Уредба о ценама бензина „на леду”
Уредба о ценама деривата на основу које се одређује малопродајна цена горива (највероватније) неће се мењати у скорије време, јер би то додатно утицало на поскупљење бензина и дизела који се већ сада точе по ценама највишим у окружењу, сазнаје „Политика” у Министарству енергетике.
Уколико, неким случајем, до измене Уредбе ипак дође, то ће значити да ће се цена горива убудуће усклађивати с ценом деривата на светском тржишту, а не с ценом сирове нафте као до сада. То ће српске цене горива прилагодити региону, дакле цене бензина и дизела могле би бити нешто ниже.
Захтев приватника и НИС-а гласи да се Уредба о ценама деривата мења у делу који се тиче цене услужне прераде како би она са садашњих 29 долара ишла на 52 долара за тону (захтев НИС-а), као и да се признају реални трошкови набавке и транспорта нафте будући да се они нису мењали последњих пет година (захтев приватних трговаца). Уколико буду прихваћени наведени захтеви, гориво би поскупело за још око четири динара, а већ сада се точи за 100,07 динара.
Милан Будимир, задужен за односе с јавношћу у Министарству енергетике, потврђује да је на јучерашњем састанку с приватницима договорено да се Уредба не мења у делу о ценама деривата док не буде постигнут договор све три стране – министарства, НИС-а и приватника.
Тек пошто се изведе коначна рачуница – да ли у условима када нафта поново драстично наставља да расте (у последњих месец и по дана са 40 долара отишла је на више од 63 долара по барелу) и гориво поскупљује уопште има простора да се цена деривата додатно повећава, ресорно министарство ће одлучити шта ће радити. До тада остаје све по старом, каже Будимир.
Од почетка године бензин је поскупео у просеку за око 30 динара (у јануару 72,10), а дизел за 38 динара (у јануару 58,20). Уколико цена нафте настави да расте, ново поскупљење се може очекивати већ наредне недеље.
И поред тога што се и приватници и НИС жале да свако у свом делу посла има губитке, они тренутно (хтели то да признају или не) добро зарађују само на разлици у цени нафте. Рачуница то јасно потврђује – у овом часу прерађују нафту коју су куповали по 40 долара и продају гориво на пумпама као да је барел црног злата 60 долара.
Приватници који су јуче присуствовали састанку кажу да не знају како ће се договор три стране постићи када представници НИС-а посебно преговарају с министарством, уместо да се сви окупе и коначно договоре како ће се убудуће утврђивати цена горива. Они, иначе, тврде да шест месеци од доласка новог газде НИС производи гориво најлошијег квалитета. Како кажу, уколико НИС ускоро не позове приватнике на потписивање нових уговора о преради до краја године, могао би бити доведен у питање енергетски биланс земље.
У том случају ће ресорно министарство, које ништа не предузима да се уговори потпишу, морати да објасни зашто нема горива на пумпама, поручују приватници. Они верују да је главни разлог што НИС не договара нову прераду то што неће то да чини по садашњим за њих неприхватљивим ценама од 29 долара по барелу.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.