Upisano 16.000 đaka prvaka

22. 08. 2012. 16:00

Ученици ОШ „Ратко Митровић”" у Новом Београду износе бесплатне уџбенике које је школа добила у оквиру акције бесплатних уџбеника за све основце. ФОТО ТАНЈУГ

U osnovne škole na teritoriji Beograda prošle godine upisalo se 16.200 mališana, a na jučerašnji dan, prema podacima Ministarstva prosvete, nauke i tehnologije, prestonica je dobila već 16.000 prvaka. Konačan broj ovogodišnjih upisnika biće poznat 15. septembra. Do tada će, objašnjava Ljiljana Jovčić, sekretarka za obrazovanje i dečju zaštitu, decu upisati i oni koji se zbog školovanja svoje dece doseljavaju u grad krajem avgusta, ali i roditelji koji čekajuposlednje dane upisnog roka.

U klupe će sesti i mališani iz romskih naselja koji su stasali za prvi razred. Prethodno, u Sekretarijatu za obrazovanje i dečju zaštitu uporediće spiskove upisanih sa brojem dece koja žive u ovim naseljima, a zatim će preduzeti korake da se u nastavni program uključe i dečaci i devojčice koje roditelji nisu prijavili.

– Prvi školski dan je najradosniji za đake prvake, a i za njihove roditelje, pa će biti organizovan svečani prijem. Mališani će dobiti paket – sveske i neophodan školski pribor – kaže Jovčić.

Đake svih razreda osnovnih škola sačekaće dva kompleta besplatnih udžbenika – jedan će koristiti u školi a drugi kod kuće. Raspodela udžbenika počela je u ponedeljak u opštini Čukarica, a juče je završena u novobeogradskim osnovnim školama.

Školski dani počeće da se odbrojavaju i u novoj školi „Milena Pavlović – Barili” u Višnjičkoj banji. Ova savremena osmoletka može da primi 650 učenika, a za sada je upisano 420 prvaka.

Bolje uslove za rad dobiće i đaci OŠ „Sveti Sava” u Vrčinu, jer je grad finansirao kompletnu sanaciju i uređenje zgrade. Do početka nastave biće završeni radovi u osnovnoj školi „Svetozar Miletić” u Zemunu, koja će dobiti i nove kabinete. U toku su dogradnja i rekonstrukcija škole „Vasa Pelagić” u Ovči, koja može da primi 523 osnovca.

----------------------------------------------

Ormarići u svih 179 škola

Osnovci će novu školsku godinu početi i sa novim ormarićima za udžbenike i drugu opremu. Ugradnja je završena u 95 odsto objekata. Ormarići će do 3. septembra biti postavljeni u svih 179 prestoničkih škola.