Мањак животиња у Чернобиљу
Готово четврт века после несреће у Чернобиљу (Украјина) животиње осећају последице. (Један од четири реактора у нуклеарној електрани експлодорао је 26. априла 1986. испустивши велику количину радиоактивности у околину). Најисцрпнији налази до сада објављни су недавно у научном часопису „Билошка писма Краљевског друштва” (Велика Британија).
Према тумачењу двојице америчких научника са Универзитета Јужна Каролина, Андерса Молера и Тимотија Мусоа, инсекти, птице и други створови напросто су десетковани у току две деценије након најпогубнијег удеса на мирнодопском атомском постројењу. Кључни узрок је дуготрајно излагање малим долазама зрачења.
У протекле три године ови истраживачи су пописали бескичмењаке на више од 700 места у близини Чернобиља и на сваком су измерили зрачење, користећи Гајгеров бројач и снимке из ваздуха. Избројили су и бумбаре, лептирове, скакавце, вилинске коњице и паукове. Када су претходно пребројили птице, запазили су да је број скакаваца смањио, да се знатно проредило воће и, чак, помањкање паукових мрежа у шуми!
У најновијем истраживању проверили су чиниоце који су утицали на смањење, као што је врста земљишта, животињска станишта и висина растиња. И открили су да се број бескичмењака смањио с порастом озрачења, иако није ни издалека достизало јачину забележеног у разрушеној нуклеарној електрани.
Имајући у виду смер дувања ветрова, због се зрачење неравномерно распршило, уочили да су највише погођена околна подручја, а и поједина поприлично удаљена. Након тога су проучили вукове, лисице, зечеве, веверице и сродне врсте, али још нису вољни да и то обелодане.
На темељу садашњег изучавања инсеката и пређашњег праћења птица, наводе да су многе врсте ишчезле или их мало остало у крајевима који окружују Чернобиљ. Испоставило се да су на појачану радијацију нарочито осетљиве птице с перјем јарких боја и селице. Шта се, у ствари, догодило?
Две појаве су, по свему судећи, довеле до опадања животиња у том делу Украјине. Прво, зрачење се, вероватно, гомилало из нараштаја у нараштај код појединих врста уношењем загађене земље, воде и хране. Друго, уколико је једна врста инсеката смањила, друга је заузела њено место; али и нова је била била озрачена и доживела је опадање. У најкраћем, живи свет Чернобиља (и околине) никада се није сасвим опоравио, остао је заувек десеткован.
Налази нису ни издалека поразни као што су то установили истраживачи са Универзитета Џорџија, отприлике, десет година после незгоде. Чем Далас је у то време изјавио да је Гајгеров бројач којим је прелазио изнад тела глодара неподношљиво зујао. Такве животиње нису могле да преживе, мада ниједна није била унакажена.
Андерс Молер и Тимоти Мусо су, међутим, открили велике промене (мутације) код бројних врста животиња и биљака, чак и код људи! Деца која су наставила да живе у близини нуклеарке у знатном броју пате од рака штитне жлезде, а најновија испитивања показују учестала оштећења крвних зрнаца.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.