Уторак, 17.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Синдикати желе већи минималац за бар 20 одсто

Иако синдикати ништа не знају о повећању минималца, неопходно је да се влада и социјални партнери договоре најпре да ли би већ сада требало кориговати тај износ, па да она у другој половини године буде већа него што је тренутно.
(Pixabay)

Изненадна најава председника Србије Александра Вучића о повећању минималне зараде која у овом тренутку у Србији износи 457 евра, на 500 и на 550 евра, одјекнула је као гром из ведра неба. Изненађени су и у Савезу самосталних синдиката Србије и у УГС „Независност”, који су репрезентативни и који једини, поред послодаваца и представника владе, учествују у преговорима о висини минималца, а који за сада не знају ништа детаљније. Председник је такође рекао да већ неколико дана разговара са највећим синдикатима и Министарством финансија, како би што више олакшао онима који имају најмање зараде у Србији, али они са којима смо разговарали кажу нису били позвани да разговарају о овој теми.

‒ Покренуо сам идеју повећања минималне зараде. Хоћу да је подигнемо и на 500 и на 550 евра, само да видимо у ком интервалу. Имамо мали број људи који примају минималац, 95.000 укупно у Србији, некада је било 500.000 људи који су примали минималац. Напредовала је Србија много – казао је Вучић, пренео је Танјуг.

Минимална зарада у Србији није никад била изнад износа минималне потрошачке корпе. Рецимо, у јануару ове године (последњи званични податак) била је 55.085 динара, док је минималац за просечних 174 сата рада износио 53.500 динара.

‒ Морамо признати да ће се тај тренд наставити и у току целе године, да ће вредност корпе бити већа од минималца. Зато и сматрамо да институт минималне зараде треба укинути – истиче Душко Вуковић, потпредседник Савеза самосталних синдиката Србије, додајући да ако већ мали број људи, како тврди држава, прима минималац, нема потребе надаље утврђивати минималну зараду.

‒ Друго, имајмо у виду да 1,2 милиона људи прима плату између минималне и медијалне зараде, а да је просечна потрошачка корпа знатно изнад тих износа. Стога би требало да утврђујемо плату за живот или плату по уговорима, тј. зараде које ће реално покривати трошкове живота – наводи Вуковић.

О питању састанака о којима говори председник Србије нема информације, али сматра да је сасвим јасно и неопходно да се влада и социјални партнери договоре најпре да ли би већ сада требало кориговати износ минималне зараде, па да она у другој половини ове године буде већа него што је тренутно. Минимум за повећање би требало да буде 20 одсто, посебно у контексту ранијих најава државе да ће минималац бити 650 евра до 2027. године.

‒ По тој рачуници онда је нужно да овогодишњи минималац буде увећан за минимум 20 одсто, као и наредне године за исто толико, да би се досегла та цифра од 650 евра – додао је Вуковић.

У 2025. минимални радни сат вреди 308 динара, односно минимална зарада је увећана за 13,7 одсто, па ове године у просеку та зарада износи 53.590 динара, што је поменутих 457 евра.

Да дословно ништа не зна о плановима које је најавио председник Србије, открива Чеданка Андрић, председница УГС „Независност”.

‒ Са председницима свих пет синдикалних централа није нико разговарао, а не знамо ни који су то највећи синдикати. Код нас постоје репрезентативни, а са њима нико није разговарао. Све о тим најавама смо прочитали у медијима, а влада још није именовала своје чланове у Социјално економском савету СЕС-у. Одлука о минималној заради, па чак и када би се кориговала у току ове године, доноси се на седници савета, а ако се не донесе, онда је доноси влада, али опет уз разматрање СЕС-а – објашњава Андрићева.

Председник је најавио да остаје да се види у ком интервалу ће минималац бити повећан, због чега остаје нејасно да ли постоји план о корекцији минималне зараде у овој години или ће то важити тек од 2026. године.

‒ Могућност да се утврди минималац двапут годишње постоји у садашњем Закону о раду, и тамо се каже да, када се значајно поремете параметри на основу којих се утврђује минималац, постоји право покретања преговора око додатног повећања у току те године. Ипак, то је исто прерогатив СЕС-а. И председник синдиката Орбовић и ја смо последњих година то већ неколико пута предлагали, али ни влада ни послодавци никада нису прихватили идеју о корекцији минималне зараде у току једне те исте године – напомиње Андрићева.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.