Počeo probni završni ispit u svim osnovnim školama u Srbiji
Фото (Танјуг/ Министарство просвете)
U svim osnovnim školama u Srbiji danas je počeo probni završni ispit za oko 64.000 učenika osmog razreda, koji danas polažu matematiku, a državni sekretar u Ministarstvu prosvete Vesna Nedeljković i pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje Ivan Ćilerdžić posetili su Osnovnu školu „Dositej Obradovićˮ u Požarevcu u kojoj 135 osmaka polaže probni završni ispit.
Nedeljkovićeva je poželela uspeh učenicima i poručila da pokažu svoje znanje, da test rade bez treme, da pažljivo rešavaju zadatke i naglasila da u srednjim školama ima dovoljno mesta za sve učenike, navodi se u saopštenju Ministarstva prosvete.
„U svim osnovnim školama na teritoriji Srbije organizovan je probni završni ispit za oko 64.000 učenika osmog razreda, koji danas polažu matematiku. Probni završni ispit je verna simulacija procesa završnog ispita, koji omogućava da se učenici upoznaju sa utvrđenim procedurama, ali i da ujedno provere svoje znanje, kako bi, i oni i njihovi nastavnici, znali na kojim oblastima bi eventualno trebalo dodatno raditi u cilju temeljne prireme za završni ispit u junu mesecuˮ, rekla je ona.
Pomoćnik ministra Ivan Ćilerdžić, naveo je da učenici danas polažu test iz matematike, a da će u subotu polagati test iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, kao i treći test iz jednog od pet predmeta po izboru.
„Učenici su mogli da biraju da li će polagati geografiju, biologiju, istoriju, fiziku i hemiju, kao treći test na završnom ispitu. Najviše njih, 42 odsto se opredelilo da polaže geografiju, 35 odsto je izabralo bilogiju, 8,5 odsto istoriju, 7,5 odsto za fiziku i sedam odsto učenika opredelilo se hemijuˮ, naveo je Ćilerdžić.
Naglasio je da učenici 1. i 2. aprila, imaju još jednu, poslednju priliku da ukoliko žele, promene predmet koji su prijavili za treći test i da nakon toga više neće biti moguće promeniti predmet koje će učenik polagati na završnom ispitu kao treći test.
Osim priprema za završni ispit koje se organizuju u školama, učenici se mogu pripremati i preko portala eVežbaonica, a sve relevantne informacije o završnom ispitu i upisu u srednje škole roditelji i učenici mogu dobiti putem „viberˮ kanala „Moja srednja škola ˗ Info kanalˮ.
Završni ispit učenici osmog razreda polažu 15, 16. i 17. juna, prenosi Tanjug.