Орбанов клуб онлајн ратника за изборну победу
Специјално за „Политику”
Будимпешта – Недавна јавно изнета оцена мађарског премијера Виктора Орбана да се његова странка Фидес, у поређењу са опозицијом, не сналази најбоље у свету дигиталних комуникација с јавношћу и да су у тој области потребне корените промене, показује се као оправдана непуних годину дана уочи парламентарних избора у овој земљи. Наиме, резултати најновијих истраживања бирачког тела показују растућу предност опозиционе партије Тиса над владајућим Фидесом.
Угледни Институт за друштвена истраживања ИДЕА објавио је да, према његовим истраживањима, Тиса има седам одсто предности над Фидесом, што је до пре само пола године било тешко замисливо. Анкета је показала је да би само четири политичке странке могле да пређу минимални цензус ако би се парламентарни избори одржали сада: Фидес Виктора Орбана, Тиса Петера Мађара, крајње десничарска радикална странка Ми Хазанк (Наша домовина) и Демократска коалиција, странка коју је донедавно предводио бивши премијер Ференц Ђурчањ, пре него што се прошле године недавно повукао из јавног живота. Очекује се да ће његова супруга Клара Добрев преузети вођство ове опозиционе странке.
Према подацима Института ИДЕА, од свих одраслих Мађара, 34 одсто би гласало за странку Петера Мађара, док би се 25 одсто определило за партију премијера Орбана. Када је реч о бирачима који обећавају да ће учествовати на изборима, Тиса и овде има предност од седам одсто, јер би 44 одсто њих гласало за Петера Мађара, а 37 одсто за Орбана.
Шансу да уђу у наредни сазив парламента, за сада имају само четири странке, јер би поред две водеће, цензус од пет одсто прешле Наша домовина и Демократска коалиција. Сатирична странка дворепог пса освојила би четири одсто, што није довољно за место у Народној скупштини. Истраживање Института Медијан показује да би, када је реч о бирачима старијим од 65 година, 41 одсто њих гласао за Фидес, а 25 одсто за Тису, што је за странку премијера Орбана лошији показатељ него прошле године.
Странку Тиса основао је у јануару прошле године Петер Мађар, ранији блиски сарадник руководства Фидеса, али је касније напустио ту странку, критикујући је због „ауторитаризма, корупције и удаљавања од ЕУ”. Његова реторика у којој доминирају обећања о већој транспарентности, борби против корупције и бољим односима с Бриселом привукла је велики број бирача, нарочито младих и средовечних.
Информативни портал „VSquare” који се бави политичким кретањима у земљама чланицама Вишеградске четворке, објавио је, позивајући се на неименоване изворе блиске мађарској влади, да се у Фидесу формира „резервни план” пред изборе планиране за пролеће следеће године. Он, наводно, укључује опцију да владајућа странка у изборну битку уместо Виктора Орбана уведе Јаноша Лазара, актуелног министра грађевинарства и развоја. Лазар је између 2014. и 2018. године био шеф кабинета мађарског премијера, а у то време медији су писали да су његове амбиције да дугорочно замени Орбана. Након тога је на неко време нестао из водеће политичке гарнитуре Фидеса, да би се у њу вратио после прошлих избора, као члан владе.
Јанош Лазар у последње време интензивно путује по земљи, покушавајући да на отвореним форумима убеди присталице Фидеса и гласаче опозиције да гласају за његову странку. Према писању портала „VSquare”, он тиме, плански или не, може да створи сопствену инфраструктуру за потенцијалну предизборну кампању.
Такав сценарио је први споменуо мађарски политички аналитичар Габор Терок, почетком прошлог месеца. Према његовим речима, могло би се догодити да, уколико рејтинг Фидеса настави да пада у односу на Тису, „Орбан мора да размисли о томе да не води Фидес на изборе, већ да ту мисију повери једном од својих водећих политичара”. Ако у томе успеју, он и даље може да влада из позадине, али ако изгубе, може да за евентуални пораз окриви свог заменика, каже Терок.
Виктор Орбан је недавно, на страначком скупу у граду Пилишверешвар, признао да ће избори 2026. бити „тешка борба”, чак и у изборним јединицама где је Фидес претходно однео победе. Лоше резултате које у анкетама постиже његова партија приписао је променама у глобалним комуникацијским трендовима, напомињући да сада мање људи чита штампане медије или гледа телевизију. Уместо тога, већина се одлучује за онлајн информисање, укључујући и читање коментара на друштвеним мрежама, рекао је Орбан и признао да у тој области Тиса тренутно надмашује Фидес.
„Ако наставимо са традиционалном политиком, није сигурно да ћемо победити”, закључио је он.
То је и разлог што је Орбанова странка основала Будимпештански борбени клуб, или „Тим онлајн ратника”, чији су чланови задужени да пласирају ставове Фидеса на „Фејсбуку”, „Тиктоку”, „Твитеру”, „Инстаграму” и осталим друштвеним мрежама.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.