Fon der Lajen poziva na trajno diplomatsko rešenjeza krizu u Iranu
Фон дер Лајен (Фото ЕПА)
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen pozvala je danas na trajno diplomatsko rešenje za krizu u Iranu, ističući da će taj blok naporno raditi kako bi se pripremio „za negativne posledice nedavnih događaja”.
Govoreći na konferenciji za novinare o trgovini sa Švajcarskom, Fon der Lajen je navela da situacija ostaje krhka, ali je pozdravila „obnovljenu nadu za potlačeni narod Irana”, naglašavajući da EU snažno podržava njihovo pravo na odlučivanje o vlastitoj budućnosti, prenosi „Gardijan”.
„Moramo naporno da radimo na deeskalaciji i zaustavljanju širenja sukoba. Poslednjih sati smo svedočili brojnim napadima, uključujući napad dronom u kojem je gađana britanska vazduhoplovna baza na Kipru. Takođe smo videli napad na saudijsko postrojenje Aramco, i ja najoštrije osuđujem ove bezobzirne i neselektivne napade Irana i njegovih proksija na suverene teritorije širom regiona”, rekla je ona.
Istakla je da je jedino trajno rešenje diplomatsko, pozivajući na verodostojnu tranziciju za Iran, konačno rešenje i za nuklearni i za balistički program i okončanje destabilizujućih aktivnosti u regionu.
„Ovog popodneva ćemo razgovarati o ukupnoj situaciji na sastanku Bezbednosnog koledža ovde u Evropskoj komisiji. Jer, od energije do nuklearnog programa, od transporta do migracija i bezbednosti, moramo biti spremni za posledice nedavnih događaja”, zaključila je Fon der Lajen, prenosi Tanjug.