Лоше време успорава изградњу торња на Авали
Због лошег времена које, упркос великим напорима неимара, успорава изградњу Авалског торња, неизвесно је да ли ће нови-стари симбол Београда свечано бити отворен 29. априла. Први посетиоци, како је планирано, на врх колоса требало би да се попну тачно на дан када је срушен у НАТО бомбардовању пре једне деценије, али ће по свему судећи, морати да сачекају. Како је објаснио Горан Миловановић, технички директор предузећа „Ратко Митровић – Дедиње д.о.о.”, иако радници свакодневно улажу надљудске напоре да би торањ саградили у предвиђеном року, време им никако не иде наруку.
– Целе зиме суочавамо се са катастрофалним временским условима. Падао је снег, градилиште је оковао лед, спуштала се магла, а сада дува и ветар који на Авали зна да достигне брзину до чак 30 метара у секунди. Немогуће је градити под таквим условима осим да се живот радника стави „на коцку” – истакао је Миловановић и додао да ће торањ бити завршен у року само уколико то време дозволи.
Педесет радника, у две смене, свакодневно се бори са природом. Без обзира на то што се неретко дешава да због лошег времена граде само један сат дневно, неимари су телевизијски торањ уздигли већ до 114. метра, а требало би да, као и „оригинал” буде висок читава 203 метра.
– Две плоче гондоле на којима ће се налазити ресторан и видиковац готове су и тренутно подижемо зидове. Кроз платформу са гондолом треба да прође стабло торња висине 137 метара и да се на њега дода носач антене од челика тежак 70 тона који ћемо поставити у марту – објаснио је Миловановић.
Новац, као и сва техничка опрема која је неопходна да би торањ имао и телекомуникациону и туристичку функцију су обезбеђени. Међутим, према речима Бате Милатовића, иницијатора и уредника акције „Изградимо торањ на Авали”, време ће одлучити када ће колос засијати пуним сјајем.
– Не постоји ниједан разлог да торањ не буде готов до 29. априла, осим временских услова. Емисиона техника се већ уграђује, антена је набављена и једино нам преостаје да се надамо да ће већ сутра бити топлије и без ветра како би радници коначно могли брже да граде – рекао је Милатовић.
Претходни телевизијски торањ на Авали саграђен је 1965. године на основу пројекта архитеката Угљеше Богуновића и Слободана Јањића, а пројектну конструкцију је урадио инжењер Милан Крстић. Убрзо по његовом отварању, Асоцијација торњева из Париза прогласила га је најлепшим на свету, у категорији трокрака.
Нови-стари симбол Београда, чија је градња почела 6. фебруара 2007. године, имаће два лифта марке „шиндлер”, али ће грађани до видиковца на 122. метру, ако желе, моћи да се попну и пешке како би са највише грађевине на Балкану уживали у погледу на све четири стране света.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.