Словеначке фојбе, италијански алиби за злочине фашизма
Од нашег специјалног извештача
Трст, 10. фебруара – Највећи градови северне Италије излепљени су плакатима који позивају на обележавање „Дана сећања на фојбе”, крашке јаме у залеђу Јадрана у које су, према овдашњем предању, „крволочни партизани Јосипа Броза“ поткрај Другог светског рата бацали побијене Италијане. Плакати упиру прстом ка суседима на истоку, оптужујући „крволочан Титов режим” за ликвидације и злочине над Италијанима.
Данас је и дан одавања помена оптантима, Италијанима који су побегли пут матице напустивши територије које су после Другог светског рата припале тадашњој Југославији, а после нестанка СФРЈ (1991) њеним наследницама, Словенији и Хрватској. Италија саосећа са жртвама „погрома” који се догодио пре више од шест деценија, иако је службени Рим празник устоличио тек 2005, на огорчење Љубљане и Загреба који у том потезу виде не само ерупцију италијанског национализма већ и покушај рехабилитације фашистичких злочина које је починила Италија, на уштрб комунистичких које су извршили „Титови Слави” (Словени).
Зато није чудо да су у Трсту осванули свежи графити који Тита називају „свињом“, а (Јужне) Словене, чији су највиднији представници овде припадници словеначке мањине – терају у отаџбину. И још некуд, али није за новине. Још приликом прве свечаности евоцирања италијанског бола, пре четири године, дошло је до оштрих протеста Словеније и Хрватске пошто је РАИ приказао спорни филм „Срце у бездану” режисера Алберта Негрина. Негринов документарац је један од криваца што међудржавна трвења трају већ пету годину, јер Словенија безуспешно доказује да је аутор догађаје у Истри током четрдесетих година 20. века приказао једнострано, на штету Словенаца, што сматра доказом да у Италији није извршена „дефашизација” односно да се Италијани нису суочили са злочинима које су Дучеове трупе починиле на тлу некадашње Југославије.
У прилог тврдњи да Италија прикрива недела фашизма, словеначки лидери указују на чињеницу да је РАИ купио документарац британског Би-Би-Сија „Fascist Legacy” о злочинима почињеним у Југославији и шире, али га није емитовао. До новог заоштравања у троуглу Рим–Љубљана–Загреб долази фебруара 2007. када италијански председник Ђорђо Наполитано поводом празника на данашњи дан оптужује за злочине над Италијанима „експанзионизам Словена”, „варварство” и „етничко чишћење” које су скривили Титови комунисти. Од тада хрватски председник Стјепан Месић и словеначки, прво Дрновшек а онда Данило Тирк, траже од Наполитана да три државе обаве процес „историјског помирења” и опроштаја.
Занимљиво је да је Рим за дан „сећања на фојбе” изабрао 10. фебруар, датум када је 1947. потписан мировни уговор са Италијом према коме је већи део Приморске и Истре, уз Ријеку, Задар и нека кварнерска односно далматинска острва – припао тадашњој Југославији. Дан на који је у овом делу света успостављен мир у Италији постаје белег за послератни реваншизам Словена и протеривање Италијана који су генерацијама живели у Далмацији и Истри са поменутих територија. Словеначки медији и политичари упозоравају да је то доказ „италијанског незадовољства резултатима послератног уређења граница”.
Светлана Васовић-Мекина
--------------------------------------------------
Дуче на новчанику
У радњицама са сувенирима у варошима уз језеро Гарда могуће је купити новчаник на чијем је „лицу” фотографија на којој пише „Бенито Мусолини, италијански дуче” (портрет вође под шлемом), а на наличју Дуче у свечаној униформи, како поздравља следбенике фашизма. Цена? Ситница: 7,50 евра.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.