Svaka deseta žalba prekobrojnih uvažena
Pančevo – Komisija koja je dobila zadatak da razmotri žalbe „petrohemičara“ koji su se našli na spisku tehnološkog viška pomno je, u dane vikenda, razmotrila 144 pritužbe. Uvaženi su argumenti navedeni u 14 pritužbi, pa će ti radnici biti brisani sa spiska koji ima 480 imena.
Ali, kako članovi komisije svedoče, oko nekih žalbi nije postignuta saglasnost, pa je ostavljeno da direktor kompanije proceni njihovu opravdanost. Uz 300 evra otpremnine, za odlazak se ranije prijavilo 90 radnika.
I rukovodstvo i sindikati fabrike su odahnuli, pošto je iz Nacionalne službe zapošljavanja stigao zvanični dopis u kojem piše da oni koji u „Petrohemiji“ budu proglašeni tehnološkim viškom imaju pravo na jednogodišnje materijalne naknade, što je u jednom trenutku bilo sporno, pa su sindikati zbog toga čak zapretili da će se sasvim povući saglasnost o smanjenju broja radnika.
Miša Faraga i Zlatko Bekić, predsednici dva najbrojnija sindikata „Petrohemije“ – Samostalnog i „Pravda“, kažu da je moguće da će posle razgovora direktora sa invalidima rada, kojih je u fabrici više od stotinu, spisak onih koji odlaze uz otpremninu biti proširen.
Prvi sastanak novog direktora Saše Pavlova sa invalidima rada i radnicima sa smanjenom radnom sposobnošću nije dao rezultata, iako oni mogu otići pod povoljnijim uslovima od ostalih.
Sindikati su proteklog vikenda sa direktorom potpisali i aneks kolektivnog ugovora, na osnovu kojeg se mesečna suma namenjena platama ograničava na 150 miliona dinara, u odnosu na ranijih 290 do 315 miliona, a primanja će se prepoloviti.
Ono što bude „ušteđeno“ odlaskom više od 500 radnika, biće namenjeno isplati dela neisplaćenih plata za jun, jul i avgust.
Pretpostavlja se da će upravni odbor verifikovati korigovani spisak radnika koji su postali tehnološki višak i predlog direktora, koji je na osnovu zaključka vlade obavezan da izabere novi menadžment.
Kako „Politika“ saznaje, zahtev je da u novi rukovodeći tim ne uđe niko od onih koji su u njemu bili posle 2004. godine. Da i direktor Pavlov veruje da će, posle silnih potresa i zaustavljanja „Petrohemije“ 24. juna, sve doći na svoje mesto, govori i podatak da je izdao naredbu o otpočinjanju priprema za prijem sirovog benzina. To ukazuje da bi ubrzo mogao da počne s radom i bazni pogon za proizvodnju etilena, što bi stvorilo uslove za obnovu kompletne proizvodnje našeg najvećeg izvoznika.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.