До посла све теже
Незапослени становници престонице из месеца у месец имају све мање шансе да пронађу радно место. Светска економска криза озбиљно је уздрмала тржиште рада у Србији, али и у главном граду у коме је званично без посла готово 100.000 људи. Број огласа у којима послодавци траже нове колеге опада, а „танка” је и понуда привремених послова за сезонске раднике и омладинце.
Како показује статистика Филијале за град Београд Националне службе за запошљавање, протеклог месеца у главном граду регистровано је 17.245 слободних радних места, што је за 2.240 мање у односу на март. И док понуда послова опада, број незапослених суграђана упоредо расте па је на евиденцију НСЗ-а претходног месеца доспело 1.242 Београђана више у односу на март и тренутно их је 99.662, од чега 55.290 чине жене.
Криза није заобишла ни сезонске раднике, те већина престоничких омладинских задруга бележи пад понуде привремених радних места и за 50 одсто у односу на исти период прошле године.
– Прва мера штедње у предузећима је, логично, отпуштање задругара. Још почетком 2009. забележили смо мањи број послова које можемо да обезбедимо средњошколцима, студентима и омладинцима, а овог месеца понуда је слабија за 30 процената. И док муку мучимо како да упослимо све наше чланове, њихов број расте, за десет одсто их је више него прошле године – каже Томислав Секулић, директор омладинске задруге „Београд”, и додаје да сламку спаса види у летњим месецима када многе фирме и предузећа, због годишњих одмора, знају да привремено упосле више ученика и студената. Док се то не деси, каже, најлакше је доћи до неког од помоћних послова – утовара и истовара робе, промоције, конобарисања...
– Као и увек, најтеже је члановима задруга који су високообразовани и траже посао у струци. Тек једном у месец дана можемо да запослимо оператера, књиговођу или радника у администрацији. Због економске кризе предузећа немају пара да плате стално запослене раднике, а камоли омладинце које ангажују по потреби – објашњава наш саговорник.
Нешто боља ситуација је у понуди Националне службе за запошљавање где је потреба послодаваца за радницима са високом стручном спремом израженија. Према речима Тање Бјелобрк, саветнице за посредовање у Филијали за град Београд, протеклог месеца најтраженији су били информатичари, програмери, системски и инжењери електротехнике, фармацеути...
– Међу актуелна занимања тренутно се убрајају и професори енглеског и немачког језика, математике и физике. Посла има и за комерцијалисте, рачуновође, али и за грађевинске раднике, пекаре, месаре, конобаре и фризере. До првог или правог радног места најтеже стижу социолози, филозофи, историчари уметности, стоматолози и матуранти гимназије, али само они који желе посао искључиво у струци и одбијају да се уз нашу помоћ обуче или преквалификују за неко друго занимање – наглашава Бјелобрк.
Како би што пре пронашли правог послодавца, из Филијале поручују суграђанима да је неопходно да стално усавршавају знања и вештине које су потребне за успешан рад.
– Улога Националне службе је да грађанима помогне у тражењу жељеног радног места. Зато апелујемо да се пријаве филијали у којој могу да се информишу, посаветују и укључе у програме за активно тражење посла који подразумевају различите врсте обука, преквалификација и доквалификација. Сваки незапослени суграђанин мора да схвати да се посао тражи, а не чека – закључује Бјелобрк.
J. Цветковић
-----------------------------------------------------------
Танка понуда и на Интернету
Велики број незапослених Београђана радно место тражи и читајући огласе послодаваца на интернет сајтовима посвећеним запошљавању. Према анализи стручњака интернет портала poslovi.infostud.com, претходног месеца на овом сајту регистровано је 16 одсто мање огласа него у марту, док је број корисника који су оставили своју радну биографију на увид заинтересованим послодавцима повећан за пет процената. Према њиховим подацима, трговина, администрација и рачуноводство представљају области рада које чине трећину свих пословних понуда овог месеца.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.