Синдикати желе већи минималац за бар 20 одсто
Изненадна најава председника Србије Александра Вучића о повећању минималне зараде која у овом тренутку у Србији износи 457 евра, на 500 и на 550 евра, одјекнула је као гром из ведра неба. Изненађени су и у Савезу самосталних синдиката Србије и у УГС „Независност”, који су репрезентативни и који једини, поред послодаваца и представника владе, учествују у преговорима о висини минималца, а који за сада не знају ништа детаљније. Председник је такође рекао да већ неколико дана разговара са највећим синдикатима и Министарством финансија, како би што више олакшао онима који имају најмање зараде у Србији, али они са којима смо разговарали кажу нису били позвани да разговарају о овој теми.
‒ Покренуо сам идеју повећања минималне зараде. Хоћу да је подигнемо и на 500 и на 550 евра, само да видимо у ком интервалу. Имамо мали број људи који примају минималац, 95.000 укупно у Србији, некада је било 500.000 људи који су примали минималац. Напредовала је Србија много – казао је Вучић, пренео је Танјуг.
Минимална зарада у Србији није никад била изнад износа минималне потрошачке корпе. Рецимо, у јануару ове године (последњи званични податак) била је 55.085 динара, док је минималац за просечних 174 сата рада износио 53.500 динара.
‒ Морамо признати да ће се тај тренд наставити и у току целе године, да ће вредност корпе бити већа од минималца. Зато и сматрамо да институт минималне зараде треба укинути – истиче Душко Вуковић, потпредседник Савеза самосталних синдиката Србије, додајући да ако већ мали број људи, како тврди држава, прима минималац, нема потребе надаље утврђивати минималну зараду.
‒ Друго, имајмо у виду да 1,2 милиона људи прима плату између минималне и медијалне зараде, а да је просечна потрошачка корпа знатно изнад тих износа. Стога би требало да утврђујемо плату за живот или плату по уговорима, тј. зараде које ће реално покривати трошкове живота – наводи Вуковић.
О питању састанака о којима говори председник Србије нема информације, али сматра да је сасвим јасно и неопходно да се влада и социјални партнери договоре најпре да ли би већ сада требало кориговати износ минималне зараде, па да она у другој половини ове године буде већа него што је тренутно. Минимум за повећање би требало да буде 20 одсто, посебно у контексту ранијих најава државе да ће минималац бити 650 евра до 2027. године.
‒ По тој рачуници онда је нужно да овогодишњи минималац буде увећан за минимум 20 одсто, као и наредне године за исто толико, да би се досегла та цифра од 650 евра – додао је Вуковић.
У 2025. минимални радни сат вреди 308 динара, односно минимална зарада је увећана за 13,7 одсто, па ове године у просеку та зарада износи 53.590 динара, што је поменутих 457 евра.
Да дословно ништа не зна о плановима које је најавио председник Србије, открива Чеданка Андрић, председница УГС „Независност”.
‒ Са председницима свих пет синдикалних централа није нико разговарао, а не знамо ни који су то највећи синдикати. Код нас постоје репрезентативни, а са њима нико није разговарао. Све о тим најавама смо прочитали у медијима, а влада још није именовала своје чланове у Социјално економском савету СЕС-у. Одлука о минималној заради, па чак и када би се кориговала у току ове године, доноси се на седници савета, а ако се не донесе, онда је доноси влада, али опет уз разматрање СЕС-а – објашњава Андрићева.
Председник је најавио да остаје да се види у ком интервалу ће минималац бити повећан, због чега остаје нејасно да ли постоји план о корекцији минималне зараде у овој години или ће то важити тек од 2026. године.
‒ Могућност да се утврди минималац двапут годишње постоји у садашњем Закону о раду, и тамо се каже да, када се значајно поремете параметри на основу којих се утврђује минималац, постоји право покретања преговора око додатног повећања у току те године. Ипак, то је исто прерогатив СЕС-а. И председник синдиката Орбовић и ја смо последњих година то већ неколико пута предлагали, али ни влада ни послодавци никада нису прихватили идеју о корекцији минималне зараде у току једне те исте године – напомиње Андрићева.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.