Министри одбране САД и Јапана договорили јачу сарадње у области сајбер безбедности
Јапански министар одбране Ген Накатани и амерички министар одбране Пит Хегсет сложили су се данас да појачају сарадњу у области сајбер безбедности, након што је Јапан усвојио закон којим се влади дозвољава да прати онлајн комуникације због пораста сајбер претњи.
Након разговора у Сингапуру, Накатани није појаснио да ли је Хегсет тражио од Јапана да издваја више за одбрану током њиховог састанка, будући да амерички председник Доналд Трамп сматра дугогодишњи безбедносни споразум са Јапаном неправедним и једностраним.
Накатани и Хегсет састали су се на маргинама годишњег Азијског самита о безбедности, познатијег као Шангри-Ла дијалог, преноси Кјодо.
Раније овог месеца, Јапан је усвојио закон којим се уводе мере ''активне сајбер одбране“ усмерене на спречавање сајбер напада, омогућавајући полицији и снагама самоодбране да се супротставе претњама приступом и неутрализацијом изворних сервера.
Накатани је новинарима рекао да су он и Хегсет такође потврдили да ће њихове владе тесно сарађивати како би ускладиле најважније стратешке приоритете, док Пентагон планира да објави најновију верзију свог политичког документа, Националне одбрамбене стратегије.
Трампова администрација је изразила жељу да састави коначни нацрт документа до краја августа.
Јапан је објавио Националну одбрамбену стратегију 2022. године, обећавајући да ће стећи ''sposobnosti контранапада" за директно циљање непријатељске територије у ванредним ситуацијама, док Кина наставља да јача снаге, а Северна Кореја настоји да прошири нуклеарни и ракетни арсенал.
Према владиним изворима, Јапан разматра безбедносне разговоре ''два плус два" са Сједињеним Државама у Вашингтону овог лета, који би први пут окупили министре спољних послова и одбране под премијером Шигеруом Ишибом и Трампом.
У заједничком саопштењу објављеном након састанка, званичници су изразили "континуирану озбиљну забринутост због дестабилизујућих акција Кине" у Источном и Јужном кинеском мору.
Четири земље су потврдиле да ће истражити планирање заједничких обавештајних, надзорних и извиђачких активности у два мора и да ће заједнички инвестирати у сајбер безбедност Филипина, наводи се у саопштењу.
Одвојено, Накатани, Хегсет и Марлес одржали су трилатерални састанак.
Раније данас, Накатани је одржао говор на самиту о безбедности, позивајући на глобалне напоре за обнављање ''међународног поретка заснованог на правилима“, са Јапаном у центру, преноси Танјуг.
Он је такође је изразио забринутост због ''брзог војног гомилања, укључујући нуклеарне снаге, без транспарентности“ и ''повећања провокативних војних активности", мислећи на кинеске снаге, додаје агенција.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.