Album stranih maraka
Od posebnog značaja je filatelistička zbirka u okviru PTT muzeja. Prvi deo čine predmeti koji se odnose na štampanje počev od idejnog likovnog rešenja, klišea, matrice, košuljice, ploče, filmova, litografskog kamenja, rezova u metalu, fotodijapozitiva na staklu preko probnih otisaka, revizija i makulatura, do redovnih i prigodnih poštanskih maraka i vrednosnica, stranih i jugoslovenskih izdanja.
Još 1878. godine na Svetskom poštanskom kongresu u Parizu usvojeno je rešenje prema kojem je svaka poštanska uprava, članica Svetskog poštanskog saveza, dužna da od svakog izdanja maraka, bilo redovnih ili prigodnih, dostavi po jednu seriju ostalim članicama Saveza. U Lisabonu 1885. godine povećan je broj serija na tri, a u Beču 1891. godine čak na pet, dok je Kongres u Rimu 1906. godine vratio broj serija na tri. Ova odluka primenjuje se i danas. Čak i za vreme svetskih ratova veliki broj zemalja se trudio da poštuje ovu odluku, tako da su se poštanske marke razmenjivale u ratnim uslovima. Zanimljivo je da se u Srbiji još 1882. godine u Rešenju o podeli Poštansko-telegrafskog odeljenja na odseke nalazi propis po kome načelnik ovog odeljenja rukuje Bibliotekom i albumom stranih maraka. Usled velikog broja članica Svetskog poštanskog saveza, kao i njihove bogate emisione politike izdavanja prigodnih maraka, razmena maraka je tolika da zahteva posebna odeljenja u poštanskim upravama, koja su zadužena kako za slanje na više od 200 adresa, tako i za sistematizaciju, sređivanje prilikom prijema i prikupljanja od drugih članica.
(/slika2)Pretfilatelistička zbirka sadrži pisma konzularne pošte i žigove skoro svih 48 poštanskih stanica u Srbiji, od 1840. godine, kada je otvorena prva pošta u Beogradu, do 1866. godine, kada su puštene u opticaj prve novinske i redovne poštanske marke.
Posebno su izložene uniforme poštansko-telegrafskih činovnika od 1850. do 1900. godine. U Muzeju se nalazi jedinstveni, dobro očuvani primerak četvoroprežnih putničkih kola za 16 putnika iz 1868. godine.
PTT muzej je od 1958. do 1989. godine izdavao stručni časopis PTT arhiv, štampano je ukupno 26 brojeva. PTT muzej redovno organizuje tematske izložbe, kao i filatelističke promocije prigodnih poštanskih maraka. Održava i svoj pedagoški program za školske i individualne posete.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.