Gajić: Fric i Đokić nisu ukazali na greške u projektu Železničke stanice
Владимир Гајић - ФОТО (Скриншот)
Pravnik i bivši narodni poslanik Vladimir Gajić oštro je reagovao na nastup docenta Građevinskog fakulteta Sanje Fric u emisiji „Utisak nedelje”, optužujući je da danas druge krivi za propuste na koje je, kako tvrdi, sama mogla da ukaže dok je bila član Državne revizione komisije.
Gajić je u objavi na društvenoj mreži Iks naveo da se u emisiji moglo čuti kako Fric tvrdi da je nadstrešnicu na Železničkoj stanici u Novom Sadu tokom rekonstrukcije trebalo „spustiti na zemlju, ispitati sajle i ojačati je potpornim stubovima”.
„Tačno, sve je to verovatno trebalo da se uradi ako docent Fric tako kaže. Jedino nam docent Fric nije objasnila zašto to nije tražila od projektanta, Saobraćajnog instituta CIP, kada je glasala za projekte rekonstrukcije brze pruge u okviru koje je bila i ova stanica kao član Državne revizione komisije”, napisao je Gajić.
On je upitao kako se, kako kaže, Sanja Fric sada setila šta je trebalo uraditi, a „nije se setila kao član Državne revizione komisije”.
„Mogla je da zaustavi projekat, ali nije”, naveo je Gajić, dodajući da su, po njegovom mišljenju, Fric i njen kolega iz Državne revizione komisije Vladan Đokić odgovorni jer „projekte nisu pregledali dobro i ukazali projektantu na greške o kojima sada pričaju”.
Gajić je potom upotrebio i oštru kvalifikaciju, navodeći: „Da se izrazim njenim rečnikom – ruke su joj krvave, jer ona je mogla na Državnoj revizionoj komisiji da zaustavi projekat, a to nisu mogli ni direktor, a ni Vlada.”
U nastavku objave Gajić se osvrnuo i na tvrdnju Sanje Fric da „dozvola za probni rad nije mogla da bude izdata za ovakvu vrstu objekta”. On je naveo da Zakon o planiranju i izgradnji, u članu 157, predviđa da se dozvola za probni rad može izdati „za svaki objekat za koji se izdaje i upotrebna dozvola”.
„Da naučim nešto docent Fric kao pravnik – dozvola za probni rad zamenjuje upotrebnu dozvolu na godinu dana, pa samim tim za objekat za koji se izdaje upotrebna može da se izda i ova dozvola, osim ako zakonom nije drugačije određeno, a nije, jer da jeste to bi pisalo u članu 157”, poručio je Gajić.
Kao primere je naveo Most na Adi, Novu Palilulsku pijacu i Sava centar. Prema njegovim rečima, Most na Adi je „pušten u saobraćaj 31. decembra 2011. godine sa dozvolom za probni rad”, a potom je, kako tvrdi, „od 2012. godine, kada je dozvola istekla, radio bez dozvole sve do 2019. godine, kada je dobio upotrebnu dozvolu”.
Gajić je dodao da je Nova Palilulska pijaca puštena u rad 30. decembra 2019. godine sa dozvolom za probni rad, dok je, kako je naveo, Sava centar pušten u rad 1977. godine bez upotrebne dozvole.
„Sve bi ovo docent Fric mogla da zna kada bi malo čitala”, napisao je Gajić.
On je ocenio i da je, kako kaže, dobro što sada „ona i njeni istomišljenici, kako na Građevinskom fakultetu tako i u tužilaštvu, konačno priznaju da je postojala dozvola za probni rad”.
„Do juče su tvrdili da takva dozvola ne postoji”, naveo je Gajić.
Na kraju objave osvrnuo se i na voditeljku „Utiska nedelje” Olju Bećković, tvrdeći da nije ni sumnjao da ona „neće imati hrabrosti” da Sanju Fric pita zašto je, kao član Državne revizione komisije, glasala za sve projekte rekonstrukcije brze pruge, uključujući i Železničku stanicu Novi Sad.
„A kako da pita kada bi isto pitanje morala da postavi još jednom članu Državne revizione komisije Vladanu Đokiću”, zaključio je Gajić.