Узбуна због сече шуме на Вршачким планинама
Вршац – И поред забране, шума на Вршачким планинама се већ два месеца несметано сече. Поред свих апела, безобзирност Шумског газдинства из Панчева је до те мере нарасла да се сада шума сече наочиглед јавности, у непосредној близини туристичких стаза – констатује се у саопштењу које је потписало десетак, махом еколошких, удружења из Вршца, најављујући да ће, уколико се ништа не промени, у понедељак организовати протестни скуп у центру града.
У саопштењу се подсећа да је покрајинска инспекција заштите животне средине 9. јула ове године забранила ЈП "Војводинашуме" било какве активности у Газдинској јединици "Вршачки брег", у границама заштићеног природног добра "Вршачке планине".
Поменуто саопштење, које је, осим медијима, прослеђено и "Војводинашумама", Шумском газдинству "Банат" у Панчеву, Министарству заштите животне средине и Покрајинском секретаријату за заштиту животне средине, наставак је, али и кулминација протеста због тога што је, према тврдњи удружења која су потписала апел, "у блиској прошлости на Вршачким планинама било више доказаних злоупотреба, кршења закона и прописа". Иначе, пре две године, први пут су се сукобили интереси вршачког ЈП "Варош", као старатеља, и ЈП "Војводинашуме", корисника природног богатства. Потписници протестног писма позивају инспекторе Покрајинског секретаријата за заштиту животне средине да сагледају ситуацију и "поднесу пријаве против одговорних за незакониту сечу".
Заједно са стаблима, каже за "Политику" орнитолог Миле Вучановић, из Чуварске службе ЈП "Варош", уништава се читав еко-систем: птице, којих овде има више од 120 врста, као и животиње, напуштају станишта.
– Завод за заштиту природе Србије прописао је три степена заштите, од којих је у два дозвољена сеча шума, али под одређеним условима. Не тражимо ништа нарочито: само да "Војводинашуме" брину о државној имовини и поступе по налогу инспектора – каже за наш лист вршачки еколог Будимир Бабић.
С друге стране, шеф Шумске управе у Вршцу Душан Мрђа за "Политику" одлучно негира оптужбе из апела:
– Не радимо ништа што није обухваћено актима Министарства за пољопривреду, шумарство и водопривреду. Пре три године, сачинили смо и план рада за читаву деценију. Према том документу, у оквиру проредне сече, годишње можемо да посечемо бруто 18.000 кубних метара шумског дрвећа. Физички, нажалост, једва остварујемо две трећине плана. Све сече остварују се у оквиру обнове шума. После достизања фазе зрелости, шума се сама обнавља, из семена. Друго, ЈП "Варош" није стручно да обавља поверени му посао стараоца природног богатства. Колико се интересују за шуме на Вршачким планинама, говори и податак да нас нико од тих еко-брижника није назвао и питао за штете од летошњих пожара, које су непроцењиве – истиче Мрђа, додајући да има сазнања да су међу потписницима апела наведена и удружења којима тај документ није ни био стављен на увид.
Јовица Даниловић
--------------------------------------------------------------------------
Неће бити сече док се прописи не усагласе
Панчево – На примедбе еколога, садржане и у цитираном обраћању јавности, директор Шумског газдинства из Панчева Александар Обрадовић за "Политику" каже:
– Свака сеча шума на подручју Баната, који је у надлежности нашег газдинства, изводи се по унапред усвојеним плановима које је верификовао Покрајински секретаријат за пољопривреду и шумарство, а контролише је шумарска инспекција. Тако је било и у случају ове сече на Вршачким планинама. Нико не треба да сумња у нашу вољу да се шумски фонд сачува и обнавља, што смо и у пракси доказали. Овога пута је дошло до неспоразума јер постоји несагласје између Закона о шумама и нове Уредбе о заштити животне средине. Због тога нам је недавно инспектор за заштиту животне средине забранио сечу на Вршачким планинама. Ми у потпуности разумемо незадовољство оних који се баве заштитом животне средине, али их уверавам да ми нисмо ништа мањи заштитници природе од њих. Чим смо добили налог инспектора за заштиту животне средине, обуставили смо сечу на Вршачким планинама, све док се постојећи прописи не усагласе или се не договоримо како ћемо поступати док се прописи не усагласе.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.