Nemačka banka planira da otpusti 3.900 radnika

Dragana Šubarević

26. 08. 2025. 11:00

(EPA/RONALD WITTEK)

Nemačka Komercbanka bi u septembru, kako se očekuje, trebalo da postigne dogovor sa predstavnicima zaposlenih o planiranom otpuštanju 3.900 radnika zaposlenih na puno radno vreme, izveštava poslovni dnevnik „Handelsblat”.

U isto vreme, italijanska Unikredit banka jača poziciju najvećeg deoničara. Iz ove banke kažu da su povećali svoj udeo u Komercbanci na oko 26 odsto, ali da trenutno ne žele mesta u upravnom odboru, piše agencija Ansa. 

Italijanska banka je najavila i da će pretvoriti svoje preostale finansijske instrumente u deonice Komercbanke „u dogledno vreme”, čime bi njen ukupni udeo dostigao otprilike 29 procenata. 

Unikredit time jača svoju poziciju najvećeg deoničara Komercbanke, bez ulaska u menadžment, prenela je Ansa.

Nemačka vlada još uvek drži oko 12 odsto deonica Komercbanke i nedavno je isključila dalju prodaju deonica. Ako se pređe prag od 30 odsto, Unikredit bi, po zakonu, bila obavezna da da službenu ponudu za kupovinu preostalim deoničarima te nemačke banke sa sedištem u Frankfurtu, čije su deonice uvrštene u indeks Frankfurtske berze DAX.

Zatvaranje poslovnica

U Nemačkoj je prisutna velika zabrinutost da bi njihovo spajanje dovelo do smanjenja broja radnih mesta i zatvaranja poslovnica, podseća agencija DPA. I Komercbanka i nemačka vlada snažno su se protivili preuzimanju. Upravni odbor i veće radnika Komercbanke više puta su postupke italijanske banke ocenjivali kao „neprijateljske”.

Nemački kancelar Fridrih Merc ponovo je u pismu Saši Uebelu, predsedniku radničkog veća firme, potvrdio da se vlada zalaže za „snažnu i nezavisnu Komercbanku”. 

Ova banka sada planira da sačuva svoju nezavisnost ukidanjem hiljada radnih mesta i povećanjem profita, piše DPA.

Izvršna direktorka Komercbanke Betina Orlop sprovodi strategiju za očuvanje nezavisnosti banke i usavršava svoju odbranu od ponude, primećuje Rojters. 

Unikreditov izvršni direktor Andrea Orcel zalaže se za prednosti prekograničnog spajanja, što bi trebalo da se dogodi na jesen, ne obazirući se na protivljenja u Nemačkoj.

Unikredit, koja već ima uporište na nemačkom tržištu putem Hypovereinsbank (HVB), vidi priliku u poslovanju sa privatnim i srednje velikim korporativnim klijentima.

Komercbanka je odbila da komentariše izveštaj „Handelsblata”.