Среда, 18.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа
ОБРАЋАЊЕ МИЛОРАДА ДОДИКА У СКУПШТИНИ РС

Учинимо „Дејтон” поново важним и великим

Српска није против модификације споразума, али не декретима и наметањем, већ дијалогом и кроз амандмане, поручио је председник
Додик пред парламентом (ФОТО НСРС)

Од нашег сталног дописника

Бањалука – „Рат у БиХ није започео због нетрпељивости међу народима, већ зато што је нарушен принцип равноправности. Свака наша борба за поштовање Дејтонског споразума није само борба за права Републике Српске. То је борба за очување мира, Устава БиХ и спречавање нових сукоба, рекао је председник Републике Српске Милорад Додик у обраћању на посебној седници Народне скупштине РС, одржаној поводом 30 година од потписивања Дејтонског мировног споразума.

Додик је сугерисао да се крене у директне разговоре с Федерацијом БиХ о враћању на основе Дејтонског споразума чији би резултат био „Дејтон-два-нула”, што, како је навео, не значи сецесију или ескалацију. Он је рекао да актуелна ситуација у БиХ личи на дебату у САД и другде по свету где се разматра да ли уставни уговор тумачити онако како је изворно написан или га третирати као „жив документ” који неизабрани званичници могу произвољно преиначавати.

„Република Српска прихвата само текст који је потписала. То је суштина кризе – не национализам, сецесија или опструкција, већ тумачење”, појаснио је Додик, истакавши да су „у РС ’оригиналисти’ Дејтона”. Он је навео да је тај међународни уговор функционисао све док га нису стране, неизабране бирократе и такозвани градитељи држава почели третирати као празно платно за властите политичке и пословне пројекте.

„Слично је разложно и јасно истакао и председник Доналд Трамп, рекавши да САД престаје да гради друге државе и престаје да одређују како ће други народи живети. Ако је ово тачно, а јесте, Сједињене Америчке Државе поново су велике”, истакао је Додик и позвао на повратак основама „Дејтона”.

„Тај споразум није створио централистичку, унитарну државу, дао је равнотежу, а не доминацију”, рекао је Додик и истакао да не постоји ниједна одредба тог уговора која страном, неизабраном бирократи даје право да инкриминише неслагање.

„Не постоји ниједна одредба која дозвољава да државна имовина буде конфискована декретом тог бирократе, нити одредба која Српску своди на подређену административну јединицу или допушта да једна страна намеће решења другој”, приметио је Додик, истакавши да је Дејтонски споразум федералистичко-конфедерални уговор, а не колонијални.

Додик је истакао да је Српска спремна да допринесе модернизацији „Дејтона”, ако за тим постоји потреба, али под условом да се то учини на прави начин – не декретима и притиском.

„То треба да се учини кроз разговор и амандмане, уз сагласност страна потписница. Предлажемо структурисан, временски ограничен дијалог страна потписница, који треба да да одговор како наредних 30 година учинити бољим од претходних”, навео је Додик и упозорио да они који данас руше темеље „Дејтона” заборављају да ће се свако наметање вратити као бумеранг.

Он је истакао да Кристијана Шмита никада није потврдио Савет безбедности УН, те да он није високи представник.

„Али, да будемо јасни, овде није реч о једном човеку – Шмит није узрок, он је лице са плаката генерација ’градитеља држава’, који не делују војним средствима него декретима. Не тенковима, него културом елиминације. Не дипломатијом, него злоупотребом права, при чему користе привид легалности да униште суштину права.”

Додик је рекао да је „време да будемо начисто, јер уставна криза у БиХ може да се реши само ако се поништи све што је Шмит наметнуо”, додавши да је у том случају и Српска спремна да адекватно узврати.

„Време је да СБ УН гласа о легитимности именовања Шмита ’за’ или ’против’. Нека га међународна заједница потврди или одбаци”, позвао је Додик.

Он је оценио да у БиХ тренутно није реч о европским вредностима, чак ни о „Дејтону”, већ о, како је навео, борби за контролу над стратешким природним ресурсима на европском континенту.

„У последњих неколико година, обимна геолошка истраживања потврдила су да Српска лежи на огромним резервама критичних минерала, укључујући литијум, бор, стронцијум, натријум и калијум. То нису обични минерали. Они вреде 100 милијарди долара, а по прогнозама и пет пута више”, каже Додик.

Он је посланицима сугерисао да се запитају зашто се Шмит појавио 2021. управо у тренутку када су геолошки стручњаци потврдили ова налазишта.

„Зашто је, након година такозване неутралности, покренуо кампању криминализације Закона о имовини РС, обуставио финансирање из буџета наше странке и запретио нашим институцијама? Зашто хоће канцеларију у Сарајеву која би управљала ресурсима”, пита Додик.

Он је, међутим, додао да се Српска о том питању не противи сарадњи и развоју, од којих би корист поделили са партнерима, и да у том погледу може бити остварена транспарентна сарадња са свима – Србијом, Мађарском, Америком, Русијом, ЕУ и Кином, заснована на суверенитету, а не на корупцији и манипулацијама.

„Али не можемо прихватити систем где власништво треба да буде одузето нашим институцијама декретом страног, неизабраног званичника – супротно ’Дејтону’, где лажни Шмит делује као агент за некретнине у интересу својих ментора који би за ништа добили све и где се ниво БиХ, формиран у Дејтону ради координације, инструментализује као средство за стицање власништва ради извлачења богатства од народа који на тој земљи живи. Гарантујте нам ’Дејтон’ и ми смо вам партнери и у овом послу.”

Додик је поводом 30 година од „Дејтона” поручио свету, а посебно Америци, да је Република Српска партнер, а не проблем. „Спремни смо да допринесемо вашим стратешким циљевима, какви су, на пример, минерали, стабилност и традиционална дипломатија. Све што тражимо заузврат јесте да се придржавате оних истих принципа који су ’Дејтон’ учинили могућим – сагласност, уставност и суверенитет. Учинимо ’Дејтон’ опет стварним и великим”, поручио је Додик и истакао да су врата отворена и оним европским партнерима који желе будућност засновану на равноправности, праву и узајамном уважавању.

Он је Бошњаке позвао да прихвате БиХ на бази споразума и договора и „да се издигну у народ суверенитета, а не поданика”. Председник Српске захвалио је Србији на доследном поштовању Дејтонског споразума и томе што увек стоји уз РС.

„Хвала и Русији, са којом остајемо партнери и која је увек подржавала слово Дејтонског споразума, као и Кини на принципијелном и политички неутралном поступању, на доследном деловању у СБ у питањима која се тичу БиХ”, истакао је Додик и позвао гаранте „Дејтона” да у БиХ дозволе унутрашњи договор, затворе ОХР, укину високог представника и препустите Уставни суд домаћим судијама, како то и предвиђа Дејтонски споразум.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.