Више зелене струје него што мрежа може да прими
Ширење обновљивих извора енергије надмашује улагања у мрежну инфраструктуру у Европској унији и ствара велике разлике у ценама електричне енергије између тржишта, констатовала је Међународна агенција за енергију (ИЕА) у годишњем извештају о инвестицијама., рпеноси Агенција за енергетику АЕРС.
„Неефикасности” укључују „дуге редове за прикључење и немогућност преноса јефтине обновљиве електричне енергије из јужних делова Европске уније у подручја с великом потражњом”, додала је агенција са седиштем у Паризу, а преноси агенција Монтел.
Неусклађеност је на крају довела до „снажних флуктуација цена”, при чему су негативне спот цене електричне енергије постајале све чешће, а истовремено су стварале „значајне разлике у спот ценама међу државама чланицама”. У досадашњем делу године, цене за дан унапред у просеку су износиле 59,12 евра по мегаватчасу у Шпанији, 70,60 евра у Француској, 95,34 евра у Немачкој и 90,79 евра у Великој Британији, показали су подаци берзе.
„Нестабилност цена електричне енергије наглашава потребу за интегрисанијим енергетским системом и значајним улагањима у мрежну инфраструктуру и складиштење”, саопштила је ИЕА. Ово би требало да обухвати „планирање и реализацију пројеката, поједностављено издавање дозвола, повећану дигитализацију и побољшану видљивост потребе за различитим компонентама ланца снабдевања”. Иако су улагања у мрежу широм блока требало да премаше 70 милијарди долара ове године, удвостручујући нивое виђене пре десет година, ширење европских обновљивих извора енергије и даље се суочава с препрекама, наводи се у извештају.
Проблеми су укључивали растуће трошкове, више каматне стопе и проблеме у ланцу снабдевања, додаје се, наводећи као пример недавни тендер Данске за приобалну ветроелектрану који није привукао понуде. Упркос забринутости, европске инвестиције у чисту енергију требало би да достигну 390 милијарди долара у 2025. години, што би је сврстало на треће место у свету, саопштила је ИЕА.
Зелена транзиција се одразила на производњу, при чему су обновљиви извори енергије прошле године генерирали око 50 одсто електричне енергије у ЕУ, док је производња на бази фосилних горива покрила нешто више од 25 одсто, што је скоро половина удела испоручиваног пре десет година. То је делом било захваљујући смањењу трошкова соларних панела на крововима за више од 50 одсто и паду од приближно 40 одсто за соларне инсталације монтиране на земљу у последњој деценији, што технологију чини „исплативом опцијом".
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.