Понедељак, 23.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Белгијски овчар за 500 динара

После објаве огласа Војске Србије да продаје „расходоване” псе за свега неколико стотина или пар хиљада динара друштвене мреже пуне негативних коментара. – Из ВС кажу да иза бирократског речника стоји жеља да се животиње које нису способне за војну службу што пре удоме као кућни љубимци
(Фото: Војска Србије)

Немачки овчар Аб стар 11 година продаје се по цени од 500 динара, његова „исписница” белгијска овчарка Ада кошта 500 динара, а осмогодишња лабрадорка Дина 2.000... Ове ставке из огласа о продаји 25 „сувишних и расходованих службених паса” у Војној пошти 2079 у Нишу изазвале су лавину негативних коментара љубитеља животиња претходних дана на друштвеним мрежама. Али иза овако сувопарног чиновничког језика, који је многима стран и у другом светлу приказује љубимце, стоји у ствари начин да се овим псима нађе најбољи дом у којем ће провести остатак живота. Јер Војска Србије (ВС) једино на овај начин може формално да испоштује прописе како би удомила службене псе. Други начин, попут поклона, за сада не постоји.

– Ми периодично оглашавамо продају службених паса којима је решењима органа ветеринарске службе утврђен губитак радне способности за службу у Војсци Србије, односно за чуварску, заштитну, трагачку службу и проналажење минско-експлозивних средстава и психоактивних супстанци. У складу са Правилником о материјалном пословању у Министарству одбране и Војсци Србије, пси се пре продаје, односно удомљавања, стављају у правни статус који то и омогућава – наведено је у саопштењу ВС.

Важно је истаћи да губитак радне способности за одређеног пса не значи да он не може да буде изузетан кућни љубимац или чувар.

Из ВС истичу да је управо због жеље да се пси који више нису способни за војну службу што пре удоме као кућни љубимци и остатак живота проведу окружени пажњом и љубављу – њихова продајна цена симболична.

– Досадашња искуства говоре да је интересовање грађана за војне псе велико и да, углавном, сви они брзо пронађу нове власнике. Многе псе који су изгубили радну способност удоме управо припадници Војске Србије који су с њима радили читавог радног века или њима блиске особе свесне квалитета и карактера тих животиња.

До преласка у нове домове наведени пси се чувају и негују у Центру за обуку паса у Нишу. О њима брину професионални дресери, водичи паса и врхунски ветеринари. О нивоу одгоја, неге и дресуре паса у ВС сведоче многобројна признања на кинолошким изложбама у земљи и иностранству која наши пси редовно освајају – наглашавају у војсци.

Како је рекао је др Ненад Милојевић, некадашњи начелник Центра за обуку водича и дресуру службених паса Министарства унутрашњих послова, ми као народ углавном волимо псе и реаговали смо на ове речи – расходовани, ислужени, сувишни, јер оне „секу”.

– Садржај техничког огласа који је тачан и дубоко верујем обавезујући за службенике Министарства одбране, није примерен данашњем степену односа са псима и вапи за реорганизацијом постојећих оперативних процедура. Министарство одбране у својим правилима вероватно нема могућност поклањања и без обзира на неприхватљив бирократски, правни речник, верујем да се иза овог огласа крије једини начин да им се омогући мирна и достојанствена старост кроз удомљавање… Али исто тако на делу имамо ситуацију када једну нужну радњу својим вокабуларом претворите у своју супротност. Можда би из овог изазова, који је подигао јавност, могли у партнерству са организацијама цивилног друштва да покренемо питање „измена и допуна процедуре” или њеног „осавремењавања и прилагођавања” – истиче Милојевић.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.