Професор у загрљају транзиције
Горњи Милановац – Данас ће порцију пасуља и четврт векне, добијене на шалтеру народне кухиње, професор машинства Драшко Гмизић поделити на два оброка: доручковаће око 10 сати, а вечерати пред залазак сунца. Тако је чинио свакога дана већ два месеца, тако ће и сутра, прекосутра... Са дипломом факултета, са 23 године радног стажа, све у предузећу металних конструкција „Секо“, и са 52 године живота, постао је – социјални случај.
– Радио сам као пројектант, при крају и као шеф развоја. Пројектовао сам и уграђивао опрему, између осталог, у новосадском хотелу „Апарт“ и земунској „Галеници“, били су то послови велике вредности. Пре пет година, фирма „Секо“ је доспела у стечај, а ја на списак незапослених. До смрти мајке, пре три и по месеца, живели смо нас двоје од 17.000 динара породичне пензије. Од тада сам без икаквих прихода – прича нам Драшко пред народном кухињом Црвеног крста са порцијом топлог варива у рукама.
Није Драшко никада помишљао да ће, ето, једном постати абонент казана за најсиромашније. После одласка мајке, патио се месец-два, док није стигао до очаја.
Али, нису само порција варива и парче векне, макар и надвоје подељени, довољни за живот. Без воде и струје се не може, а то кошта. За Драшка око три хиљаде динара месечно.
– Имам тројицу другара који ми дадну по хиљадарку. Двојица су обични радници, са малим платама, један је професор који издржава целу породицу. Немају ни они колико им је потребно, а помажу ми – открива Драшко како „покрива“ тај трошак.
Једно зло никада не долази само, како је то народ давно уочио. Раније је понеки динар зарађивао подучавајући средњошколце математици и механици. Онда је обневидео, а пре месец дана оперисао катаракту. Сад чека да скине конце и да стави сочива. Потом би могао поново да ради, рецимо као наставник у школи или који други посао. Са недовољним стажом ваља чекати још 13 година до прве пензије.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.