Трампова „Златна купола” више смета Пекингу него Москви
После најављеног златног доба, Америка ће добити и „Златну куполу” – свемирски противракетни штит. Доналд Трамп је решио да оствари сан Роналда Регана од пре више од четири деценије, популарно назван „Рат звезда. Услед појачаних страхова од могућности избијања трећег светског рата Бела кућа планира да територију САД учине „нерањивом” на интерконтиненталне ракете из Кине, Русије, Северне Кореје и Ирана.
Председник САД Доналд Трамп је у присуству шефа Пентагона Пита Хегсета најавио планове за постављање система противракетне одбране „Златна купола” вредан 175 милијарди долара који ће први пут поставити америчко оружје у свемир. Обраћајући се јавности из Овалног кабинета поред постера који визуелно приказују систем пресретања ракета, Трамп је рекао да очекује да ће овај одбрамбени систем бити потпуно оперативан пре краја његовог мандата који се завршава 2029. године. На челo овог амбициозног програма он је именовао генерала Мајкла Гетлајна, заменика шефа Свемирских операција.
„’Златна купола’ ће заштитити нашу домовину. Роналд Реган је то желео пре много година, али нису имали технологију”, рекао је Трамп, мислећи на систем свемирске противракетне одбране из 1983. године „Стратешка одбрамбена иницијатива”, који је у јавности популарно назван „Рат звезда”, по узору на филмове Џорџа Лукаса „Звездани ратови”. Трамп је рекао да ће овај „безбедносни кишобран” за заштиту САД и Канадe од свих врста модерних пројектила, када буде завршен, бити интегрисан са постојећим одбрамбеним капацитетима. Систем ће бити изграђен на Аљасци, Флориди, Џорџији и Индијани.
Поводом најаве новог америчког оружја стигле су и прве реакције из Пекинга и Москве. Кина је изразила забринутост због америчког пројекта изградње противракетног штита „Златна купола” и позвала Вашингтон да одустане од његовог развоја и распоређивања. Портпаролка кинеског Министарства спољних послова Мао Нинг је упозорила да би амерички планови за изградњу новог система противракетне одбране повећали ризик од трке у наоружању, што би могло претворити свемир у бојно поље.
Из Кремља пак поручују да тренутно не виде претњу у Трамповој најави да САД планира да направити противракетни систем „Златна купола”.
„Неопходно је разумети нијансе. Још нема детаља овог пројекта”, рекао је портпарол Кремља, одговарајући на питање да ли Русија реализацију овог пројекта види као претњу нуклеарном паритету са САД.
Песков је истакао да је стварање система „Златна купола” суверено питање САД: „Ако Сједињене Државе верују да постоји ракетна претња, онда, наравно, развијају системе противракетне одбране”, рекао је он и нагласио да „све земље које имају потенцијал за то – то и раде”.
Ипак уочи Дана победе, 8. маја, Русија и Кина су објавиле заједничко саопштење које се потенцијално односи и на „Златну куполу”. Москва и Пекинг су осудили америчке планове за милитаризацију свемира, називајући их „дубоко дестабилизујућим”, упозоравајући да би то могли претворити свемир у „арену за оружане сукобе”.
Трамп жели „Златну куполу” по угледу на израелску „Гвоздену куполу”, мобилни систем противваздушне одбране од ракета кратког домета и артиљеријских пројектила који је од свог инсталирања 2011. године успешно пресретао пројектиле које су испаљивали милитанти Хамаса и Хезболаха. „Гвоздена купола” се ослања на пресретаче са земље, док „Златна купола” предвиђа постављање сензора заснованих на вештачкој интелигенцији, не само на земљи и мору већ и у свемиру, како би што раније открила потенцијалне претње.
У недавном извештају Одбрамбено-обавештајне агенције (ДИА) наводи се да Кина и Русија развијају низ нових ракетних система како би искористиле празнине у америчкој одбрани, док се очекује да ће традиционалне балистичке ракете и даље остати главна претња територији САД. У процени америчких служби о потенцијалним претњама упозорава се да ће Кина, Иран и Северна Кореја имати знатно већи број интерконтиненталних балистичких ракета до 2035. године и да неће постојати делови Америке који не могу бити погођени. Иако Иран тренутно нема познате интерконтиненталне балистичке ракете, предвиђа се да ће их за пет година имати чак 60.
Трамп је прецизирао да ће буџетски пакет који републиканци тренутно разрађују на Капитол хилу укључивати 25 милијарди долара за почетак изградње система противракетне одбране, а да ће укупни трошкови пројекта бити око 175 милијарди долара, иако би могли бити много већи. Поједини безбедносни стручњаци доводе у питање временски оквир и трошкове израде „Златне куполе” због спора републиканаца и демократа у Конгресу око Трамповог системског буџетског закона који предвиђа смањење пореза, имиграционе мере, промене у енергетској политици и повећање лимита јавног дуга.
„Уколико се не помире, средства за „Златну куполу” се можда неће материјализовати. А то може довести у опасност рок за израду антиракетног штита”, каже за Ројтерс, под условом анонимности, један руководилац из одбрамбене индустрије.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.