЕК дала позитивну препоруку.

Старовић је рекао да верује да је јако битно да се то деси у јулу и због очувања кредибилности процеса проширења ЕУ.

Генерални секретар ЦЕИ Франко Дал Мас, захвалио је Скупштини Србије што је домаћин  скупа у Београду и навео да је данашњи састанак пружио прилику да се реафирмише значај сарадње између парламената земаља ЦЕИ. 

"Таква сарадња остаје камен темељац наше организације", истакао је Мас.

Он је навео да проширење ЕУ није само економско питање, већ посебно политички приоритет за безбедност и стабилност у региону. 

"Министар (Антонио) Тајани нас је посетио у Трсту и пренео јасну поруку о улози ЦЕИ у изградњи јаче и уједињене Европе са Западним Балканом као делом ЕУ, што би требало сматрати поновним уједињењем, а не проширењем", истакао је генерални секретар ЦЕИ.

У Скупштини Србије одржава се заседање Парламентарног комитета Централно-европске иницијативе којим председава Србија.

 
Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Слађана Точиловац Шаљић
Браво.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.