Zlatiborske dobre vode
Čajetina – Čitav zlatiborski kraj raspolaže zavidnim resursima lekovitih i termalnih podzemnih voda, uključujući i retke hiperalkalne vode, pogodne za lečenje kožnih oboljenja, kakve se mogu naći samo na nekoliko lokaliteta u svetu. A mnoge od tih zlatiborskih voda moguće je flaširati i ponuditi tržištu, istakli su stručnjaci Centra za obnovljive vodne energetske resurse beogradskog Rudarsko-geološkog fakulteta. Tim eksperata, predvođenih profesorom Dejanom Milenićem, tokom prvih šest meseci ove godine obavio je detaljna istraživanja podzemnih voda Zlatibora, sačinio obimnu studiju (tri knjige sa oko 500 strana) i odredio zone različitih namena. Na osnovu spoznatog, otvaraju se mogućnosti za ulaganja u korišćenje voda, rešavanje problema vodosnabdevanja u selima, zagrevanja turističkog centra geotermalnom energijom, kao i za razvoj banjskih i velnes programa.
Prema podacima predstavljenim u studiji, na području zapadnog Zlatibora, kod Jablanice i Semegnjeva u dolini Ribnice i Rzava, postoji pravo bogatstvo retkih hiperalkalnih voda, izuzetno korisnih u lečenju kožnih oboljenja, dok se vode bogate magnezijumom (i to obične, a ne kisele) nalaze ispod sedimentnih masiva Zlatibora. Tu vodu je moguće i flaširati, baš kao i kvalitetnu vodu sa mnoštva zlatiborskih izvora.
– To je pravo bogatstvo opštine Čajetina – u vreme kad zdrava voda postaje sve traženija, otvara se mogućnost za stotine miliona evra investicija. Istraživanjima smo utvrdili da su najperspektivnija područja za flaširanje voda Dobroselica (Dobroselička vrela i Dobra voda), prostor kraj hotela „Olimp” u centru Zlatibora, izvor Kotren u Krivoj reci, vrela u Golovu, Međe u Ljubišu, izvor na desnoj obali Katušnice u Gostilju, Dunjića vrelo u Stublu i Banja Vapa u Rožanstvu – kaže profesor Dejan Milenić.
Ispod Zlatibora, utvrđeno je, ima i termalnih voda, kakva je nedavno potekla iz bušotine kod „Olimpa”, kojom će, uz upotrebu toplotnih pumpi, moći da se zagreva oko 2.000 kvadrata tog hotela. Istraživanje prisustva termalnih voda obavlja se i kod budućeg hotela „Ruža vetrova”, ali da bi se ustanovilo da li Zlatibor zaista leži na jezeru tople vode, valja obaviti obimnija bušenja, koja nisu jeftina (bušotina od 1.200 metara dubine košta više od 800.000 evra). Ipak, saznanja da po zlatiborskom obodu (u Pribojskoj, Višegradskoj, Bioštanskoj, Visočkoj banji) iz zemlje šiklja topla voda dobar su znak da i usred područja okruženog tim banjama ima termalnih podzemnih izvora.
Tokom predstavljanja studije stručnjaka Rudarsko-geološkog fakulteta, koje je upriličeno u Skupštini opštine Čajetina, istaknuto je da posebnu pažnju valja posvetiti zaštiti vodnog blaga od zagađenja. Stručnjaci su predložili izradu katastra zagađivača podzemnih voda na teritoriji čajetinske opštine, uspostavu zona sanitarne zaštite na vodoakumulaciji Ribnica i redovno uklanjanje otpada.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.