Sa Trebjese do Antarktika
Od našeg dopisnika
Nikšić – Prvi Nikšićanin koji je boravio na Južnom polu i Antarktiku je Radivoje Vuković. Pošto je osvojio taj deo planete, sada organizuje međunarodnu ekspediciju za Severni pol.
– Danas nije teško doći do Južnog pola, ali je teško ostati na njemu duže – kaže za „Politiku” Vuković podsećajući da je 2005. godine tamo boravio zajedno sa međunarodnom ekspedicijom. Sa njima je uspeo da se popne na najveći vrh Vison (4.807 metara).
– Gotovo mesec dana proveo sam na Antarktiku, nedaleko od poslednjeg ribarskog naseljenog mesta Ušaji. Bilo je teško, ali sam izdržao – kaže naš sagovornik. – Temperatura u kampu u kom smo boravili spuštala se i do 20 stepeni ispod nule, a duge polarne noći, jaki vetrovi i snegovi, kao i ronjenje ispod ledenih glečera samo su deo doživljaja kroz koji smo prošli. Kada smo došli na Antarktik sreli smo naučne ekspedicije iz Velike Britanije, Kanade, Kine, Nemačke, Japana, Australije i SAD koje su istraživale Južni pol.
Radivoje je ronio po crnogorskim rekama i jezerima, obučavao mlade, ali i pomagao mnogima koji su se našli u nevolji. Vadio je utopljenike iz voda na području Crne Gore i sa zavejanih planina spasavao putnike. Obučavao je i crnogorske vojnike alpinizmu, kanjoningu, kao i raftingu. Sa nikšićkim planinarima Vuković je osvojio najviši vrh Južne Amerike, Akonkagvu, viši od 7.000 metara. Peo se i na evropske vrhove, a jedan je od osnivača Gorske službe spasa u Nikšiću.
Kaže da je imao sreću da vidi kako izgleda podvodni svet ledenog mora. Uživao je u posmatranju pingvina, belih medveda, ali i biljnog sveta, uglavnom mahovine i lišajeva koji su dominantni na Južnom polu.
Živeti u planini ili van naseljenog mesta i u najtežim uslovima, za iskusnog nikšićkog alpinistu ne predstavlja nikakav problem. Vuković je, kako priča, uspevao da se prilagodi okolnostima, kao i jelima mnogih naroda i zemalja kroz koje je prolazio.
– Jeo sam razne vrste gmizavaca i drugo što sam našao u prirodi, dovoljno da se preživi – dodaje naš sagovornik.
Uz svakodnevne obaveze oko organizovanja međunarodne ekspedicije na Severni pol, Radivoje je ovih dana našao vremena da učestvuje i na prvoj međunarodnoj umetničkoj koloniji koja je organizovana u selu Pošćenje kod Šavnika. Bio je jedan od domaćina ove manifestacije i vodič kanjonom Nevidio kroz koji protiče reka Komarnica. Umetnici su videli prirodni fenomen i kasnije ga preneli na platna, a radove su poklonili domaćinu, Turističkoj organizaciji Šavnika.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.