Топло уточиште људима без адресе
У соби величине 30 квадрата спавају чак 24 душе. Дуж уских ходника, скучени на танушним душецима, људи без адресе проводе дане и ноћи свесни да је и то боље од ледених престоничких плочника. Прихватилиште за одрасла и стара лица у Кумодрашкој улици, једина установа у нашој земљи у којој могу да преспавају, окупају се, поједу кувани оброк и добију лекарску помоћ, и ове зиме је пребукирана. Спас од уличног цвокотања ту је пронашло више од 130 бескућника а места има само за 104 особе. Хладно време које је оковало град довешће ускоро још већи број посетилаца, сматра Првослав Николић, заменик директора ове установе.
– Не знамо где да сместимо све који нам се обраћају за помоћ. Прошле зиме неговали смо 155 особа али, ако буде било потребно, ове ћемо примити њих 200. Услови за долазак у Прихватилиште не постоје што значи да подршку може потражити свако. Зато су се под истим кровом скућили бескућници, наркомани, алкохоличари, бивши робијаши, душевни болесници али и интелектуалци и познате личности – казао је Николић и додао да се већина њих пред вратима појави у изузетно нехигијенском стању. Зато је стручни тим ове установе, како је објаснио заменик директора, принуђен да често употреби и до хиљаду литара воде како би их довео у ред.
– Сусрећемо се са људима који се нису окупали и више од три године. Да би скинули гардеробу која се буквално слепила са њиховим телом, морамо да је стружемо. Хиљаде ваши понекад истребимо из косе неких бескућника. С обзиром на то да многи дођу са ранама по телу и разним заразним болестима, одмах им пружамо неопходну медицинску негу – објаснио је Николић.
Закон о социјалној заштити налаже да се под надзором Прихватилишта могу наћи само шест месеци, а неки штићеници у њему бораве и више од пет година. Свесно кршење закона заменик директора објашњава чињеницом да се после напуштања ове установе, људи без адресе, нажалост, поново враћају а стручни третман креће из почетка. Зато су многи, како је објаснио Николић, на неки начин постали станари.
– Све би било у реду да има довољно простора. Када дође зима зидови просто пуцају од броја људи. Чињеница да у згради постоје само два тоалета и исто толико купатила говори да ситуација понекад уме да буде критична. Једну туш кабину, 24 сата дневно користи у просеку 25 људи – указао је Николић уз наду да ће најављено проширење Прихватилишта са тренутних 940 на планираних 3.300 квадратних метара почети на пролеће. Овај пројекат који би по завршетку задовољавао потребе корисника у наредних 20 година најавио је и Милета Радојевић, члан Градског већа, који је пред новогодишње празнике посетио људе без адресе и даровао им 140 пакета са пижамама, пешкирима и чарапама. Корисницима Прихватилишта, Радојевић је пожелео да им нова 2009. година осим здравља донесе и боље услове под овим, или можда неким новим, њиховим сигурним кровом.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.